Nie pamiętam czasów, kiedy w sklepach kupowało się kawę w ziarnach i mieliło u Pani ekspedientki na żądanie, ale znam te historie z opowieści. Potem, a może w tych samych czasach, każdy miał w domu drewniany młynek (który często służył do mielenia pieprzu). W kolejnym kroku pojawiły się ostrzowe młynki elektryczne, a następnie nastały czasy kawy mielonej, pakowanej próżniowo przez Jacobsa (w Polsce synonim luksusu).

Czasy się zmieniły. Mamy dostęp do dobrej kawy w ziarnach, wiemy dlaczego mielenie bezpośrednio przed zaparzeniem jest ważne, dlatego każdy chciałby mieć jak najlepszy młynek do kawy w swoim domu. Do tematu możemy podejść z kilku różnych stron. Na początku warto zastanowić się ile możemy wydać na młynek. Ceny zwykłych stalowych młynków w drewnianych obudowach (tutaj należy dodać, że chińskiej produkcji) zaczynają się od 30 złotych. Niestety, młynki te nie mają regulacji, a jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. W zasadzie, to można tylko sobie życzyć, że młynek będzie nam długo służył.

La Cafetiere młynek do kawy

Ceny młynków ręcznych, bo na tych się skupimy, na które warto zwrócić uwagę, zaczynają się od 100 złotych. Przykładem takiego młynka może być produkt firmy La Cafetiere. Młynek ma regulację stopnia zmielenia, dość duży podajnik na kawę i jest dobrze wykonany. Jedynym minusem mogą być żarna, które ze względu na wykorzystany materiał mogą być trochę mniej wytrzymałe.

Tiamo Mini

Kolejnym młynkiem, który będzie nam dobrze służył, a jednocześnie jest przystępny cenowo, jest produkt tajwańskiej marki Tiamo - model Mini. Model ten wyposażony jest w trwałe, ceramiczne i stożkowe żarna, które można regulować. Za jego pomocą zmielimy kawę zarówno do dripperów, jak i french pressów oraz chemeksów. Niestety, młynek ze względu na brak stabilizacji mielenia, nie jest polecany do mielenia kawy do espresso. Pewna ilość pyłu (mocno zmielonej kawy) może zapchać sitko ekspresu, a proces przygotowania kawy nie będzie idealny. Oprócz tej jednej niedogodności, młynek jest dobrze wykonany, chociaż rączka plastikowa potrafi czasami spadać przy energicznym mieleniu kawy. Cena młynka Tiamo, to około 120-130 złotych.

Hario Slim

Młynek Tiamo Mini jest niejako kopią młynka Hario Slim, który wyznaczył standardy w nowoczesnych, dobrych i stosunkowo tanich młynkach. Slim został wykonany ze znacznie lepszych materiałów, co potwierdza się już w momencie pierwszego kontaktu z młynkiem. Ma także lepiej dopasowaną rączkę i jest poręczniejszy. Dla niektórych minusem młynka może być skokowa regulacja mielenia, ale z drugiej strony jest ona stabilna i młynek raz ustawiony nie rozregulowuje się. Warto nadmienić, że Hario Slim jest bardzo trwałym młynkiem. Cena młynka to około 135-145 złotych.

Tiamo big

Tak jak Tiamo mini jest odpowiednikiem Hario Slim, tak Tiamo big jest bardzo podobny do japońskiego Hario Skerton. Pierwszą różnicą pomiędzy młynkami jest cena. Za Tiamo zapłacimy 140-150 złotych. Jednak to co zyskujemy na cenie, tracimy na jakości. Szklany pojemnik na zmieloną kawę w Tiamo jest czasami niedopasowany. Jakość szkła jest gorsza, jest ono jakby puste w środku. Sam mechanizm żaren jest bardzo podobny i wytrzymały. Młynek jest poręczny i wytrzymały, warto się nad nim zastanowić, jeśli chcemy mieć wygodny i duży młynek.

Hario Skerton

Gdyby Hario Skerton miał stabilizację mielenia kawy, byłby młynkiem idealnym. Perfekcyjnie wykonany, wytrzymały, miły w dotyku, szybko i sprawnie mieli kawę, słowem "prawie ideał". Niestety, kosztuje przez to trochę więcej, bo około 170-180 złotych, ale wart jest swojej ceny. Można jeszcze dodać, że w Skertonie dolny pojemnik mieści do 100 gramów zmielonej kawy, a więc zmielimy w nim kawę do dużego french pressa.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Podsumowanie

W części pierwszej zaprezentowaliśmy młynki "na każdą kieszeń". Jeśli szukamy dobrego i taniego młynka wybieramy La Cafetiere. Jeśli szukamy młynka przenośnego to w grę wchodzą modele Hario Slim lub Tiamo Mini, a jeśli chcemy mieć porządny duży młynek i możemy nieco więcej zapłacić, to warto skusić się na Hario Skerton. W kolejnej części zaprezentujemy droższe, bardziej wytrzymałe i wydajniejsze. Warto także pamiętać, że każdy z tych młynków zmieli kawę do kawiarki, french pressa, chemex, przelewówek, ale nie każdy do domowego ekspresu ciśnieniowego (do tej czynności polecane są młynki ze stabilizacją).