Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowym czasem, który kojarzy nam się z siedzeniem pod ciepłym kocem z książką w dłoni i dobrym trunkiem postawionym obok nas. Kiedy nadchodzą zimowe miesiące, coraz częściej sięgamy po ciepłe, rozgrzewające napoje, które zapewniają nam dobry nastrój. Deszcz, śnieg oraz wiatr nie zachęcają do wychodzenia z domu, dlatego często sami staramy się przyrządzać specjalne trunki w domowym zaciszu. Jednym z nich jest grzaniec, który niezaprzeczalnie przywodzi nam na myśl grudniowe jarmarki i spadające z nieba płatki śniegu. W dalszej części artykułu dowiemy się, czym jest grzaniec i poznamy sprawdzony przepis na jego samodzielne wykonanie. 

Co to jest grzaniec?

Grzaniec jest to przyrządzone na ciepło piwo lub wino z różnego rodzaju dodatkami. Tak naprawdę możemy do niego dodać produkty według własnego uznania, jednak najczęstszymi wykorzystywanymi do jego przyrządzenia składnikami są miód, skórki pomarańczy, a także imbir, gałka muszkatołowa, goździki lub specjalnie skomponowana przyprawa do grzańca, którą znajdziesz w większości sklepów spożywczych. Dzięki rozgrzewającym właściwościom napoju jest on doskonałym rozwiązaniem, po które chętnie sięgamy w jesienne i zimowe chłodne wieczory. Pozwala nam się rozgrzać i chroni nas przed częstymi w tym okresie infekcjami. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami napojów alkoholowych, bez problemu możemy wykonać grzańca przy użyciu piwa bezalkoholowego, który w niczym nie ustępuje trunkom z procentami. 

Przepis na grzaniec

Do wykonania grzańca nie potrzebujemy mnóstwa czasu i trudno dostępnych składników. Jednym z podstawowych produktów, w który musimy się zaopatrzyć przed przystąpieniem do przyrządzania trunku, jest oczywiście wino lub piwo. Oprócz tego będziemy musieli kupić także wybrane przez nas przyprawy oraz opcjonalnie pomarańczę i imbir. Przygotowany alkohol wlewamy do garnka i dodajemy do niego ulubione składniki i mieszamy. Całość podgrzewamy na małym ogniu, jednak nie powinniśmy zapominać, że zbyt wysoka temperatura pozbawi je właściwości. Ze względu na to, nie warto doprowadzać do zagotowania napoju. Tak przygotowany grzaniec przelewamy do ulubionego kubka i możemy cieszyć się z pysznego, samodzielnie przyrządzonego trunku. 

Grzaniec — właściwości

Grzaniec jest nie tylko relaksującym napojem o niesamowitych walorach smakowych. Dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom jest także świetnym sposobem na przeziębienie. W momencie, kiedy zaczynamy czuć się źle i pojawiają się dreszcze, warto przyrządzić sobie grzaniec i tak przygotowaną miksturę wypić na noc, przed snem, a rano powinniśmy obudzić się ze znacznie lepszym samopoczuciem. Trunek wpływa także pozytywnie na naszą odporność, zapobiegając rozwojowi różnego rodzaju wirusów. Co więcej, zawarte w nim goździki działają przeciwbakteryjnie i przeciwstresowo, a wino skutecznie obniża ciśnienie krwi i jest bogate w resweratrol wyróżniający się dużym działaniem antyoksydacyjnym. Ponadto grzaniec poprawia krążenie oraz chroni przed nadciśnieniem i miażdżycą. Jedną z niesamowitych przypraw wykorzystywanych do przygotowania grzańca jest imbir, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także działa przeciwbólowo w dolegliwościach gardła. Innym składnikiem o niezwykle wartościowym działaniu jest miód znany ze swojego doskonałego i chroniącego przed drobnoustrojami wpływu na organizm. Nie zapominajmy jednak, że aby miód zachował swoje naturalne właściwości, nie możemy dodawać go do gorącego napoju, w którym je utraci pod wpływem wysokiej temperatury. 

Przepis na grzaniec z aromatycznymi przyprawami — podsumowanie

Grzaniec jest jednym z najczęściej wybieranym trunków podczas jesienno-zimowych wieczorów. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia i wpływa pozytywnie na nasz organizm. Jednak jak w przypadku każdego alkoholu, nie powinniśmy spożywać go zbyt często. Nie zapominajmy, że jest to alkohol, którego codzienne picie może przysporzyć nam więcej kłopotów niż pożytku. Dlatego przygotowanie go raz na kilka dni powinno nam w zupełności wystarczyć.