Mojito z herbaty to ciekawa wariacja na temat jednego z najpopularniejszych drinków świata. Do herbacianego mojito potrzebujemy podobnych składników, co do oryginalnego drinka, jednak nieodzowna będzie tu zielona herbata, najlepiej matcha, sencha lub gunpowder. Wypróbuj przepisy na mojito z herbatą.

Kubańskie mojito podbiło świat

Jeden z najpopularniejszych drinków na świecie, mojito, pochodzi z Kuby. Stał się niemal symbolem wyspy, choć sami Kubańczycy nie są wielkimi fanami tego napoju. Jednak doskonale gasi pragnienie turystów bawiących się przy gorących rytmach karaibskiej wyspy. 

Właściwe mojito składa się z białego lub złotego rumu, rafinowanego cukru trzcinowego, limonki (choć częściej zastępuje ją wygodniejszy sok cytrynowy z koncentratu, zmora turystów o wrażliwych żołądkach), yerba buena - gatunku mięty, który, jak twierdzą Kubańczycy, rośnie tylko na ich wyspie, ogromnej ilości kruszonego lodu i odrobiny gazowanej wody. Cukier i limonkę, razem ze skórą, należy ugnieść kilka razy wyciskaczem do cytrusów, dodać liście mięty, rum, lód do samej góry, a następnie dolać gazowanej wody. 

Mojito z herbaty?

Choć w tradycyjnej recepturze nie ma miejsca na herbatę, to wiele osób bardzo chętnie sięga po bezalkoholową wersję mojito, stworzoną właśnie na bazie zielonej herbaty. Nie zawiera alkoholu, więc orzeźwia jeszcze lepiej, dodaje energii i jest mniej kaloryczne. Mojito z herbaty można potraktować jak bardzo dobrą ice tea.

Ponieważ mojito z herbatą z definicji ma zmienioną recepturę, można pokusić się również o inne kombinacje, np. dodanie ulubionych owoców czy syropu, np. grenadyny. Niektórzy zamiast cukru wolą dodać nieco miodu, jednak warto wcześniej wymieszać go z niewielką ilością herbaty, aby lepiej się rozpuścił.

Składniki na mojito z herbatą

Jaką herbatę wybrać do mojito? Wiele osób szczególnie chwali sobie wykorzystanie w tym napoju matchy, jeśli jednak w upalny dzień znajdziemy w domu tylko klasyczną senchę, przygotujemy również bardzo dobry napój. Generalnie bazą herbacianego mojito może być każda, w miarę intensywna, zielona herbata, której smak nie zgubi się w towarzystwie cytrusów, cukru, mięty i sporej ilości lodu.

Słodzić powinniśmy nie syropem cukrowym, ale cukrem trzcinowym, który, nie do końca rozpuszczony, będzie delikatnie strzelał między zębami. W orzeźwiającym napoju nie chodzi przecież o to, by był słodki, ale by był słodki chwilami. Wybierając cukier do mojito z herbaty zwróćmy uwagę, by był to cukier trzcinowy rafinowany (jak w oryginale) lub nie (łatwiej u nas dostępny), a nie brązowy, czyli karmelizowany cukier z buraka.

Mojito nie mogłoby istnieć bez cytrusów. Limonka sprawdzi się najlepiej, ponieważ jest mniej kwaśna niż cytryna, a do tego na jednym z brzegów, tam, gdzie była kiedyś gałązka, skórka jest gorzka. Można odkroić ten fragment albo właśnie wykorzystać go ze względu na charakterystyczną gorycz. Bez względu na to, czy użyjemy limonki, czy cytryny, trzeba ją porządnie wyszorować, a najlepiej sparzyć. Owoce, razem ze skórką, ugniatamy wyciskaczem do cytrusów, który można ewentualnie zastąpić łyżką.

Wybór mięty również nie jest bez znaczenia. Kubańczycy są przekonani o wyjątkowości yerba buena - jednego z gatunków mięty, który jednak można bez większych problemów znaleźć również u nas w sprzedaży. Warto wybierać odmiany o grubych, mięsistych i ciemnych liściach. Są intensywne w smaku i dobrze wyglądają w szklance nawet lekko pogniecione. 

Bez względu na to, który przepis wybierzemy, mojito podajemy zawsze w wysokiej szklance, nie żałując lodu. Ten z kolei powinien być kruszony. Lepiej sprawdzi się sklepowy, niż samodzielnie robiony, który bardzo szybko się rozpuszcza. Domowy, sprawdzony sposób na kruszony lód to woreczek, do którego wkładamy kostki, porządna drewniana deska i tłuczek do mięsa, którym rozbijamy bryłki lodu.

Przepis na podstawowe mojito z herbatą

To swoista baza, na której warto eksperymentować i szukać swojej ulubionej kompozycji smakowej. Podstawowe mojito z herbatą robimy bardzo podobnie, jak popularny drink.

Składniki:

  • 1 łyżeczka ulubionej zielonej herbaty

  • 100 ml wody o temperaturze ok. 85 st. Celsjusza

  • pół limonki

  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego

  • kilka liści świeżej mięty

  • kruszony lód

Przygotowujemy herbatę - po zaparzeniu odcedzamy i odstawiamy ją do ostudzenia. Dalej już zgodnie ze sztuką - pokrojoną na kawałki limonkę ugniatamy razem z cukrem, aż puści sok. Kładziemy liście mięty na jednej dłoni i uderzamy w nią drugą dłonią. Chodzi o to, by liście nie były zniszczone, ale delikatnie puściły aromat. Wrzucamy je do szklanki.

Dodajemy lód i całość, zamiast gazowaną wodą, uzupełniamy zieloną herbatą. Osoby, które mają saturator, mogą zaszaleć i spróbować wersji z gazowaną zieloną herbatą. W końcu chodzi o to, by mojito z herbaty miało orzeźwiający efekt.

Mojito z zieloną herbatą i rumem

Ciekawym eksperymentem może być pozostanie przy najbardziej charakterystycznym dla mojito składniku - rumie - i dodanie do niego herbaty. Aby być najbardziej zgodnym z oryginałem, warto zwrócić uwagę na pochodzenie alkoholu - rum powinien być wyprodukowany właśnie na Kubie.

Składniki:

  • 1 łyżeczka ulubionej zielonej herbaty

  • 100 ml gorącej wody 

  • 40 ml białego rumu

  • pół małej cytryny

  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego

  • kilka świeżych liści mięty

Herbatę zaparzamy jak zwykle i odstawiamy do wystudzenia. Jeśli mamy czas, warto włożyć ją do lodówki, aby była chłodniejsza. Cytrynę kroimy na kawałki i ugniatamy w szklance razem z cukrem kilkoma mocnymi ruchami przy użyciu wyciskacza do cytrusów. Miętę dorzucamy na koniec, poprawiamy jeszcze raz wyciskaczem i dodajemy rum. Uzupełniamy szklankę lodem i wlewamy schłodzoną herbatę.