Niezależnie od posiadanego sprzętu do parzenia, aby uzyskać idealną filiżankę kawy, należy zaopatrzyć się w świeżo palone ziarna i pamiętać o kilku prostych zasadach.

Wielu miłośników kawy zastanawia się dlaczego, parząc kawę samemu w domowym zaciszu, nie udaje im się uzyskać tego samego wspaniałego smaku, jakim cieszą się w kawiarni. Niektórzy kawoholicy decydują się wydać majątek na urządzenia do parzenia kawy, które pomimo wysokiej jakości nadal nie spełniają ich oczekiwań i nadziei. Prawda jest następująca: niezależnie od tego, czy użyjesz prostych filtrów przelewowych, automatycznego ekspresu przelewowego, ekspresu ciśnieniowego, zaparzacza typu french press, czy też tradycyjnej moki, możesz uzyskać wyśmienity smak kawy we własnej kuchni. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Zacznij od świeżej, zimnej wody. To właśnie woda, nie kawa, jest głównym składnikiem twojej wymarzonej filiżanki. Jeśli bieżąca woda z kranu w twojej kuchni jest dobrej jakości, masz większe szanse na uzyskanie kawy o dobrym smaku. Natomiast jeśli smakuje paskudnie, zaopatrz się w filtr do wody lub nieco tańszy dzbanek filtrujący. Nada się także woda butelkowana, lecz stosując ją codziennie, wpędzisz się w znacznie większe koszty.
  2. Następnym krokiem jest zdobycie świeżo palonych ziaren kawy dobrej jakości. Olejki eteryczne, jakie posiada kawa, są źródłem jej aromatycznego, bogatego smaku. Bardzo łatwo unoszą się w powietrzu, stopniowo roztaczając wokół wspaniały aromat kawy. Kupuj niewielkie porcje świeżo palonej kawy. Wybieraj odmiany, mieszanki i marki kawy, jakie odpowiadają twoim gustom smakowym (dobrym pomysłem jest smakowanie różnych odmian ziaren kawy z całego świata). Niektóre internetowe palarnie kawy są w stanie dostarczyć produkty świeższe od tych na półkach sklepowych. Przechowuj ziarna w szczelnym słoiku w chłodnej temperaturze pokojowej.
  3. Równie ważne jest samo mielenie kawy, które powinno odbywać się zaraz przed zaparzeniem. Dostosuj grubość ziaren do wymagań i możliwości urządzenia, w którym będziesz parzyć kawę, sprawdziwszy uprzednio zalecenia producenta. Zgodnie z ogólną zasadą kawa drobno mielona najlepiej sprawdza się w przypadku stożkowych filtrów do kawy do parzenia przelewowego oraz ekspresów ciśnieniowych, kawa zmielona na średnią grubość jest dobra dla prasy francuskiej oraz ekspresów przelewowych z filtrami o płaskim dnie.
  4. Pilnuj także właściwych proporcji. Jedna filiżanka kawy to mniej niż 0,2 litra. Na każdą filiżankę wsyp dwie łyżeczki zmielonej kawy. Możesz nieznacznie zmienić proporcje, aby uzyskać słabszą lub mocniejszą filiżankę zgodnie z własnymi preferencjami.
  5. Dbaj o czystość swojego sprzętu do parzenia. Lotne olejki kawy mogą gromadzić się na jego ściankach i jełczeć, pogarszając smak każdej następnej kawy. Po każdym parzeniu dokładnie umyj sprzęt parzący ciepłą wodą z płynem do naczyń. Pamiętaj także o dokładnym wypłukaniu.
  6. Nie stosuj wrzątku. Aby wydobyć z kawy jej najlepszy smak, idealną temperaturą parzenia jest parę stopni poniżej temperatury wrzenia, około 92°-93°. Jeśli używasz prostego filtra przelewowego lub prasy francuskiej, zanim nalejesz kawę do filiżanki, zdejmij dzbanek z gotującą się wodą z palnika i pozostaw go na parę sekund do momentu, aż wrzenie ustanie. Dobrej jakości automatyczne ekspresy do kawy są wyposażone w termostat, który reguluje temperaturę wody.

Jeśli powyższe wskazówki staną się twoim nawykiem, masz dużą szansę na to, że twoja kawa będzie smakowała lepiej niż kiedykolwiek.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy