Świeżo Palona
Czy herbata zawiera kofeinę?

Czy herbata zawiera kofeinę?

Kofeina w herbacie występuje praktycznie zawsze, ale nie w takiej samej ilości. Zawartość teiny najwyższa jest w herbacie czarnej, która jest najdłużej fermentowana. Sprawdź, ile kofeiny jest herbacie czarnej, a ile w zielonej.

Czy w herbacie jest kofeina? 

Wszystkie gatunki herbat przygotowuje się z liści takich samych krzewów, więc początkowo mają one podobny, dość niski poziom kofeiny. Największy wpływ na zawartość teiny ma fermentacja, a dokładniej - jej stopień. Dlatego też najwięcej kofeiny znajdziemy w czarnej herbacie, natomiast znikome ilości - w herbacie białej.

W różnych częściach świata nieco inaczej obrabia się zerwane liście, więc skład chemiczny różnych naparów może nieznacznie się od siebie różnić. Wpływ na zawartość kofeiny ma również ostatni etap przygotowywania naparu, a więc parzenie. 

Czym kofeina różni się od teiny?

Od wieków znano pobudzające działanie herbaty, dlatego gdy wyodrębniono odpowiedzialny za to związek chemiczny zawarty w herbacie, nazwano go teiną. Z czasem naukowcy odkryli identyczny związek w nasionach kawy i nazwali go kofeiną. Określenie to stało się bardziej popularne, choć oznacza dokładnie ten sam związek chemiczny.

Podobnie sprawa ma się z guaranina i mateiną. Ten sam związek nazywany jest różnie w zależności od pochodzenia. I tak guaraniną nazywamy kofeinę z guarany, a mateina to kofeina zawarta w yerba mate. 

Jak działa kofeina w herbacie?

Pomimo tego, że kofeina jest taka sama w kawie i herbacie, to na jej działanie mają wpływ inne związki znajdujące się w tych napojach. Dlatego też inaczej czujemy się po filiżance małej czarnej, a inaczej po wypiciu identycznej porcji herbaty. Kawa pobudza szybko i intensywnie, ale na krótko. Po dłuższej chwili czujemy się jeszcze bardziej senni niż wcześniej.

Z kolei filiżanka herbaty ma mniej intensywne działanie, ale trwa ono znacznie dłużej. Dodatkowo, pomaga się skoncentrować, dlatego napary z herbaty wskazane są szczególnie dla osób, które mają do wykonania konkretne zadanie, wymagające skupienia. Trzeba też pamiętać, by ostatnią filiżankę wypić nie później niż na 3-4 godziny przed snem.

Ile jest kofeiny w herbacie?

Zawartość kofeiny w herbacie uzależniona jest od wielu czynników, jednak uśredniając można przyjąć, że filiżanka (200 ml) naparu z liści herbaty zawiera następującą ilość kofeiny:

  • napar z czarnej herbaty - 40 mg,

  • napar z zielonej herbaty - 24 mg,

  • napar z herbaty oolong - 32 mg,

Oczywiście każde rozcieńczenie naparu powoduje zmianę zawartości kofeiny w filiżance. I tak, przygotowując hinduski masala czaj, gdzie stosuje się między innymi mleko, uzyskujemy napój zawierający ok. 18 mg kofeiny w 200 ml. Z kolei popularne latem mrożone herbaty, z powodu dużej zawartości lodu, mogą mieć ok. 20 mg kofeiny w 200 ml napoju.

Które herbaty nie mają kofeiny?

Teina, podobnie jak wiele innych substancji, wpływa na nasz organizm, dlatego nie jest zalecana każdemu. Nie jest wskazane podawanie herbaty z kofeiną dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Teina ma silne działanie pobudzające, które jest za mocne dla najmłodszych.

Na szczęście jest cała gama herbat i naparów, które nie zawierają kofeiny i mogą być bezpiecznie pite przez osoby, które powinny unikać teiny. Przede wszystkim jest to czerwona herbata rooibos z czerwonokrzewu afrykańskiego, która na dodatek ma delikatny, waniliowy smak. 

Pozbawione kofeiny są także wszelkie napary z ziół i herbatki owocowe. Te ostatnie można podawać dzieciom właściwie bez ograniczeń. Ich dodatkowym atutem jest słodkawy smak, dzięki czemu można uniknąć dosładzania napojów.

Tagi: kofeina, herbata, czarna, zielona, teina

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować