Orzechy – właściwości odżywcze, kaloryczne i lecznicze

Czy orzechy są zdrowe? Zdecydowanie tak, jednak w odpowiednich ilościach. Posiadają w składzie sporo cennych substancji, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, fosfor, żelazo, magnez, wapń, potas, cynk czy sód. Poszczególne gatunki różnią się między sobą ich proporcjami. Są szczególnie doceniane ze względu na sporą zawartość tłuszczów o właściwościach przeciwzakrzepowych i zmniejszających poziom złego cholesterolu. Ciężko określić, jakie są najzdrowsze orzechy, ponieważ wiele zależy od zapotrzebowania i predyspozycji konkretnego organizmu.

Czy orzechy włoskie są zdrowe?

Orzechy włoskie w 15% składają się z wysokowartościowego białka. Z tego powodu są często spotykane w dietach bezmięsnych, bywają szczególnie pożądane w daniach wegańskich. Właściwości zdrowotne orzechów włoskich także są szeroko doceniane. To zdecydowanie najpopularniejsze, ale czy najlepsze orzechy? Posiadają bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i już 3 orzechy włoskie spełniają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Zawierają również sporo kwasu foliowego. Do właściwości orzechów włoskich należy również to, że są bardzo kaloryczne – w 100 g znajduje się aż 686 kcal. W 100 g orzechów włoskich znajduje się 65 g tłuszczu, 7 g węglowodanów i 15 g białka. 

Właściwości lecznicze orzechów włoskich to przede wszystkim pozytywny wpływ na układ krążenia. Poprawiają równowagę w cząsteczkach regulujących stan zapalny, zawierają sporo przeciwutleniaczy i wpływają na prawidłowy skład krwi. Tutaj kupisz ekologiczne orzechy włoskie: https://swiezopalona.pl/produkt/5182/bio-planet-orzechy-wloskie-bio-100g 

Czy orzechy brazylijskie są zdrowe?

Orzechy brazylijskie są doceniane przede wszystkim przez mężczyzn, ponieważ zawierają sporo selenu, który z kolei pozytywnie wpływa na jakość nasienia. Są bardzo łagodne w smaku i są świetnym dodatkiem do deserów. Znajduje się w nich bardzo dużo wapnia (160 mg/100 g), potasu (660 mg/ 100 g), witaminy E (5,6 mg/100 g), kwasu foliowego (22 µg/100 g) oraz magnezu (376 mg/ 100 g). Ich kaloryczność jest bardzo podobna do orzechów włoskich. W 100 g orzechów brazylijskich znajduje się 15 g białka, 4 g węglowodanów oraz 66 g tłuszczu.

Prozdrowotne właściwości orzechów brazylijskich dotyczą przede wszystkim działania nienasyconych kwasów tłuszczowych. Omawiany gatunek cechuje się ich wysoką zawartością i ustępuje wyłącznie orzechom włoskim. Dzięki temu świetnie wpływają one na prawidłową pracę mózgu, ale też oczu i układu krążenia. Hamują rozwój komórek nowotworowych. Brazylijskie orzechy są doceniane także za sporą ilość witaminy E, która poprawia koloryt skóry, nawilża ją i odmładza.

Potrzebujesz orzechów brazylijskich? Znajdziesz je tutaj: https://swiezopalona.pl/produkt/4755/bio-planet-orzechy-brazylijskie-bio-150g 

Czy orzechy laskowe są zdrowe?

Orzechy laskowe mają słodki, ziemisty smak. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Do tego zawierają sporo kwasu foliowego, tiaminy i manganu. Są odrobinę mniej kaloryczne od swoich poprzedników – w 100 g znajduje się ok. 630 kcal. 100 g orzechów laskowych zawiera 15 g białka, 61 g tłuszczów i 16,7 g węglowodanów.

Jeżeli mowa o leczniczych właściwościach orzechów laskowych, wymienia się przede wszystkim utrzymanie dobrej kondycji mózgu oraz zapobieganie wielu dolegliwościom pokroju choroby Alzheimera. Poprawiają funkcje poznawcze i zmniejszają ilość złego cholesterolu. Dobre orzechy laskowe znajdziesz pod linkiem: https://swiezopalona.pl/produkt/4744/bio-planet-orzechy-laskowe-bio-350g 

Czy orzechy nerkowca są zdrowe?

Orzechy nerkowca posiadają delikatnie słodki smak. Są doceniane za dużą zawartość białka oraz mniejszą kaloryczność od poprzedników (553 kcal / 100 g). W składzie znajduje się także sporo magnezu, fosforu, cynku i żelaza. Uważa się je za najsmaczniejsze, bardzo zdrowe orzechy.  100 g orzechów nerkowca zawiera 18 g białka, 44 g tłuszczu i 30 g węglowodanów.

Lecznicze właściwości orzechów nerkowca są wykorzystywane w terapii oczu, ponieważ zawierają sporo przeciwutleniaczy (luteiny i zeaksantyny), które zapobiegają uszkodzeniom plamki ocznej. Zawarty w nich cynk reguluje wydzielanie sebum. Orzechy nerkowca znajdziesz tutaj: https://swiezopalona.pl/produkt/4756/bio-planet-orzechy-nerkowca-bio-100g 

Ile jeść orzechów dziennie?

Wprowadzasz do diety orzechy? Ile jeść, żeby nie przesadzić? Wiele zależy od gatunku oraz zawartości składników odżywczych. W każdym przypadku powinny to być niewielkie porcje, których kaloryczność to około 150–190 kcal.

Orzechy włoskie – ile jeść dziennie?

Zaleca się dzienne spożywanie 14 połówek (185 kcal).

Orzechy brazylijskie - ile jeść dziennie?

Tutaj dobrze sprawdzi się mała porcja – 6 orzechów to 186 kcal.

Orzechy laskowe - ile jeść dziennie?

Najlepiej 21 orzechów, co daje 178 kcal.

Orzechy nerkowca – ile jeść dziennie?

Porcja 18 orzechów nerkowca dostarcza 157 kcal.