Tajemnica dobrego tortu tkwi we właściwej wilgotności ciasta. Biszkopt najlepiej nasączyć herbatą, która nada deserowi charakteru. Jaką herbatę wybrać do nasączenia biszkoptu białego i kakaowego? W jaki sposób nasączać biszkopt herbatą? 

Jakie ciasta można nasączać herbatą?

Najlepszym ciastem do nasączania jest biszkopt - ma dość delikatny smak, który dobrze komponuje się z różnymi dodatkami, dzięki czemu herbatą możemy nadać mu nowego wyrazu. Jednocześnie jest to dość chłonne ciasto, które zachowuje się jak gąbka. Nasączone jest nadal puszyste, a jednocześnie miękkie. 

Biszkopt można jeść samodzielnie, jako lekkie ciasto lub tort, w którym kolejne warstwy biszkoptu przekłada się kremem. Zarówno od kremu, jak i herbaty, którą wybierzemy do nasączania biszkoptu, zależy ostateczny smak deseru. A możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jaka herbata do nasączania biszkoptu?

Istnieją dwie szkoły doboru herbatki do nasączania biszkoptu i masy, by stworzyć idealny tort. Ta bardziej zachowawcza mówi, by smaki herbaty dobierać takie, jak smaki masy, szczególnie w przypadku mas owocowych. Uzyskamy wtedy tort o w miarę jednolitym, mało kontrowersyjnym smaku. 

Druga szkoła proponuje z kolei poszukiwanie harmonii pomiędzy zupełnie różnymi smakami. Najpopularniejsze połączenia to owoce z czekoladą, bakalie z czarną herbatą itp., a więc smaki równoważące się.

Bez względu na to, którą drogę wybierzemy, istnieją sprawdzone połączenia herbaty do nasączania biszkoptu z konkretnymi masami:

  • czarna herbata nada biszkoptowi wytrawnego smaku. Dobrze pasować będzie zarówno do jasnego, jak i kakaowego ciasta. W tym przypadku sprawdzą się kremy o bardziej szlachetnych nutach - czekoladowe, alkoholowe, różane, bakaliowe, orzechowe.

  • zielona herbata pasować będzie do jasnego biszkoptu - nada mu przede wszystkim wilgotności, smak będzie bardzo delikatny. Do zielonej herbaty pasować będą białe kremy - śmietankowy, waniliowy, mascarpone.

  • herbatka z owoców róży - doskonale sprawdzi do nasączania ciemnego biszkoptu przekładanego czekoladową masą.

  • herbatka z owoców leśnych - pasować będzie do ciemnego biszkoptu i wyrazistej, owocowej masy, np. z kawałkami malin.

  • herbatka z suszonych jabłek to idealny napar do nawilżenia jasnego biszkoptu, który przełożymy warstwą pieczonych jabłek z cynamonem. 

Kiepska jakościowo herbata może zepsuć cały efekt, dlatego lepiej sięgać po sprawdzone mieszanki. Nie ma co jednak przesadzać w drugą stronę i wykorzystywać do biszkoptu najdroższą herbatę, jaką mamy w domu - jej smaku nie będziemy w stanie aż tak docenić w torcie, by było to tego warte. 

Jak nasączyć biszkopt herbatą?

Biszkopt na tort po upieczeniu należy rozkroić na dwie lub trzy warstwy, zależnie od wysokości wypieku, przy czym jedna warstwa biszkoptu nie powinna być niższa niż 1,5-2 cm. Z krojeniem należy poczekać, aż biszkopt przestygnie. 

Warstwy układamy obok siebie na blacie, rozkrojoną stroną w górę - ta część jest najbardziej chłonna. Przestudzoną herbatkę przelewamy do szklanki i przy pomocy zwykłej łyżki rozprowadzamy na cieście. Ważne, żeby obserwować chłonność biszkoptu i rozprowadzać płyn równomiernie. 

Zbyt duża ilość herbaty w biszkopcie może sprawić, że warstwa będzie ciężka i przygniecie masę. Zbyt mała ilość płynu nie spowoduje katastrofy, ale biszkopt nie będzie tak wilgotny, jak powinien. Teoretycznie na warstwę o grubości ok. 2 cm i 20 cm średnicy powinniśmy zużyć ok. 30 ml płynu. Kolejne zmienne, oprócz rozmiaru biszkoptu, to mąka, z której jest zrobiony, czy indywidualne preferencje.