Roztopiona czekolada przydaje się do wykańczania i zdobienia ciast, jako dodatek do deserów i dań na słodko. Jak rozpuścić czekoladę, by się nie przypaliła i nie odparowała za bardzo? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów na roztopienie białej, mlecznej i gorzkiej czekolady.

Po co nam rozpuszczona czekolada?

Choć brzmi smakowicie, rozpuszczona czekolada raczej nie nadaje się do picia. Jest zbyt gęsta, intensywna i stosunkowo szybko tężeje. Ponadto, rozpuszczona czekolada osadza się na ściankach naczynia i aby nie zmarnować jej sporej części, trzeba pomóc sobie łyżką.

Roztopiona czekolada nadaje się natomiast doskonale do wszelkiego rodzaju wypieków:

  • do smarowania naleśników,

  • jako górna warstwa wykańczająca ciasta i ciasteczka,

  • jako składnik czekoladowych musów, do zmieszania np. z aquafabą czy ubitym białkiem jajka.

Dekorując rozpuszczoną czekoladą ciasto, możemy dodatkowo wykorzystać jej właściwości i zatopić w niej np. maliny czy migdały. Po wstawieniu do lodówki masa stężeje, a dodatki będą na swoich miejscach.

Jaką czekoladę do rozpuszczania wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od smaku, jaki chcemy uzyskać. Warto jednak pamiętać, że najlepiej roztapiają się czekolady o dużej zawartości kakao. Białe i mleczne czekolady mogą się rozwarstwiać. Można temu zaradzić, stale mieszając roztapiającą się czekoladę, ale i to nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Najlepsze do rozpuszczania są gorzkie czekolady, zawierające od 50 proc. kakao. 

Jednocześnie warto pamiętać, że im ciemniejsza czekolada, tym ma większą tolerancję na ciepło. Biała topnieje już przy 27 st. C, mleczna od 28 st. C, a gorzka od 31 st. C. Do rozpuszczania zawsze należy wybierać pełne czekolady, bez żadnych dodatków.

Jak rozpuścić czekoladę? Sposoby

Bez względu na to, jaki sposób rozpuszczania czekolady wybierzemy, zawsze warto ją wcześniej połamać lub pokroić na drobne kawałki. Im będa mniejsze, tym szybciej uzyskamy płynną masę.

Rozpuszczanie czekolady w kąpieli wodnej

To najbezpieczniejszy i chyba najwygodniejszy sposób na rozpuszczenie czekolady. Potrzebujemy do tego garnka z wodą oraz metalowej miski. Miska musi być nieco większa od garnka, aby można ją było na nim “położyć”. Wody powinno być tyle, by nie sięgała dna miski. 

Konstrukcję stawiamy na palniku, a do miski wrzucamy pokruszona czekoladę. Z gotującej się wody po chwili będzie unosić się para, która ogrzeje miskę i znajdującą się w niej czekoladę. Zależnie od ilości czekolady i wielkości naczyń, rozpuszczenie czekolady powinno zająć do kilku minut. W tym przypadku nie ryzykujemy przypalenia czekolady ani zmarnowania jej.

Rozpuszczanie czekolady w mikrofalówce

Szybki, choć nieco ryzykowny sposób. Najlepiej wybierać mniejsza moc i krótszy czas, co chwilę sprawdzając, jak czekolada się zachowuje. W przeciwnym wypadku ryzykujemy odparowanie zbyt dużej ilości wody (można ją ewentualnie uzupełnić w niewielkich ilościach) lub zabrudzenie czekoladą wnętrza urządzenia. 

Czekoladę najpierw siekamy na mniejsze kawałki i przekładamy do pojemnika. Aby zapobiec odparowaniu, można nałożyć przykrywkę. Trzeba jednak uważać, by nie była szczelnie domknięta.

Roztapianie czekolady w rondelku

Nieco trudniejszy sposób, bo wymaga cierpliwości i odrobiny wprawy. Pokruszoną czekoladę wrzucamy do rondelka i ustawiamy najmniejszy ogień. Co chwilę mieszamy, aby uniknąć przypalenia. Czekolada powinna rozpuścić się do kwadransa.

Roztapianie czekolady z masłem, mlekiem lub olejem

Jeśli potrzebujemy roztopionej czekolady do ciasta, warto sprawdzić, czy w przepisie nie widnieją inne składniki, z którymi czekolada ma być wymieszana. Wtedy bez problemu możemy roztopić czekoladę w rondelku razem z masłem, mlekiem czy olejem. Łatwiej będzie wtedy nie przypalić masy, choć nadal trzeba ją mieszać w trakcie.

Olej możemy wykorzystać również, jeśli chcemy, by polewa na cieście była bardziej błyszcząca. Wtedy na jedną tabliczkę czekolady dodajemy do 2 łyżek dowolnego oleju roślinnego i intensywnie mieszamy, by uzyskać jednolitą masę.

Roztapianie czekolady na słońcu

Komu nie zdarzyło się zostawić słodyczy na wierzchu w słoneczny dzień? Naturalne ogrzewanie zadziała tylko w prawdziwie upalny dzień. Im czekolada zawiera więcej kakao, tym wyższą ma temperaturę topnienia, dlatego ten sposób najlepiej sprawdzi się przy czekoladach białych i mlecznych. Polecamy tylko tym naprawdę cierpliwym.