Mniej kaloryczna od kurzego jajka, aquafaba na dodatek nie uczula i jest całkowicie wegańskim produktem. Odkryto ją niedawno, ale już zdążyła zrobić niemałą rewolucję. Ubita aquafaba zachowuje się jak białko z jajek, nadaje się do robienia bezy, musu, lodów itp. Wypróbuj nasze przepisy na desery z aquafaby z ciecierzycy, fasoli i innych strączków.

Co to jest aquafaba?

Najprościej rzecz ujmując, to woda, przede wszystkim z ciecierzycy, ale też z niektórych rodzajów fasoli i innych strączków. Może to być zarówno woda pozostała w puszce, słoiku, jak i woda z gotowania. Nazwa aquafaba to połączenie słów woda i fasola. 

Docelowo wodę ubija się na sztywną pianę, podobnie jak białka jaj. Przydatny może być jednak mikser, ponieważ aquafaba wymaga znacznie więcej energii niż kurze jaja, by zamienić się w sztywna pianę. 

Minusem aquafaby na pewno jest lekko wyczuwalny smak strączków, jednak po dodaniu cukru, czekolady czy innych wyrazistych składników neutralizuje się. Z kolei zaletą takiej pianki jest to, że nie trzeba jej dalej przetwarzać, by była jadalna. Po zmiksowaniu możemy wymieszać ją z dodatkami smakowymi, a po schłodzeniu w lodówce, gdy nieco stężeje - zjeść.

Kiedy wynaleziono aquafabę?

Grupa osób, które nie mogą jeść jajek z powodów zdrowotnych zawsze była stosunkowo niewielka, ale gdy weganizm i niejedzenie produktów odzwierzęcych z wyboru stało się modne, poszukiwania zamiennika przybrały na sile. 

Na wynalezienie aquafaby składają się próby wielu osób, jednak ostatecznie przypisuje się je francuzowi. Joel Rossel w 2014 roku miał ubić pianę na bezę, korzystając z płynu z puszki z czerwoną fasolą. Aby uzyskać sztywną pianę, potrzebował jednak skrobi. Kilka miesięcy później do eksperymentowania z aquafabą zabrał się kulinarny duet, również Francuzów. Sięgnęli jednak po ciecierzycę. Pomysł okazał się sukcesem i z czasem rozprzestrzenił się na cały kulinarny świat.

Właściwości aquafaby

W kuchni aquafaba zachowuje się jak jajka - stanowi spoiwo dla innych składników, ubita na pianę nadaje puszystości. Jest to mieszanka białka i skrobi, pozbawiona glutenu czy kurzych białek. 

100 g aquafaby ma ok. 17 kcal (100 g białka kurzego - 56 kcal), zawiera 3 g węglowodanów, niecały 1 g białka i tyle samo tłuszczu. Ponadto zawiera minerały - 7,3 mg wapnia, 3,2 mg sodu oraz 0,5 mg żelaza. 

Aquafaba - dla kogo?

Dla każdego, kto ma ochotę spróbować czegoś nowego, nie wydając przy okazji fortuny i robiąc coś samodzielnie. Woda z ciecierzycy czy innych strączków jest także wybawieniem dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą unikać jajek. Największe uznanie zyskuje jednak w świecie wegan, którzy eliminują ze swojej diety wszystkie zwierzęce produkty. 

Jak w przypadku każdego produktu istnieje grupa osób, która powinna unikać aquafaby. To osoby, które są nadwrażliwe na strączki. Woda, która zawiera dużo składników znajdujących się w samych ziarnach, może wywołać gazy i bóle brzucha. 

Do czego wykorzystać aquafabę?

Ponieważ aquafaba zastępuje jajka, można z niej zrobić np. majonez. Znacznie szersze zastosowanie ma jednak w słodkich wypiekach. Z pomocą aquafaby można przyrządzić m.in.

  • bezy

  • kremy do ciast

  • puszyste desery

  • bitą śmietanę

  • lody o najróżniejszych smakach

Co do zasady przyjmuje się, że 1 jajko można zastąpić 3 łyżkami płynnej aquafaby. Jeśli do przepisu potrzebujemy tylko białka, za porcję białka z jednego jajka odpowiadają 2 łyżki aquafaby. 

Trzeba pamiętać, że woda w puszce i słoiku ma podobne stężenie. Jeśli gotujemy ciecierzycę samodzielnie, powinniśmy stosować proporcję 1 szklanka ziaren na 1,5 szklanki wody. Jeśli będziemy gotować ciecierzycę na średnim ogniu pod przykryciem, powinniśmy uzyskać płyn zbliżony do wzorcowego. Jeśli będzie zbyt rzadki, warto go zredukować.

Przepis na deser czekoladowy z aquafabą

Szybki i prosty w wykonaniu deser składający się z minimum składników. Można podawać go w pucharkach, lub wykorzystać jako masę do przekładania biszkoptowego ciasta. Dobrze smakuje z drobnymi ciemnymi owocami - jagodami, jeżynami, czarną porzeczką, malinami, truskawkami, wiśniami.

Składniki

  • 100 ml aquafaby (trochę mniej niż z puszki)

  • 100 g (tabliczka) gorzkiej czekolady

  • 1 łyżka cukru pudru

  • szczypta soli

Zaczynamy od rozpuszczenia czekolady, najlepiej w kąpieli wodnej. Do garnka nalewamy wodę, zamiast pokrywki układamy na nim metalową miskę, do której wkładamy połamaną na kawałki czekoladę. Wody powinno być tyle, by nie dotykała miski, czekoladę gotujemy na parze, od czasu do czasu mieszając, aż całkiem się rozpuści. Odkładamy ją na bok, by delikatnie przestygła.

Aquafabę ze szczyptą soli ubijamy mikserem na pianę identycznie jak białka jajek. Nie powinno to zająć więcej niż ok. 7 minut. Gdy ubijemy pianę na sztywno, powoli dodajemy cukier i miksujemy ponownie. Następne do piany delikatnie dodajemy schłodzoną rozpuszczoną czekoladę i mieszamy łyżką. Mus przekładamy do miseczek lub smarujemy nim ciasto. Wkładamy do lodówki na ok. 1 godzinę. 

Bezjajeczne bezy z aquafaby - przepis

Masz ochotę na maleńkie, słodkie bezy, od których trudno się odezwać? Aquafaba jest do tego doskonałym pomysłem. I to nie tylko dla osób, które nie mogą lub nie chcą jeść jajek. Robiąc bezę z aquafaby, nie zostaną nam żółtka, z którymi nie wiadomo, co zrobić. 

Składniki

  • 100 ml aquafaby

  • 120 g cukru pudru

  • opcjonalnie barwnik spożywczy lub naturalny, np. łyżka soku z buraka

Aquafabę ubijamy na sztywną pianę jak białka jajek. Najlepiej robić to mikserem, bo trwa to nieco dłużej niż w przypadku jajek. Następnie dodajemy po trochu cukru i delikatnie ubijamy. Jeśli używamy barwnika, dodajemy go na koniec i mieszamy łyżką. 

Następnie przekładamy masę na blachy wyłożone papierem do pieczenia. Można użyć do tego łyżki, kładąc obok siebie kleksy z pianki, specjalnego rękawa cukierniczego lub torebki z odciętym rogiem, przez którą przeciskamy masę. Ważne, by pamiętać o pozostawieniu lekkich przerw między bezami, które podczas pieczenia nabiorą objętości.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 110 stopni Celsjusza. Z termoobiegiem pieczemy przez 1,5 godziny. Jeśli bezy będą jeszcze wilgotne, można suszyć je przez kolejny kwadrans. Następnie wyłączamy piekarnik i zostawiamy blachy z bezami w środku do wystudzenia, delikatnie uchylając piekarnik, aby się nie zaparzyły. Drzwiczki można zablokować np. drewnianą łyżką. 

Przepis na lody jagodowe z aquafabą jak sorbet

Latem ten przepis warto modyfikować i wykorzystywać ulubione owoce, które właśnie są dostępne - truskawki, maliny, jagody, jeżyny, nektaryny… Zimą jesteśmy skazani na mrożonki. W upalne dni można również poeksperymentować z cytryną i świeżymi liśćmi mięty. Ponieważ piana z aquafaby jest puszysta, nie ma konieczności używania maszynki do lodów.

Składniki

  • 100 ml aquafaby

  • 100 g cukru pudru lub dowolnego płynnego słodzika

  • 300 g świeżych lub rozmrożonych owoców

Zaczynamy od owoców - czyścimy je z niejadalnych elementów, jak szypułki, pestki, gałązki, myjemy i po odsączeniu miksujemy na gładką masę. Następnie przechodzimy do aquafaby - ubijamy ją przy pomocy miksera, aż będzie sztywna. 

Do piany dodajemy po łyżeczce cukru i miksujemy, aż wykorzystamy cały słodzik. Do miski przekładamy zmiksowane owoce i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką. Masę wkładamy do szczelnie zamykanego pojemnika i wkładamy do zamrażalnika na ok. 3 godziny.