Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zamrażarki. Podczas jednych zakupów kupujemy produkty na kilka obiadów, porcjujemy je i mrozimy. Jednak warto pamiętać, jak rozmrażać mięso, by było to bezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, jak szybko rozmrozić mięso i czy można do tego użyć mikrofalówki lub piekarnika.

Jak najlepiej rozmrażać mięso?

Im proces rozmrażania jest wolniejszy, tym lepiej dla mięsa. Zbyt szybkie podnoszenie temperatury może spowodować namnażanie się bakterii. Optymalny proces rozmrażania powinien przebiegać w lodówce. 

Wystarczy wyjąć porcję mięsa z zamrażalnika, włożyć ją do miski i umieścić na najwyższej półce w lodówce. Niestety, rozwiązanie to ma jeden duży minus - może trwać bardzo długo. 500 g mięsa bez kości bez problemu rozmrozi się przez noc, ale większe kawałki mogą się rozmrażać w lodówce nawet dwie doby. 

Nigdy nie powinno się rozmrażać mięsa na kuchennym blacie - taki proces trwa kilka godzin, a mikroorganizmy zaczynają szybko się namnażać w mięsie już powyżej 4 stopni Celsjusza. Jeśli zostawimy mięso na 4-5 godzin na blacie ryzykujemy, że zewnętrzne części mięsa zaczną się psuć, podczas gdy w środku będzie jeszcze zamarznięte. 

Jak rozmrozić mięso szybko? 

Najbezpieczniejszym z szybkich sposobów na rozmrażanie mięsa jest włożenie go do miski z chłodną wodą. Zmieniamy ją co ok. 30 minut, aż mięso będzie w całości rozmrożone. Czas uzależniony jest od wielkości i rodzaju mięsa. Kawałek bez kości o wadze do 0,5 kg powinien rozmrozić się w ciągu ok. 2 godzin. 

Trzeba jednak pamiętać, by podczas takiego rozmrażania chronić mięso przed kontaktem z wodą. W tym celu najlepiej umieścić je w strunowym woreczku, z którego wypuszczamy powietrze i szczelnie zamykamy. Dopiero taki woreczek umieszczamy w misce z wodą.

Jak rozmrozić mięso mielone?

O ile całemu kawałkowi mięsa po kontakcie z wodą nie stanie się nic złego poza częściową utratą smaku, to problem pojawia się w przypadku mięsa mielonego, z którego nie zbierzemy nadmiaru wody ręcznikiem papierowym. 

Zmielone mięso szybko wchłania wilgoć, więc w tym przypadku szczególnie zwracamy uwagę na szczelne zamknięcie mięsa w woreczku. Jest jednak dobra wiadomość - mielone mięso rozmraża się mniej więcej o połowę szybciej niż taka sama jego ilość w jednym kawałku. 

Czy można rozmrażać mięso w mikrofalówce? 

Większość mikrofalówek wyposażona jest w funkcję rozmrażania. Z surowym mięsem trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Zbyt długi czas rozmrażania mogą spowodować, że mięso zbytnio podgrzeje się na brzegach, będzie twardawe, a środek nadal zimny. Jeśli do tego dojdzie, jedynym bezpiecznym sposobem na pozbycie się bakterii, które wtedy się mnożą, będzie natychmiastowe gotowanie mięsa. 

Przed umieszczeniem mięsa w mikrofalówce musimy wyjąć je z worka, w którym było mrożone lub usunąć styropianową tackę łącznie z podkładką higieniczną. Kawałek mięsa najlepiej umieścić w plastikowym pojemniku nadającym się do mikrofalówki, który przykrywany, ale nie zamykamy go szczelnie.

Jak rozmrozić mięso w piekarniku?

Nie jest to najlepszy sposób na rozmrażanie mięsa, ale czasami jedyny, który pozwoli nam w miarę szybko przygotować obiad. Piekarnik ustawiamy na 50 stopni Celsjusza z termoobiegiem, bez grzałki. Mięso zawijamy w folię aluminiową lub wkładamy do rękawa do pieczenia. Trzymamy je w piekarniku ok. 30 minut. Po pierwszym kwadransie warto zacząć sprawdzać stan mięsa, by nie przetrzymać go zbyt długo. 

Jak długo można przechowywać mięso w zamrażalniku?

Mrożenie nie powoduje, że bakterie znikają. Nadal działają, ale znacznie wolniej. Dlatego tak ważne jest, by nie przekraczać dopuszczalnego czasu mrożenia poszczególnych produktów:

  • boczek - 1 miesiąc

  • kiełbasa, gotowana szynka - 2 miesiące 

  • mięso ugotowane - 3 miesiące

  • podroby, dziczyzna, mięso mielone, wołowina, kurczak - 4 miesiące

  • jagnięcina, cielęcina, części kurczaka lub indyka - 9 miesięcy

  • kurczak lub indyk w całości - 12 miesięcy

Czy można mrozić raz rozmrożone mięso?

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie można ponownie mrozić rozmrożonego mięsa, gdyż grozi to poważnym zatruciem. Jeśli rozmroziliśmy zbyt duży kawałek, możemy przygotować więcej potrawy, którą planowaliśmy przyrządzić i nadmiar zamrozić lub zrobić szybki prosty gulasz z wykorzystaniem nadmiarowego mięsa. Po obróbce termicznej możemy je ponownie zamrozić lub zawekować w słoiku.