Cold Brew jest łagodne i nie ma gorzkiego posmaku. Doskonale nadaje się jako baza do kawy mrożonej lub, po prostu, jako napój. To, czy picie kawy jest zdrowe, czy też nie, to już temat na osobną dyskusję (chociaż wiadomo, że pozytywnie wpływa na organizm człowieka w okresie jesienno-zimowym, zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji). Jeśli zamierzasz schłodzić się w gorący dzień i napić się dobrej kawy, to Cold Brew będzie idealne. Jeśli szukasz sposobu na łagodną filiżankę przyjemności, jest to doskonała metoda na jej przygotowanie.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Przygotowanie Cold Brew jest bardzo proste. Zmieloną kawę pozostawiasz w wodzie przez 8, 12 lub więcej godzin, a następnie ją odcedzasz. Otrzymujesz w ten sposób koncentrat kawowy, który nadaje się do spożycia przynajmniej przez tydzień. Czego więcej chcieć? Zalety tego sposobu przygotowania zimnej kawy są następujące:

  1. Jest to sposób prosty.
  2. Przygotowana tak kawa jest mniej kwaskowa, co wiele osób uzna za korzystne dla żołądka.
  3. W każdej filiżance takiej kawy jest więcej kofeiny w porównaniu do kawy parzonej.
  4. Metoda Cold Brew pozwala przygotować kawę mniej gorzką, co podkreśla jej łagodny smak.
  5. Dzięki Cold Brew, pojawia się inna paleta smaków kawy. Bez typowej goryczy, uwydatniają się owocowe, czekoladowe, waniliowe i inne nuty smakowe. Nawet jeśli lubisz kawę parzoną, ta przygotowana na zimno zapewni Ci wspaniałą odmianę.

[Zobacz galerię zdjęć z przygotowania Cold Brew]

Oto jak przygotowuję moją kawę. Proporcje kawy do wody możesz dopasować do swoich preferencji. Według mnie najlepsze proporcje to 1/3 szklanki mielonej kawy na 1 szklankę wody. Ja przygotowuję porcję na 4 szklanki, ale według podobnych proporcji możesz oczywiście przygotować odpowiednio mniej lub więcej koncentratu. Kawa Cold Brew:

  • 1 i 1/3 szklanki świeżo mielonej kawy. Osobiście wolę ziarna średnio palone;
  • 4 szklanki wody.
  1. Wlej wodę i wsyp kawę do prasy francuskiej lub słoika. Dobrze wymieszaj. Przykryj i pozostaw w temperaturze pokojowej na minimum 8 godzin lub maksymalnie 24 godziny.
  2. Umieść filtr do kawy w drobnym sitku nad odpowiednio pojemnym naczyniem. Powoli przecedź ją przez filtr - w ten sposób otrzymasz koncentrat.
  3. Koncentrat trzymaj w lodówce. Przed podaniem rozcieńcz według preferencji. Najpopularniejsze proporcje to jeden do dwóch (1/3 koncentratu do 2/3 wody). Aby uzyskać mocniejszą kawę, wymieszaj koncentrat z wodą w stosunku 1/1.

Koncentrat można przechowywać przynajmniej przez tydzień. Otrzymana ilość kawy: 4 szklanki koncentratu wystarczą na przynajmniej 8 szklanek kawy).