Mało kto wie, iż Wietnam jest jednym z większych producentów kawy (głównie robusty, choć pojawiają się różne odmiany arabiki), zaś sposób w jaki jest ona podawana w tym kraju jest wyjątkowy. Mowa oczywiście o przygotowywaniu kawy w zaparzaczu Phin.

Kawa po wietnamsku jest prosta w przygotowaniu, zaś jej smak z pewnością pozostanie niezapomnianym doświadczeniem dla kubków smakowych. Idealne rozwiązanie dla smakoszy, pragnących delektować się kawą, a nie tylko ją pić. Zazwyczaj pije się ją ze skondensowanym mlekiem, choć nie musi być to rygorystycznie przestrzegana zasada; mleko skondensowane można zastąpić zwykłym lub też śmietanką. Jeśli jednak zależy nam na najprawdziwszej kawie rodem z Wietnamu, należy wybrać właśnie mleko skondensowane oraz kawę marki Trung Nguyen z racji nieco grubszego mielenia. Odradzamy jednak używania jej w ekspresach - jest to kawa idealnie przystosowana do zaparzacza.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Przepis:

  • Do uprzednio rozgrzanego gorącą wodą kubka lub szklanki wlewamy mleko (schłodzone lub zwykłe). W przypadku wersji na zimno, dodajemy kostki lodu (należy wypełnić szklankę do 3/4 wysokości).
  • Na szklankę należy nałożyć zaparzacz, po czym dosypać do niego kawy. Proponujemy, aby były to dwie płaskie łyżki, choć można zmienić ilość wg własnych preferencji.
  • Kawę w zaparzaczu należy wyrównać w celu równomiernego zaparzenia. Po wyrównaniu kawy, delikatnie ją dociskamy ruchomą częścią zaparzacza.
  • Kolejnym, bardzo istotnym krokiem jest wlanie odrobiny wody do zaparzacza, najlepiej lekko ostudzonej (ok. 90°C) - wystarczy łyżeczka. Następnie należy odczekać 20 sekund, aby woda wsiąkła w kawę, co ułatwi równomierne parzenie. Po 20 sekundach można już wlać resztę gorącej wody oraz założyć przykrywkę.
  • Jeśli udało się przygotować kawę poprawnie, powinna ona powoli, systematycznie kapać z filtra. Jeśli przelewa się ona zbyt szybko do kubka oznacza to, iż jest zbyt mało kawy, nie została ona dostatecznie wyrównana lub pominięto poprzedni krok. Całość parzenia trwa maksymalnie 5 minut. Jeśli po upływie tego czasu woda nadal znajduje się w zaparzaczu, prawdopodobnie wsypaliśmy zbyt dużo kawy lub też została ona zbyt mocno ubita.
  • Wystarczy zamieszać by móc delektować się świeżo zaparzoną kawą po wietnamsku!