Na smak herbaty wpływ ma kilka czynników. Istotne są zarówno jakość suszu, sposób przechowywania, temperatura i jakość wody, jak i czas parzenia czy nawet naczynie, z którego pijemy napar. Nie istnieje jedno rozwiązanie na wszystkie problemy dlatego sprawdź, co ma wpływ na smak herbaty i jak możesz go poprawić.

Jakość herbaty a jej smak

Podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość herbaty jest jej pochodzenie - nie tylko region czy wysokość plantacji nad poziomem morza, ale również pora roku, pogoda, sposób zbierania i selekcji liści, obróbka. Ponieważ nie jesteśmy w stanie śledzić tych procesów za każdym razem, najlepiej polegać na sprawdzonych sprzedawcach, którzy kupują herbatę z certyfikowanych źródeł. 

Im lepsza jakość, tym wyższa cena herbaty, choć wysoka cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości suszu. Każdy rodzaj herbaty sypanej powinien mieć określony kolor, kształt, zapach, objętość. Susz warto kupować w miejscach, które specjalizują się w sprzedaży herbat, wtedy możemy liczyć na gwarancję jakości.  

Z drugiej strony nawet najlepsza herbata, jeśli jest źle przechowywana, może dawać niesmaczny napar. Herbatę powinno się przechowywać w metalowej puszce lub szklanym słoiku, bez dostępu światła, powietrza, wilgoci i innych zapachów. Do puszki po czarnej herbacie nie można wsypać suszu białej, dopóki porządnie nie wyczyścimy pojemnika. Czasami herbata jest na tyle intensywna, że jest to wręcz niemożliwe. Sprawdź, jak przechowywać herbatę [https://swiezopalona.pl/blog/jak-przechowywac-herbate-jak-dlugo-herbata-zachowuje-swiezosc].

Wpływ wody na smak herbaty

Obok suszu to najważniejszy element składowy herbaty. Jeśli coś jest z nią nie tak lub przygotowujemy ją w zły sposób, napar może być daleki od ideału. 

Jakość wody

Jeśli korzystamy z kranowej, na smak mogą mieć wpływ zawartość chloru, minerałów czy jej twardość. W każdym domu woda może smakować inaczej - zależy to od dostawcy i samych rur w budynku. Upewnij się również, że czajnik, w którym podgrzewasz wodę, nie jest pokryty kamieniem od środka.