Przyda się w kuchni do gotowania, w łazience do sprzątania, a nawet do pielęgnacji. Jak zrobić ocet jabłkowy w domu? To nie jest trudne zadanie, ale trwa blisko trzy miesiące. Na szczęście przez większość czasu nie trzeba z nim nic robić. Wypróbuj przepis na domowy ocet jabłkowy.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Przygotowanie domowego octu jabłkowego jest bardzo proste, choć w pierwszych dniach wymaga trochę uwagi. Nie jest to jednak szybki proces, trwa przynajmniej 2,5 - 3 miesiące, dlatego jeśli mamy więcej jabłek, warto od razu zrobić większą porcję octu. Nie ma obaw, że się zepsuje - to naturalny konserwant, może stać w kuchennej szafce latami. 

Jakie jabłka nadają się na ocet?

Właściwie z każdych jabłek można zrobić ocet. Nie ma znaczenia gatunek czy poziom słodkości. Z papierówek wyjdzie kwaśniejszy ocet, co można zniwelować większą ilością cukru. Z czerwonych jabłek ocet będzie ciemniejszy, ale w żaden sposób nie straci swoich walorów. Gatunki jabłek można dowolnie łączyć.

Ocet uzyskamy zarówno z całych jabłek, jak i samych ogryzków. Ocet jest również świetnym sposobem na wykorzystanie resztek po wyciskaniu soku - zrobimy go również z pulpy. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dostosowanie proporcji jabłek do wody i cukru. Jabłka na ocet nie muszą być również piękne. Większe obtłuczenia można wykroić, ale wszelkie przebarwienia czy zgrubienia nie będą miały wpływu na jakość octu. 

To, co najistotniejsze, to pochodzenie jabłek - najlepsze są te z naturalnego, przydomowego sadu, gdzie owoce nie są pryskane ani narażone na dużą ilość spalin. Wtedy wystarczy je tylko przepłukać. Jeśli do dyspozycji mamy wyłącznie targowe lub sklepowe jabłka, których pochodzenia nie jesteśmy pewni, nic straconego, ale trzeba je dobrze wyszorować. Skórki można przelać wrzątkiem. 

Przepis na ocet jabłkowy

Do przygotowania octu będzie potrzebny 3-litrowy słój, taki sam, jak do kiszenia ogórków czy barszczu oraz ściereczka i gumka. W przeciwieństwie do kiszonek, tu nie używamy gazy, przez którą mogą przedostać się muszki owocówki zwabione słodkim zapachem.

Trzeba pamiętać, że fermentacja octu w słoju potrwa nawet 1,5 miesiąca. W drugim etapie potrzebne będą butelki na dojrzewający ocet (od biedy mogą być też słoiki, ale ich używanie będzie niewygodne).

Składniki

  • 1 kg jabłek lub ich części

  • 150 ml gorącej wody

  • 1,5 l letniej wody

  • 3 kopiaste łyżki cukru

Z jabłek usuwamy większe ogonki, odkrawamy potłuczenia. Owoce kroimy na pół i sprawdzamy gniazda nasienne. Zepsute usuwamy, resztę kroimy w plastry razem z pestkami. Owoce przekładamy do słoja. 

W szklance rozrabiamy w gorącej wodzie cukier, aż się rozpuści. Wylewamy miksturę na jabłka. Dolewamy resztę letniej wody tak, by przykryć jabłka. Na słój nakładamy ścierkę, gumkę i odstawiamy w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej lub nieco chłodniejszej - sprawdzą się zarówno piwniczka, zacieniona spiżarka, jak i kuchenna szafka.

W pierwszym tygodniu pracy jest najwięcej - dwa razy dziennie należy zamieszać w słoju czystą łyżką. Na powierzchni powinna pojawić się piana. Jest to właściwy objaw.

Zależnie od gatunku jabłek, ilości cukru i temperatury, w drugim tygodniu na powierzchni powinna zacząć się pojawiać tzw. matka octowa - galaretowata warstwa o białym odcieniu. Wtedy przestajemy mieszać i pozwalamy octowi się rozwijać przez kolejny miesiąc. 

Po tym czasie zdejmujemy z powierzchni matkę octową - przyda się jako zaczyn do kolejnego octu, choć nie jest niezbędna. Ocet filtrujemy przez drobne sitko lub przez gazę i przelewamy do butelek (ewentualnie do słoików) i ponownie chowamy w ciemne miejsce przynajmniej na miesiąc.

Jeśli po upływie 4-5 tygodni z butelek wyraźnie czuć woń octu, możemy zacząć go używać. Ponowne wytworzenie się matki octowej i powstanie osady na dnie butelki to naturalne zjawisko. Jeśli ma inny zapach lub widoczne pęcherzyki powietrza, potrzebuje jeszcze trochę czasu, by dojrzeć.

Do czego wykorzystać ocet jabłkowy?

Naturalny ocet jabłkowy wykorzystywany jest w domach od pokoleń. Odpowiednio rozcieńczony nadaje się zarówno do jedzenia, jak i pielęgnacji twarzy. Jednocześnie w innym stężeniu sprawdzi się przy odkamienianiu kabiny prysznicowej. Ocet nie działa szybko, często trzeba dać mu trochę czasu, by zadziałał, ale efekty potrafią być spektakularne. 

Ocet ma bardzo szerokie zastosowanie:

  • w diecie - od sosów sałatkowych, przez domowy ketchup, po dodatek do przyprawiania potraw,

  • w domowym leczeniu - do robienia okładów na stłuczenia czy obrzęki, do płukania gardła, do leczenia swędzących miejsc po ukąszeniach komarów i innych owadów, 

  • w domowym spa - można z niego zrobić maseczkę, odżywkę do włosów czy nawet tonik do twarzy,

  • w domowych porządkach - świetnie radzi sobie z kamieniem, pomaga czyścić zatłuszczone powierzchnie i polerować szyby i lustra.

Dlaczego warto zrobić własny ocet jabłkowy? 

Dobrej jakości, ekologiczne octy potrafią kosztować całkiem sporo. Jeśli mamy dostęp do naturalnych lub tanich jabłek, zaoszczędzimy. Ale to niejedyny argument. Przede wszystkim mamy pewność, skąd pochodzą jabłka do produkcji octu. Poza tym unikniemy niepotrzebnych składników - niektórzy producenci dodają do octu przeciwutleniacze lub filtrują, pozbawiając ocet cennych składników.