Jak zrobić naleśniki? Przepis tradycyjny

Klasyczne naleśniki robi się bardzo łatwo i szybko. Samo ciasto jest bardzo sycące i kaloryczne, dlatego nie jest wskazanie jadanie ich zbyt często. Jednak z pewnością jest to pomysł na szybki i prosty obiad, zarówno na słodko, jak i z warzywami czy mięsem.

Składniki

  • 100 ml mleka

  • 100 ml wody

  • 200 g mąki pszennej

  • 1 jajko

  • szczypta soli

  • olej

Do miski wbijamy jajko i roztrzepujemy je trzepaczką do jajek. Dodajemy wodę, mleko, sól i ponownie mieszamy. Na koniec dodajemy mąkę i ponownie roztrzepujemy, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. 

Patelnię mocno rozgrzewamy z niewielką ilością oleju. Podnosimy patelnię, na środek wlewamy niecałą chochlę ciasta i szybko obracamy patelnią, by masa równo się rozprowadziła. Odkładamy patelnię na ogień i smażymy naleśnik z każdej strony ok. 1 minutę. Gotowy odkładamy na talerz i powtarzamy smażenie kolejnych, za każdym razem dodając na patelnię niewielką ilość oleju. 

Na co zwrócić uwagę?

Proporcje mleka i wody są orientacyjne, można je modyfikować. Zamiast zwykłej wody warto użyć wody mocno gazowanej, dzięki czemu naleśniki będą bardziej puszyste. Ten sam efekt uzyskamy, dłużej ubijając jajko, a następnie ciasto z mąką. To jednak wydłuża czas przygotowania naleśników. 

Jeśli po usmażeniu pierwszego naleśnika uznamy, że ciasto jest zbyt gęste, warto dolać wody lub mleka i ponownie wymieszać. Idealne naleśniki to te najcieńsze z wysuszonymi brzegami. 

Patelnia powinna być naprawdę mocno rozgrzana. Najwygodniej używać specjalnej do naleśników, która ma niższy rant, ale nie jest to konieczne. Podrzucanie naleśników zamiast obracania łopatką jest widowiskowe, ale nie wpływa na smak. 

Jak zrobić naleśniki bez mleka?

Nietolerancja laktozy, alergia na mleko lub dieta wegańska nie muszą nam utrudniać cieszenia się naleśnikami. Z powodzeniem krowie mleko możemy zastąpić dowolnym mlekiem roślinnym. Zależnie od tego, które wybierzemy, charakterystyczny smak może być lekko wyczuwalny. Mleko sojowe w naleśnikach jest niemal nie do odróżnienia od krowiego.

Jak zrobić naleśniki bez jajek?

Jeśli mamy więcej czasu, można pominąć w składzie jajko. W takim przypadku mieszamy wodę, mleko (lub jego zamiennik) z mąką i solą. Ciasto odkładamy na godzinę, by gluten zaczął pracować. Po tym czasie ponownie mieszamy i smażymy naleśniki jak zwykle.

Gdy kiszki grają nam marsza, zamiast jajka sprawdzi się 50 g zmielonego siemienia lnianego, tyle samo mielonych płatków owsianych lub ryżowych. Wybrany składnik mieszamy z pozostałymi jak w tradycyjnych naleśnikach i smażymy. 

Jak zrobić naleśniki bez mąki (bezglutenowe)?

Celiakia, nietolerancja glutenu, stosowanie bezglutenowej diety również nie odbiorą nam przyjemności jedzenia naleśników. Zamiast mąki pszennej należy wykorzystać inny zagęszczacz. Dobrze sprawdzi się mieszanka mąki kukurydzianej (25 g), ryżowej (25 g) oraz ziemniaczanej (7 g).

Jak i z czym podawać naleśniki?

Niektórym wystarczy samo naleśnikowe ciasto, jednak najczęściej naleśniki jada się na słodko lub w wersji wytrawnej. Otwarty naleśnik smaruję się farszem i składa. I tu są przynajmniej dwie szkoły - ciasto można złożyć dwa razy na pół, uzyskując ćwiartkę koła lub zwinąć w rulon. W pierwszej opcji smarujemy połowę naleśnika, w drugiej - całą powierzchnię. Taki rulon można dodatkowo pokroić w szersze plastry i podawać jako przekąski. 

Naleśniki na słodko najczęściej podaje się z:

  • dżemem, konfiturą, marmoladą,

  • miodem,

  • kremem czekoladowym, orzechowym,

  • bitą śmietaną,

  • śmietaną z cukrem.

Wytrawne naleśniki najlepiej smakują z:

  • podgotowanym szpinakiem,

  • twarogiem z ziołami,

  • wszelkimi potrawkami z mięsa, warzyw, 

  • dowolnym sosem.

Naleśniki dobrze sprawdzają się do wykorzystania resztek w lodówce - pasują niemal do wszystkiego. Aby podkreślić smak potrawy, już do ciasta można dodać przypraw. W słodkich sprawdzą się cukier, cukier waniliowy, cynamon. Do ciasta na wytrawne naleśniki możemy dodać pieprz, zioła, paprykę, przyprawę curry czy inną ulubioną. Ważne, by dodatek dobrze wymieszać z ciastem, aby smak rozłożył się równomiernie.