Jak powstaje mąka razowa?

Z ziaren różnych zbóż, najczęściej pszenicy lub żyta, które nie są oczyszczone. Mielenie przeprowadzane jest tylko raz, a końcowym produktem jest dość gruba mąka o nieregularnej konsystencji, ciemniejszym odcieniu.
Można wyróżnić dwa typy:
* mąka pszenna razowa - typ 2000 lub wyższy - mąka pełnoziarnista z pszenicy, ma ciemnobrązowy kolor ze względu na obecność otrębów; wypieki z niej są ciężkie, sycące
* mąka żytnia razowa - typ 2000 lub wyższy - uzyskiwana z żyta mąka pełnoziarnista jest szaro-brązowa, zawiera otręby, nadaje wypiekom gęstości, ciężaru

Jakie wartości odżywcze możemy znaleźć w tych typach?

Mąki razowe, zarówno pszenna jak i żytnia, są bardzo bogate w witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), a ponadto zawierają wysokie ilości cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, selenu i żelaza. Dzięki jej spożyciu, poziom cukru we krwi nie podnosi się szybko, a wysoki poziom błonnika pozostawia nas sytym na dłużej. Wspomaga ogólne trawienie i jest dobrym stałym elementem diety.
Trzeba jednak pamiętać, że osoby z wrażliwym żołądkiem, ogólnymi chorobami układu pokarmowego, powinny zrezygnowac z spożycia mąki ciemnej z powodu zbyt dużej ilości trudno do strawienia błonnika.

Do czego zatem używać mąkę razową?

Ze względu na to, że wypieki nabierają ciekawego orzechowego posmaku i cięższej, nieco gliniastej konsystencji, nadaje się idealnie do np. piernik, jabłecznik, muffiny czy też chleb. Z mąki pełnoziarnistej da się również piec kruche ciasteczka i spody do tart czy serników, ale są one bardziej kruszące i nie dają się rozwałkować zbyt cienko. Najlepiej mieszać ją z mąka białą, a efekt będzie dawał delikatniejsze ciasto.