Domowy chleb to marzenie wielu osób. Wbrew pozorom wypieczenie go wcale nie jest trudne, a wystarczy do tego zwykły piekarnik. Zobacz, jaka mąka będzie najlepsza na chleb pszenny, żytni, graham, orkiszowy, razowy. Jaka mąka na chleb bezglutenowy się sprawdzi najlepiej, a którą wybrać na chleb z automatu? W tym artykule sprawdzisz też, czy da się upiec chleb bez mąki.

Jaka jest najlepsza mąka na chleb?

Oczywiście każdy ma inny gust i potrzeby, dlatego jedni wolą delikatny, pszenny chleb, inni chętniej sięgają po sycące chleby razowe. Elementem, który w największym stopniu decyduje o smaku, zapachu i sprężystości chleba, jest mąka.

Podstawowy przepis na chleb pszenny

Składniki

  • 600 g mąki pszennej typ 650

  • 370 ml letniej wody

  • 2 łyżeczki suszonych drożdży

  • 1 łyżeczka soli

Drożdże mieszamy z ok. 100 ml wody, aby uzyskać jednolity płyn. Do miski wsypujemy suche składniki oraz wlewamy rozpuszczone drożdże. Całość mieszamy i zagniatamy, stopniowo dodając resztę wody. Po kilku minutach wyrabiania, gdy ciasto będzie już jednolite, wkładamy je do miski, przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłym miejscu na ok. godzinę.

Po tym czasie ponownie zagniatamy ciasto i przekładamy je do nasmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę. Pod koniec nastawiamy piekarnik na 190 stopni Celsjusza. Gdy osiągnie pożądaną temperaturę, wkładamy formę z ciastem i pieczemy przez godzinę. Następnie wyjmujemy go i odstawiamy do wystygnięcia. 

Jaka jeszcze mąka nadaje się na chleb?

Powyższy przepis na chleb pszenny można oczywiście modyfikować, zastępując mąkę pszenną innymi rodzajami, aby uzyskać pieczywo o innych właściwościach. Trzeba jednak pamiętać, że do wyższych typów mąki należy dodać nieco zwykłej mąki pszennej o typie 500-650, aby chleb lepiej wyrósł, a po pokrojeniu nie rozpadał się.

Wśród najpopularniejszych dodatków do chleba są ziarna lnu, sezamu, maku, kminku, pestki dyni, słonecznika itp. Niektóre połączenia mogą tworzyć nowe, ciekawe smaki, dlatego warto eksperymentować.

Jaka mąka na chleb graham? 

Chleb graham powstaje z maki graham (typ 1850) zmieszanej z niewielką ilością klasycznej mąki pszennej, której zadaniem jest spojenie ciasta i nadanie mu delikatnie puszystości. Wypieki, zarówno bułki, jak i chleb z mąki graham, są znacznie zdrowsze i bardziej sycące niż z jasnej mąki pszennej. 

Najlepsza mąka na chleb razowy

Maka razowa to specyficzna mąka (typ 2000), która została przemielona raz, a więc zawiera najwięcej otrębów ze wszystkich typów. Generalnie wypieki z mąki razowej są najzdrowsze (jednak nie są wskazane dla osób z dolegliwościami żołądkowymi). Mimo to nie każdy za nimi przepada, ponieważ chleb z mąki razowej jest twardszy, ma bardziej intensywny, kwaskowaty smak, trzeba go dłużej gryźć. Jednocześnie dostarcza nam mnóstwo witamin i składników mineralnych, a także syci na długo.

Mąkę razową otrzymuje się z różnych zbóż, najpopularniejsze mąki razowe na chleb to pszenna i żytnia. Chleb z pszennej mąki będzie trochę delikatniejszy, bardziej puszysty, z żytniej - wyrazisty i sycący. Najczęściej chleb razowy piecze się z wykorzystaniem zakwasu. 

Jaka mąka na chleb orkiszowy?

Mąkę orkiszową otrzymuje się z ziaren pszenicy orkiszu. Podobnie jak z innych zbóż, można z niej uzyskać mąki różnego typu, od 450 po 2000. Jest nieco zdrowsza od pszennej, ma więcej mikroelementów. W razie potrzeby można zamieniać tradycyjną mąkę pszenną właśnie orkiszową do różnych wypieków, wybierając zbliżony typ mąki. 

Do wypieku samego chleba najlepiej sprawdzi się mąka orkiszowa pośrednia, typ 1100, która pozwala uzyskać odpowiednia konsystencję wypieku i chrupiącą skórkę. Ma ciemne zabarwienie, wysoką zawartość błonnika i sporo substancji oleistych. Wykorzystując mąkę orkiszową, przyrządzimy chleb zarówno na zakwasie, jak i na drożdżach.

Jaką wybrać mąkę na chleb bezglutenowy?

Gluten jest bardzo ważnym składnikiem mąki pszennej i żytniej, z której wypieka się pieczywo - to właśnie on odpowiada za wyrośnięcie ciasta, sprężystość i lekkość chleba. Im mniej glutenu mąka zawiera, tym trudniej robi się z niej wypieki. 

Jest jednak sporo osób, które glutenu nie tolerują lub cierpią na celiakię. Na szczęście jest dla nich alternatywne rozwiązanie. Podobne właściwości do mąk z glutenem posiadają mąki gryczana, jaglana czy ryżowa. Tu jednak wskazane jest mieszanie różnych typów mąk, aby uzyskać optymalny efekt.

Jaka mąka na chleb z automatu?

W sprzedaży dostępne są specjalne mąki przeznaczone do automatycznych wypiekaczy do chleba, zazwyczaj są to mąki pszenne lub żytnie. To duże ułatwienie, bo nie trzeba zastanawiać się nad tym, którą mąkę wybrać, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego dowolną mąkę nadającą się do tradycyjnego wypieku chleba. 

W automatach do chleba możemy przygotować chleb na drożdżach. Jedynym ograniczeniem jest zakwas - przy pomocy wypiekacza nie stworzymy tradycyjnego chleba na zakwasie. 

Czy da się upiec chleb bez mąki?

Choć wydaje się, że podstawą chleba jest mąka, rosnącą popularnością cieszą się chleby bez mąki, składające się przede wszystkim z ziaren, orzechów, bakalii, płatków owsianych, otrębów i nasion. Zależnie od przepisu, do mieszanki dodaje się miód, syrop daktylowy czy z agawy, aby połączyć składniki, olej kokosowy lub inny, aby lekko natłuścić wypiek, wodę lub jogurt, aby poszczególne składniki mogły je wchłonąć i spęcznieć.  

Do chleba bez mąki nie używa się również zakwasu ani drożdży, które normalnie mieszają się właśnie z mąką. Chleb z ziaren i nasion jest na pewno znacznie zdrowszy (zależnie od wybranych składników), ale jednocześnie może być bardziej kaloryczny (jeśli wybierzemy dużo orzechów lub suszonych owoców). Zdecydowanie jest również bardziej sycący niż większość klasycznych chlebów z mąką.