Domowy, naturalny kefir doskonale chłodzi w upalne dni i gasi pragnienie. Dodany do pieczywa spulchnia je. Warto pić go regularnie ze względu na zawarte w nim wartości odżywcze szczególnie, jeśli przygotowujemy go samodzielnie w domu. Sprawdź, jak zrobić domowy kefir, poświęcając nie więcej niż 10 minut.

Czym jest i jak powstaje kefir?

Fermentowany napój mleczny, który najłatwiej rozpoznać można po obecności charakterystycznych mikroorganizmów, które koncentrują się w ziarna kefirowe (nazywane również grzybkami kefirowymi) o średnicy od 5 do 35 mm. Na grzybki kefirowe składają się bakterie paciorkowców mlekowych, bakterie pałeczek mlekowych oraz drożdże. W składzie bio kefirów znajdziemy również bifidobakterie. 

Oprócz fermentacji mlekowej, ziarna kefirowe wywołują także fermentację alkoholową. Jego wartość uzależniona jest od czasu fermentacji - im dłuższy, tym więcej - po trzech dniach uzyskamy ok. 2 proc. alkoholu w kefirze. Współczesne przemysłowe kefiry zawierają go mniej niż jedną setną procenta. 

Wartości odżywcze kefiru

Dokładna zawartość składników odżywczych uzależniona jest od kilku czynników, jak czas fermentacji, chłodzenia i dojrzewania, ilość drożdży, typ mleka, temperatura fermentacji. Przyjmuje się, że przeciętny kefir w 100 g zawiera ok:

 • 65 kcal

 • 3,3 g białka

 • 3,5 g tłuszczu

 • 12 mg wapnia

 • 15 mg potasu

 • 12 mg magnezu

 • 1 mg witaminy C

 • 0,5 mg witaminy B12

 • 0,17 mg witaminy B2

Kefir poprawia przemianę materii, obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko osteoporozy. Wspomaga jelita w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Jest wykorzystywany w leczeniu zespołu jelita drażliwego, stanów zapalnych jelit, alergii.

Do czego nadaje się kefir?

Najczęściej podaje się go jako schłodzony napój w upalne dni, również ze świeżymi ogórkami czy koperkiem. Doskonale komponuje się jako dodatek do letniego obiadu z młodymi ziemniaczkami. Wykorzystuje się go także do wypiekania ciast czy pieczywa.

Skąd pochodzi kefir?

Napój znany jest w wielu kulturach, ale prawdopodobnie jako pierwsi pijali go mieszkańcy Kaukazu. Początkowo produkowano go z owczego mleka, a za naczynia do fermentacji służyły skórzane worki lub dębowe beczki. Do Rosji i dalej na zachód kefir dotarł dopiero na początku XX wieku, gdy książe kaukaski podarował Rosjanom recepturę. 

Jak zrobić domowy kefir? Przepis

Do produkcji kefiru najczęściej wykorzystuje się mleko krowie, choć napój o podobnym smaku i właściwościach można uzyskać z każdego mleka zwierzęcego. Do przygotowania kefiru konieczny jest starter - za pierwszym razem warto kupić grzybki kefirowe. Kolejne kefiry zrobimy, wykorzystując część naszego napoju (2 łyżki grzybków to ok. 150 ml domowego kefiru).

Składniki

 • 1 litr mleka

 • starter, np. 2 łyżki grzybków kefirowych

Starter wrzucamy do dużego słoika, zalewamy mlekiem i mieszamy drewnianą łyżką. Zamiast zakrętką, przykrywamy słoik gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. W temperaturze pokojowej proces fermentacji potrwa do 48 godzin. Aby go przyspieszyć, można postawić słoik obok kaloryfera (to zimą) lub podgrzewać przez 8 godzin w temperaturze 42 st. Celsjusza (przyda się jogurtownica).