Słodkie czy gorzkie? Która czekolada trafia w Twoje gusta? Dziś chciałabym opowiedzieć o gorzkiej czekoladzie i odpowiedzieć na pytanie, czy warto ją jeść. W dzisiejszym świecie, pełnym słodyczy i niezdrowych przekąsek, wybór zdrowych opcji może być trudny, ale gorzka czekolada to jeden z niewielu słodkich przysmaków, który może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Chcesz je poznać? Zapraszam do dalszej lektury.

Czekolada znana jest na całym świecie ze względu na swój charakterystyczny słodki smak. Chyba nie ma na świecie osoby, która od czasu do czasu nie skusiłaby się na kawałek tego smakołyka. Czekolada w swoim składzie zawiera fenyloetyloaminę, czyli substancję, która pobudza nasz organizm do produkcji endorfin. To właśnie dlatego po zjedzeniu nawet kostki czekolady nasz nastrój może się znacznie poprawić.

Wiele osób świadomie rezygnuje z jedzenia czekolady ze względu na jej wysoką kaloryczność i zawartość szkodliwego dla zdrowia cukru. Co jednak, gdy powiem Ci, że wcale nie musisz powstrzymywać się od spożywania tego smakołyka i że posiada on wiele korzystnych dla zdrowia właściwości?

Wystarczy, że zamienisz czekoladę, którą zwykle kupujesz, na czekoladę gorzką. Doskonale zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób byłoby to nie do pomyślenia, jednak wystarczy kilka dni, aby przyzwyczaić się do nieco innego smaku gorzkiej odmiany czekolady.

Dlaczego warto jeść gorzką czekoladę?

Gorzka czekolada charakteryzuje się wysoką zawartością kakao, która osiąga zwykle od 70 do 90%. Dla porównania, w czekoladzie mlecznej znajdziemy zaledwie 20 do 30% tego składnika, a nawet 50% jej składu może stanowić cukier. Poziom kakao w czekoladzie decyduje o jej smaku - im jest go więcej, tym bardziej wyrazista jest cierpkość i gorzkość.

Oprócz kakao, gorzka czekolada zawiera w sobie wiele pozytywnie wpływających na nasze zdrowie składników. Są to przede wszystkim magnez, potas i żelazo, czyli połączenie, które normalizuje pracę wielu narządów w naszym organizmie oraz wspiera nasz układ odpornościowy. Magnez dodatkowo poprawia naszą koncentrację, natomiast żelazo skutecznie niweluje uczucie zmęczenia.

Spożywając dobrą jakościowo gorzką czekoladę, dostarczamy do naszego organizmu flawonoidy, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Taki smakołyk zawiera także kwas oleinowy, który obniża poziom cholesterolu we krwi oraz fosfolipidy regulujące działanie wątroby. Słodycz ten zawiera w sobie witaminy, w szczególności B2, B3, B6 oraz B9, a także kofeinę. Jedna tabliczka ciemnej czekolady zawiera od 60 do 70 mg tej substancji, czyli tyle ile filiżanka kawy. Jednak biorąc pod uwagę jej zalecane spożycie, nie jest ona brana pod uwagę jako źródło kofeiny.