Czy senes jest herbatką na odchudzanie? Ma działanie przeczyszczające, ale stosowanie naparu z senesu na własną rękę może być niebezpieczne. Sprawdź, jak działa senes, jakie a właściwości i skutki uboczne. Przekonaj się też, jako można wykorzystać senes na włosy.

Co to jest senes?

Pod tą nazwą kryją się liście lub owoce krzewów z rodzaju Senna mill. Najczęściej susz do herbatek ziołowych pozyskuje się z krzewów Senna alexandrina, które naturalnie rosną w podzwrotnikowych obszarach Azji i Afryki. Półkrzewy uzyskują do 1 m wysokości, mają podłużne liście i żółte, rosnące w gronach kwiaty. Owoce występują pod postacią owalnych strąków. 

Choć wydaje się, że senes zdobywa popularność od niedawna, roślina jest dobrze znana w Europie dzięki swoim właściwościom, a w języku polskim doczekała się kilku swojsko brzmiących nazw - strączyniec ostrolistny, kasja ostrolistna czy siężybób ostrolistny. 

Herbata senes - właściwości

Napar z ziela senesu ma przede wszystkim właściwości przeczyszczające. Działa w sposób naturalny, stymulując wydzielanie wody do jelita grubego. Jednocześnie pobudza jelita do działania, dzięki czemu treść pokarmowa szybciej się przemieszcza. 

Jednak u wielu osób skurcze są dość bolesne i nieprzyjemne, dlatego zaleca się stosowanie senesu tylko doraźnie, w trudnych przypadkach zaparć. Trzeba też pamiętać, że herbatka powoduje pozbycie się dużej dawki wody z organizmu, co oznacza jednocześnie utratę cennych soli mineralnych. 

Kiedy stosować herbatę senes?

Senes zaleca się pić wyłącznie doraźnie, jako środek na zaparcia, najlepiej pod kontrolą lekarza. Dawka dobowa herbatki z senesu na zaparcia nie powinna przekraczać jednej filiżanki. Nie należy także spodziewać się natychmiastowego efektu. 

Senes na odchudzanie i zaparcia

Choć po wypiciu herbatki w ciągu 8-12 godzin waga spada, nie wynika to z efektu odchudzającego naparu, ale z nagłej utraty wody i soli mineralnych. Ilość tkanki tłuszczowej pozostaje bez zmian. Organizm będzie i tak musiał nadrobić stratę, a samopoczucie po regularnym piciu senesu może być fatalne. 

Senes na włosy

Kosmetyka również znalazła zastosowanie dla senesu, i to na dwa sposoby. Po pierwsze, senes wykorzystuje się do farbowania włosów. Dzięki paście z senesu jasne włosy można zafarbować na ciepły odcień blondu, a ciemniejszym nadać złotych refleksów. W połączeniu z henną z kolei można uzyskać jasnorudy odcień.

Zaleca się także stosowanie płukanki z sensu do odżywienia, wzmocnienia i pogrubienia włosów. Efekt będzie szczególnie widoczny na włosach zniszczonych farbowaniem. 

Skutki uboczne stosowania senesu

Senes sam w sobie nie jest szkodliwy czy toksyczny. Jednak jego działanie nie jest obojętne dla organizmu - wypłukanie soli mineralnych, osłabienie, dolegliwości bólowe powodują, że nie zaleca się stosować senes częściej niż trzy razy w tygodniu i to maksymalnie przez dwa tygodnie. 

Kolejne ryzyko, jako wiąże się z częstym zażywaniem naparu z senesu, to rozregulowanie pracy jelit. Gdy to pochodzący z zewnątrz organizmu środek powoduje skurcze jelit, one same przestają pracować we właściwy sposób, “rozleniwiają się”. W efekcie problem zaparć może pojawiać się częściej. 

Przeciwwskazania do stosowania senesu

Zdecydowanie lekarze odradzają senes kobietom w ciąży, a nawet w trakcie miesiączki. Stosowanie senesu wykluczają również stany zapalne jelit, niewydolność nerek, choroby układu krążenia czy gruźlica.