Świeżo Palona

Kawa Peru Cajamarca Limon Grade 1 Washed & Herbata lipowo-malinowa 20% taniej - tylko do końca tygodnia! Ostatnia szansa - kliknij!

Jak parzyć zieloną herbatę?

Jak parzyć zieloną herbatę?

Parzenie zielonej herbaty wcale nie musi być trudne. Warto jednak wiedzieć, jak parzyć zieloną herbatę, by wydobyć z niej pełnię smaku i aromatu. Składa się na to kilka czynników - temperatura parzenia zielonej herbaty, czas parzenia oraz proporcja suszu do wody.

W czym parzyć zieloną herbatę?

Zielona liściasta herbata nadaje się do wielokrotnego zaparzania, dlatego powinniśmy wybrać naczynie, które nam to ułatwi. Liściastej herbaty nigdy nie zaparzamy bezpośrednio w filiżance, ponieważ liście należy oddzielić od naparu. Do wyboru więc mamy m.in.:

  • dzbanek lub imbryk z sitkiem,

  • włókninowe woreczki,

  • dzbanki typu french press.

To, w czym zaparzamy zieloną herbatę, powinno być uzależnione od tego, ile naparu chcemy uzyskać za jednym razem i ile razy będziemy go ponownie przygotowywać. Jeśli mamy duży imbryk, możemy od razu przygotować napar dla kilku osób. Jeśli koszyczek na susz jest niewysoki, po zaparzeniu wystarczy przelać napar do filiżanek i nie trzeba wyciągać koszyczka nawet, jeśli na dnie pozostało trochę płynu.

Z kolei papierowe torebki czy włókninowe woreczki najlepiej sprawdzą się, gdy przygotowujemy napar dla jednej osoby. Można wtedy torebkę czy woreczek z liśćmi umieścić w filiżance, zapatrzyć i odłożyć go na spodek, by potem ponownie wykorzystać. Jednak najpełniejszy smak zielonej herbaty uzyskamy, zaparzając liście w dzbanku typu french press. Dzięki temu, że mają dużo wolnej przestrzeni, liście doskonale się rozwijają, oddając smak i aromat całą swoją powierzchnią. Trzeba jednak pamiętać, by po zaparzeniu od razu przelać cały napar do filiżanek. 

W jakiej temperaturze parzyć zieloną herbatę?

Do parzenia herbaty używamy zawsze świeżej wody. Jeśli ta z kranu jest zbyt twarda lub ma wyrazisty smak, warto stosować filtry do wody, które pomogą go zniwelować. Bardzo ważna jest temperatura. Zależnie od gatunku zielonej herbaty, temperatura parzenia powinna wynosić pomiędzy 60 a 80 st. C. Początkowo warto zastosować się do zaleceń producenta, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by również eksperymentować. Można na przykład użyć chłodniejszej wody, ale wydłużyć czas parzenia, lub odwrotnie - użyć cieplejszej wody i skrócić czas zaparzania. 

Niektóre czajniki elektryczne wyposażone są w termometr, dzięki któremu możemy precyzyjnie określić temperaturę wody. Jednak większość z nas musi poradzić sobie w inny sposób. Jak osiągnąć potrzebną temperaturę wody? Są na to dwie metody.

Można liczyć czas od zagotowania. Po upływie ok. 3-4 minut temperatura wody spada do ok. 90 st. C. To nadal za dużo dla zielonej herbaty, więc w tym przypadku warto poczekać ok. 13 minut, aż woda osiągnie ok. 75 st. C. Aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę, do ok. 65 st. C, odczekaj ok. 18 minut.

Druga opcja jest dla niecierpliwych. Sprawdzi się wtedy, gdy przygotowujemy napar dla jednej osoby. Przydadzą się dwa kubki o grubszych ściankach. Po zagotowaniu, wodę wlewamy do pierwszego z nich i czekamy ok. 30 sekund. W tym czasie kubek odbiera część ciepła, a woda ma temperaturę ok. 90 st. C. Wodę przelewamy do drugiego kubka. Ponieważ nie jest nagrzany, ponownie odbiera ciepło, a woda ma ok. 75-80 st. C. Wystarczy odczekać jeszcze 1-2 minuty i można zaparzyć liście.

Ile czasu parzy się zieloną herbatę?

I tu znowu czas parzenia uzależniony jest przede wszystkim od specyfiki danego suszu. Zbiory z górnych części krzewu - drobne listki i pąki - parzymy zawsze nieco krócej niż większe, grubsze liście z niższych partii. Najlepiej za pierwszym razem zastosować się do wskazówek producenta, a później eksperymentować.

Generalnie zakłada się, że zieloną herbatę zaparza się ok. 2-3 minuty. Później zaczyna być coraz bardziej gorzka z powodu uwalniających się garbników. Są jednak osoby, które właśnie taki smak cenią sobie najbardziej, dlatego każdy powinien znaleźć swój ulubiony smak zielonej herbaty. 

W jakiej proporcji parzyć zieloną herbatę?

Podobnie jak w przypadku temperatury czy czasu parzenia, i tutaj istnieje pewna dowolność. Co do zasady, stosuje się 1 łyżeczkę suszu na 1 filiżankę (200 ml) wody. Można oczywiście zwiększyć ilość suszu, by uzyskać mocniejszy napar. Wskazane jest to również, jeśli zaparzamy zieloną herbatę w dużej mierze składającą się z delikatnych pąków. 

Ile razy można zaparzać liście zielonej herbaty?

W przeciwieństwie do czarnej herbaty, zieloną można zaparzać wielokrotnie. Nie ma tu oczywiście limitu, robimy to, dopóki uzyskiwany napar odpowiada nam smakiem i aromatem. Za każdym razem będzie on nieco słabszy i delikatniejszy. Większość zielonych herbat smakuje najlepiej do 3-5 parzenia.

Aby kolejne porcje naparu były równie smaczne, należy wydłużać nieco czas parzenia. I znowu będzie on zależał od gatunku liści, ale zazwyczaj jest to ok. 1 minuty dłużej przy każdym następnym zalaniu wodą.

Tagi: temperatura, zaparzanie, parzenie, herbata zielona, przygotowywanie

Komentarze

Zwierz 2020-02-16 22:40:22
Dzieki

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować