Domowe kostki rosołowe mięsne i wegańskie to prosty sposób na zdrowe i pyszne posiłki każdego dnia. Warto poświęcić chwilę, by je zrobić. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu przygotowując kolejne zupy czy sosy. Sprawdź przepisy na domowe kostki rosołowe do mrożenia i do słoika. 

Domowe kostki rosołowe (bulionowe)

Bulionetki przydają się do przyrządzania zup i sosów. Pomagają uzyskać pełnię smaku, a jednocześnie ich przygotowanie może później zaoszczędzić nam wiele czasu i produktów. Co powinno znaleźć się w takiej kostce? Świeże warzywa, zioła, przyprawy i mięso lub jego wywar, jeśli nie przygotowujemy wersji wegetariańskiej kostki rosołowej.

W marketach możemy kupić gotowe kostki rosołowe popularnych firm, ale warto pochylić się nad ich składem. Pierwszeństwo mają w nich sól, wzmacniacze smaku, utwardzone tłuszcze, aromaty, cukier… to, co najważniejsze w kostce bulionowej, znajduje się na szarym końcu listy i często w niewielkich ilościach. 

Dlatego warto raz na jakiś czas przysiąść w kuchni, by potem móc przygotowywać zdrowe, pyszne posiłki, które w składzie mają tylko to, co jest faktycznie niezbędne. Nie chodzi tu o modę, ale przede wszystkim o zdrowie - wiele osób powinno unikać takich składników jak sól czy glutaminian sodu, które królują w sklepowych kostkach bulionowych.

Jak zrobić zdrowe kostki rosołowe?

Przygotowanie domowych kostek rosołowych jest dość proste, choć bywa czasochłonne, szczególnie, gdy z obawy przed przypaleniem wlejemy za dużo wody. Pod koniec gotowania, gdy nasza kostka bulionowa zamienia się w gęstą pastę, trzeba co chwile mieszać, by nie dopuścić do przywierania masy. 

Mrożone kostki rosołowe czy do słoika?

Trzeba pamiętać, że taka domowa kostka bulionowa to esencja, a więc używać będziemy jej oszczędnie. Na garnek zupy mogą nam wystarczyć 1-2 mrożone kostki bulionowe lub łyżka pasty. 

Łatwiej poporcjować bulionetki do pojemników na kostki lodu, jednak trzeba pamiętać, by sam pojemnik schować do worka, aby zapachy nie krążyły w zamrażalniku. Z drugiej strony, łatwiej dozować pastę, którą mamy w słoiku - wystarczy w trakcie gotowania dodać kolejne pół łyżeczki do smaku. Tu jednak warto zwrócić uwagę na wielkość słoika - im mniejszy, tym większa pewność, że wykorzystamy nasza pastę, nim zdąży się zepsuć.

Jak długo można przechowywać domowe kostki rosołowe?

W zamrażalniku naszym kostkom bulionowym nic złego się nie stanie, jednak z czasem mogą zacząć tracić smak i aromat. Dlatego nie polecamy przechowywać ich w zamrażalniku dłużej, niż 3 miesiące. Lepiej robić je częściej, a mniej. 

W przypadku słoików wiele zależy od tego, jaka finalnie będzie zawartość wody w naszej paście. Przyjmuje się, że zawekowane zupy lub sosy możemy przechowywać maksymalnie 2-3 miesiące.

Przepisy na domowe kostki rosołowe

Każdy z nas ma własne preferencje smakowe, dlatego poniższe przepisy warto raczej wykorzystać jako bazę, inspirację, wskazówkę proporcji i trochę poeksperymentować. Skład domowej kostki bulionowej powinien również być dopasowany do dań, które będziemy przyrządzać. Do zup sprawdzą się kostki rosołowe z mięsem drobiowym, wołowym lub na wywarze z tych kości. Z kolei do makaronów czy ryżu z sosem pomidorowym lepsze będą bulionetki bez drobiu. 

Warto zwrócić także uwagę to, czego nie widać, a nadaje wyrazisty smak. Ciekawym pomysłem jest zmiana wody na białe wino. Warto też pamiętać o lubczyku - już 3-4 gałązki dają niesamowity, intensywny aromat. 

Należy jednak uważać z przyprawami - soli używać oszczędnie, podobnie jak pieprzu. Szczególnie, jeśli nie wiemy, w jakie kulinarne strony poniesie nas fantazja. Danie zawsze będzie można doprawić w trakcie przyrządzania, a zbyt wyrazistej kostki rosołowej już nie zmodyfikujemy.

Domowa kostka rosołowa mięsna - przepis

Do szybkiego przyrządzenia mięsnej kostki rosołowej doskonale nada się mięso z podudzi kurczaka - szybko się gotuje, a jednocześnie jest bardziej tłuste i intensywne niż mięso z piersi. 

Jeśli jednak zależy nam na domowej kostce rosołowej wołowej lub wieprzowej, możemy użyć takiego mięsa. Trzeba tylko pamiętać, by samo mięso zacząć gotować ok. godziny wcześniej, a dopiero później dodać do niego pozostałe składniki. 

Alternatywną wersją tego przepisu jest wykorzystanie wyłącznie kości (dowolnych), z których najpierw przygotowujemy wywar. W tym przypadku należy mocno odparować bulion (aż będzie go ok. 150 ml), a następnie dodać poniższe składniki, pomijając wodę i oczywiście mięso.  

Składniki:

  • 500 g podudzi z kurczaka, z których usuwamy wszystko, co nie jest mięsem - kości, skórę, ścięgna 

  • 2 marchewki

  • 1 pietruszka

  • ½ małego selera

  • 1 por

  • 1 cebula

  • 4 ząbki czosnku (nieobrane)

  • 8 gałązek świeżych ziół - pietruszki zielonej, lubczyku, kolendry

  • 4 liście laurowe

  • 4 kulki ziela angielskiego

  • pieprz i sól do smaku

  • 150 ml wody

Do wykonania tego przepisu przyda nam się maszynka do mięsa lub mocny blender. Zarówno mięso, jak i wszystkie warzywa mielimy lub blendujemy. Jeśli dysponujemy tylko słabym blenderem, w pierwszym etapie mięso drobno kroimy, zioła siekamy, a warzywa trzemy na drobnej tarce.

Wszystko wrzucamy do garnka, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, wlewamy wodę i doprawiamy niewielka ilością soli i pieprzu. Gotujemy przez ok. 40 min na małym ogniu, często mieszając. Po tym czasie papkę blendujemy. 

Jeśli chcemy mieć mrożone kostki bulionowe, przekładamy masę do pojemniczka. Jeśli chcemy zawekować słoiki, ostrożnie podgrzewamy masę, aż się zagotuje. Gorącą przekładamy do czystych słoiczków, zamykamy i obracamy je do góry dnem. Czekamy aż ostygną i chowamy do lodówki.

Przepis na wegetariańską kostkę rosołową

Do przygotowania domowej kostki bulionowej w wersji wege przyda się garnek z grubym dnem lub nawet wysoka patelnia, ponieważ dodajemy bardzo mało wody, przez co łatwo o przypalenie masy.

Składniki:

  • 3 marchewki

  • 1 pietruszka

  • ½ małego selera

  • ½ pora

  • ½ białej cebuli

  • 1 mała czerwona cebula

  • 4 ząbki czosnku (nieobrane)

  • 2 łyżki suszonych grzybów

  • bukiet świeżych ziół o średnicy 2 cm (w łodyżkach): lubczyk, pietruszka zielona, tymianek, rozmaryn

  • 4 liście laurowe

  • 4 kulki ziela angielskiego

  • ½ łyżeczki kurkumy

  • pieprz i sól do smaku

  • 3 łyżki oliwy z oliwek

  • 100 ml wody

Grzyby zalewamy niewielką ilością gorącej wody i odstawiamy pod przykryciem. W międzyczasie obieramy warzywa, myjemy zioła i blendujemy je lub trzemy na tarce i siekamy. To samo robimy z grzybami. Wszystko przekładamy do garnka, dodajemy przyprawy, wodę i oliwę. Gotujemy ok. 30 minut, często mieszając. 

Jeśli masa nie będzie miała konsystencji pasty, można ją ponownie zblendować. Wrzącą masę wkładamy do słoików, które odwracamy do góry dnem i czekamy, aż ostygną lub przekładamy do foremek na lód i mrozimy.