Świeżo Palona

Kawa Peru Cajamarca Limon Grade 1 Washed & Herbata lipowo-malinowa 20% taniej - tylko do końca tygodnia! Ostatnia szansa - kliknij!

Skrzyp - herbata na włosy i nie tylko

Skrzyp - herbata na włosy i nie tylko

Skrzyp polny, choć jest powszechnie występującą rośliną, świetnie działa na włosy, przyspieszając ich wzrost i dodając im blasku, wzmacnia paznokcie oraz nawilża i wygładza cerę. Zobacz, jak przygotować herbatę ze skrzypu polnego na włosy i jak zaparzać suszone ziele. 

Czym jest skrzyp polny?

Pospolita roślina, którą spotkać można niemal na całym świecie, najczęściej na polach uprawnych, szczególnie ziemniaków, w ogrodach, ale także na ugorach, torach kolejowych, na nieużytkach i wysypiskach śmieci. Obecność skrzypu wskazuje na dużą wilgotność w głębszych warstwach gleby.

Skrzyp polny to roślina o kłączach do 130 cm, jednak to pęd płonny jest najbardziej charakterystyczny dla tej rośliny. Na sięgającym 40 cm pędzie w regularnych odstępach wyrastają zielone gałązki - choć cienkie, to występują bardzo gęsto, tworząc roślinę nieco przypominającą kształtem drzewo iglaste.

Właściwości i zastosowanie skrzypu polnego

Choć jest pospolitą rośliną, skrzyp polny ceniony jest za swój bogaty skład. Znajduje się tu zarówno żelazo, mangan i kobalt, jak i sole potasu, wapnia i fosforu, a także sporo witaminy C i kwasów organicznych. 

Dzięki moczopędnemu działaniu, skrzyp polny pomaga oczyszczać organizm, co znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości ze strony dróg moczowych, a nawet niektórych schorzeń nerek. Z kolei najpopularniejsze zastosowanie skrzypu, a więc wzmacnianie skóry, włosów oraz paznokci, roślina zawdzięcza wysokiemu poziomowi związków krzemu.

Napar ze skrzypu polnego znajduje zastosowanie w leczeniu wielu innych dolegliwości. Zaleca się go osobom cierpiącym na nerwobóle czy potliwość stóp. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Związki zawarte w skrzypie hamują również krwawienie, dzięki czemu ziele stosuje się przy żylakach odbytu, wrzodach żołądka czy owrzodzeniach okrężnicy.

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu

Choć napar ze skrzypu polnego stosuje się w przypadku niektórych chorób nerek, są również takie, w których nie jest wskazany. Zaliczają się do nich kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zaburzenia pracy nerek.

Przeciwwskazaniem do stosowania skrzypu jest również dna moczanowa oraz ciąża czy karmienie piersią. Należy także pamiętać, że skrzyp reaguje z różnymi lekami. Przed zastosowaniem naparu lub tabletek z wyciągiem ze skrzypu polnego warto zasięgnąć porady lekarza.

Jak parzyć herbatę ze skrzypu polnego?

Aby przygotować napar ze skrzypu polnego do picia, wystarczy wrzątek i trochę cierpliwości. Susz, w proporcji 2 łyżeczki na 200 ml wody, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy pod przykryciem. Po kwadransie odcedzamy i pijemy, nie częściej niż trzy razy dziennie. 

Trzeba pamiętać, że regularnie wypijany napar ze skrzypu polnego wypłukuje witaminę B1 z organizmu, dlatego należy pamiętać o jej suplementacji w trakcie kuracji skrzypem.

Skrzyp polny na włosy - odżywka

Działanie na włosy, skórę i paznokcie skrzypu polnego znane jest od dawna. Właśnie dlatego wiele preparatów wzmacniających dla kobiet ma w składzie przede wszystkim wyciąg z tej rośliny. Dzięki długotrwałemu stosowaniu, włosy i paznokcie są mocniejsze i szybciej rosną, a skóra staje się jędrna i nawilżona.  

Najskuteczniejszym domowym sposobem na pielęgnację włosów przy wykorzystaniu skrzypu polnego jest sporządzenie odwaru, w którym namoczymy włosy. Do garnka wlewamy 300 ml wody i wsypujemy 2 łyżki suszonego ziela skrzypu polnego. Gotujemy przez 5 minut od zagotowania i odstawiamy.

Gdy odwar przestygnie, przecedzamy go przez sitko. Po umyciu włosów, należy namoczyć je w przygotowanym odwarze i delikatnie zawinąć w ręcznik. Dla wzmocnienia efektu można dodatkowo owinąć ręcznik folią spożywczą lub nałożyć czepek kąpielowy. Po 20 minutach włosy spłukujemy i suszymy jak zwykle.

Tagi: przepis, właściwości, zioła, skrzyp polny

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować