Aeropress jest dość młodym urządzeniem, bo zaprojektowany został w 2005r. przez Amerykanina Alana Aldera - twórcę Frisbee, właściciela firmy Aerobie. Poprzez swój uniwersalizm jest to sprzęt pobudzającym kreatywność i chęć eksperymentowania. Zbudowany z poliwęglanu, któremu zawdzięcza lekkość i wytrzymałość.

Nazywany jest "strzykawką do kawy", ponieważ składa się z tłoka i cylindra (tuby) z sitkiem, w którym montuje się filtr (papierowy lub metalowy), przez który pod ciśnieniem przeciska się napar. Warto pamiętać, by przelewać filtr (niezależnie od rodzaju) po zamontowaniu go w odpowiednim miejscu. W przypadku papierowego - pozbędziemy się specyficznego posmaku celulozy, przy metalowym - ogrzejemy go i przepłuczemy. W skład zestawu z kartonika wchodzi: tłok, cylinder, sitko, miarka, mieszadełko, lejek, papierowe filtry w specjalnym stojaku, dzięki któremu zawsze są w jednym miejscu oraz opcjonalnie - pokrowiec. Ogólnie cały sprzęt jest bardzo "wyjazdowy" i kompaktowy, zajmuje niewiele miejsca i świetnie kompresuje się w opakowaniu. Firmy produkujące młynki takie jak: Porlex czy Rhinowares zadbały o to, by ich sprzęt mieścił się do Aeropressu, co daje nam jeszcze większą mobilność podróżowania.

Początki przygody z kawową strzykawką mogą wydawać się dość przerażające, ale kiedy wiemy od czego zacząć, jest to już tylko czysta przyjemność. Chcemy więcej i więcej i… zaczynamy szukać, eksperymentować i znajdować.

Dlaczego przygotowywanie kawy w Aeropressie jest tak ekscytujące? Bo można to zrobić "po prostu", taka "aeropressowa partyzantka" (bez użycia wagi, bez skupiania się na szczegółach) oraz z precyzją chemika (odmierzając każdy gram i mililitr). W obu sytuacjach musimy jednak przywiązać uwagę do ziarna, wody, mielenia i czasu. Dlaczego ta receptura jest tak bezproblemowa? Mimo swojej prostoty, odpowiedź będzie dość wyczerpująca.

Zacznijmy zatem od ziarna.

W tej metodzie świetnie sprawdza się każdy rodzaj wypału - kwestia tego co chcemy osiągnąć: espresso - średnie i ciemne palenie, dłuższe kawy - jasne i średnie profile. W prawie każdej recepturze doskonale sprawuje się ziarno speciality coffee.

W przypadku wody, ważne aby była świeża, czysta i najlepiej przefiltrowana. Jej temperatura często zależy od receptury oraz rodzaju i pochodzenia ziarna - warto eksperymentować. Woda nie powinna być twarda i zbyt mocno zmineralizowana, ponieważ kawa nie będzie mogła oddać pełni swojego smaku i aromatu.

Mielenie i czas zdecydowanie ustosunkowane są od receptury. Ogólna zasada: Im grubiej zmielona kawa, tym dłuższy czas parzenia.

Do wyboru mamy dwa sposoby ustawienia Aeropressu: klasyczny i odwrócony (tzw. invert). Sposób klasyczny charakteryzuje się nieco mniejszą kontrolą parzenia, ponieważ poprzez specyficzne ustawienie aeropressu, część wody przecieka samowolnie do serwera. Pozycja invert daje nam pełniejszą kontrolę nad procesem zaparzania kawy, gdyż cały napar pozostaje w tubie.

Jak przygotować klasyczną strzykawkę do kawy?

Wyciągamy tłok, cylinder zakręcamy sitkiem, w którym umieszczamy wcześniej filtr. Tak przygotowany sprzęt kładziemy na serwerze (kubku, dzbanku itp.) sitkiem do dołu i przelewamy wodą, tak by zamoczyć filtr. Gdy całość się przeleje, będzie można opróżnić naczynie przed zaparzeniem kawy. Zostaje mam już tylko wsypać zmielone ziarno i zalać wodą. Dopóki nie nałożymy tłoka i delikatnie nie zaciągniemy powietrza, Aeropress będzie zachowywał się podobnie jak dripper, ponieważ nie wytworzy się podciśnienie utrzymujące napar w cylindrze.

Jak robi się kawę na invercie?

W cylindrze umieszczamy tłok i na nim ustawiamy Aeropress. Odkręcamy sitko, umieszczamy w nim filtr i przelewamy go. Do cylindra sypiemy kawę i lejemy wodę. Po zaparzeniu przykręcamy sitko, obracamy Aeropress ustawiając go na serwerze i przeciskamy.

Receptury:

 • "Aeropressowa partyzantka"

Pozycja: Invert

Kawa: +/- 17 g

Woda: +/- 230 ml

Czas: 2:30 min (w tym 30 s preinfuzja + 20-30 s przeciskanie)

Filtr: papier/metal

Pozycja: Invert - wkładamy tłoczek w cylinder i ustawiamy Aeropress.

 1. Kawa: Miarka, która znajduje się w zestawie, pomieści +/- 15 g kawy ziarnistej. Jeśli weźmiemy bardzo kopiastą nabierkę ziarna powinniśmy osiągnąć +/-17 g, co będzie wystarczającą dozą. Mielimy kawę średnio drobno (polecamy drobniej niż do drippa, np. jak na kawiarkę).
 2. Woda: Aeropress w ustawieniu invert, z tłoczkiem wciśniętym do połowy kółeczka z "4", ma pojemność około 250 ml. Po wsypaniu kawy przestrzeń w cylindrze się zmniejsza i zmieści się nam około 230 ml.
 3. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 4. Odmierzamy i mielimy ziarno.
 5. Do cylindra, pod kółeczko "3", wlewamy wodę (temp. +/-90 stopni).
 6. Preinfuzja: wsypujemy kawę, włączamy stoper i za pomocą mieszadełka delikatnie zanurzamy ziarno (nie mieszamy).
 7. Gdy stoper pokaże 30 sekund, dolewamy powolnymi, okrężnymi ruchami wodę do pełna (zostawiamy ok. 0,5 cm od góry).
 8. Umieszczamy w sitku filtr papierowy (jeśli lubisz czystsze napary, umieść dwa filtry) i przelewamy go gorącą wodą.
 9. Czekamy aż stoper pokaże: 1:55 min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 10. Delikatnie bujamy Aeropresem, by zamieszać kawę.
 11. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 12. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 13. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem (coffeecake - krążek z fusów przypominający ciastko) prosto do kosza.
 • "Całkiem klasycznie"

Pozycja: klasyczna

Kawa: 17 g

Woda: 230 ml

Czas: 2:15 min (w tym 30 s preinfuzja + 20-30 s przeciskanie)

Filtr: papier/metal standard

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji klasycznej ( z filtrem umieszczonym w sitku) na kubku lub serwerze.
 2. Przelewamy filtr wodą.
 3. Odmierzamy i mielimy ziarno. Kawę mielimy dość drobno - drobniej niż na dripa, ale nieco grubiej niż na kawiarkę.
 4. Do cylindra wsypujemy zmielone ziarno.
 5. Preinfuzja: Włączamy timer, wlewamy wodę (temp. 94 stopnie) około 32-40 ml.
 6. Gdy stoper pokaże 30 sekund, dolewamy powolnymi, okrężnymi ruchami pozostałą ilość wody (tak, by razem z wodą użytą do preinfuzji było 230 ml)
 7. Ostrożnie mieszamy całość mieszadełkiem.
 8. Nakładamy tłok i delikatnie podciągamy go ku górze (by zrobiło się podciśnienie, a kawa nie skapywała do serwera).
 9. Przed rozpoczęciem przeciskania delikatnie bujamy Aeropresem, by zamieszać całość.
 10. Gdy timer pokarze 1:45, dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 11. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem prosto do kosza.
 • "Klasycznie na invercie"

Pozycja: Invert

Kawa: 17-20 g (według preferencji)

Woda: 230 ml

Czas: 2:30 min (w tym 30 s preinfuzja + 20-30 s przeciskanie)

Filtr: papier/metal

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 2. Odmierzamy i mielimy ziarno (polecamy zmielić drobniej niż do drippa, np. jak na kawiarkę).
 3. Preinfuzja: Do cylindra wsypujemy kawę, włączamy stoper i wlewamy wodę (tylko tyle, by zalać ziarno 30-40 ml).
 4. Gdy stoper pokaże 30 sekund, dolewamy powolnymi, okrężnymi ruchami pozostałą ilość wody (tak, by razem z wodą użytą do preinfuzji było 230 ml)
 5. Używając mieszadełka, delikatnie zamieszaj całość.
 6. Umieszczamy w sitku filtr metalowy lub papierowy (jeśli lubisz czystsze napary, umieść dwa papierowe filtry) i przelewamy go gorącą wodą.
 7. Czekamy aż stoper pokaże: 1:55 min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 8. Delikatnie bujamy Aeropresem, by zamieszać kawę.
 9. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 10. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 11. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem.
 • "Aeropresso"

Pozycja: Invert

Kawa: 18 g

Woda: 80-100 ml (według uznania - przedział miedzy espresso, a lungo)

Czas: 1:10-1:20 min (w tym 30 s preinfuzja + 10-20 s przeciskanie)

Filtr: papier

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 2. Odmierzamy i mielimy ziarno. Kawa powinna być zmielona nieco grubiej niż do espresso, a drobniej niż do kawiarki.
 3. Preinfuzja: Do cylindra wsypujemy ziarno i wlewamy 35 g wody (temp. 92-94 stopnie).
 4. Gdy stoper pokaże 30 sekund, dolewamy powolnymi, okrężnymi ruchami pozostałe 45-65 ml (tak by razem z wodą z preinfuzji było 80-100 ml)
 5. Całość mieszamy kilka razy za pomocą mieszadełka.
 6. Umieszczamy w sitku filtr papierowy i przelewamy go gorącą wodą.
 7. Czekamy aż stoper pokaże: 1:05 min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 8. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 9. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 10. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem prosto do kosza.
 • "Long shot"

Pozycja: Invert

Kawa: 14 g

Woda: 220 ml

Czas: 14 min (po 4 minucie "breaking the crust" - przełamanie kożucha kawowego)

Filtr: 2x papier

Receptura ta przypomina nieco przygotowywanie cuppingu: grube mielenie, brak preinfuzji, breaking the crust - przełamywanie kawowego kożucha. Nie każdy miał przyjemność brać udział w cuppingu, przygotowywać go, czy chociażby obserwować. Postaramy się więc przybliżyć w skrócie cóż to jest: Cupping jest metodą parzenia kawy w celu testowania jej smaku. Jego zasady zostały opracowane tak, by każdy mógł w prosty i przede wszystkim powtarzalny sposób ocenić charakterystykę ziarna. W odróżnieniu od alternatywnych eksperymentów, cupping jest w każdym miejscu na świecie przygotowywany tak samo. Grubo zmielone ziarno zalewamy wodą (temperatura 93-95 stopni), czekamy 4 minuty i za pomocą łyżki przełamujemy kawowy kożuch, który unosi się na naparze. Breaking the crust polega na odpychaniu warstwy fusów od siebie, ziarno zacznie opadać na dno, a na powierzchni pływa już tylko pianka, którą staramy się zdjąć za pomocą dwóch łyżek, aby pozbyć się goryczy. Ostatnim krokiem jest degustacja - siorbanie.

 

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 2. Odmierzamy i mielimy ziarno. Kawa powinna być zmielona dość grubo podobnie jak do chemexu, czy nawet french pressa.
 3. Do cylindra wsypujemy ziarno, włączamy timer i wlewamy 220 ml wody (temp. 94-97 stopni).
 4. Gdy stoper pokaże 4 minuty, za pomocą łyżki przełamujemy kożuch kawowy, który utworzył się na powierzchni naparu. To pod tą warstwą zachodzi ekstrakcja. Po przełamaniu pojawia się goryczkowa pianka - można ją zdjąć za pomocą dwóch łyżek, lecz nie jest to konieczne.
 5. Umieszczamy w sitku podwójny filtr papierowy i przelewamy gorącą wodą.
 6. Czekamy aż stoper pokaże: 14 min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 7. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 8. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 9. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem prosto do kosza.
 • "Aero z bajpasem"

Pozycja: Invert

Kawa: 22 g

Woda: 200 ml + 60-100 ml bajpas

Czas: 1:20-1:30 min

Filtr: papier/metal

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 2. Odmierzamy i mielimy ziarno (polecamy przetestować dwa sposoby: zmielić średnio, tak jak na drippa lub drobno, tak jak na kawiarkę).
 3. Do cylindra wsypujemy kawę i wlewamy 100 ml wody.
 4. Mieszamy delikatnie całość 3-4 razy.
 5. Wlewamy kolejne 100 ml wody i włączamy stoper.
 6. Umieszczamy w sitku filtr metalowy lub papierowy i przelewamy go gorącą wodą.
 7. Czekamy aż stoper pokaże: 1 min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 8. Delikatnie bujamy Aeropresem, by zamieszać kawę.
 9. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 10. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 11. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z coffeecake'iem.
 12. Do przeciśniętego naparu dolewamy według uznania 60-100 ml wody.
 • "Cascara"

Pozycja: Invert

Cascara: 12 g

Woda: 200 ml

Czas: 4 min

Filtr: papier/metal

 1. Ustawiamy Aeropress w pozycji invert.
 2. Odmierzamy 22 g Cascary i wsypujemy ją do cylindra.
 3. Wlewamy 200 ml wody (temperatura 93-96 stopni).
 4. Włączamy stoper i mieszamy delikatnie całość.
 5. Gdy timer pokaże 2 min, ponownie mieszamy napar.
 6. Umieszczamy w sitku filtr metalowy lub papierowy i przelewamy go gorącą wodą.
 7. Czekamy aż stoper pokaże: 4min, nakładamy i zakręcamy sitko z filtrem.
 8. Delikatnie bujamy aeropresem, by zamieszać całość.
 9. Odwracamy strzykawkę (trzymając zarówno za cylinder jak i tłok) i ustawiamy na serwerze.
 10. Dociskamy równomiernie tłok przeciskając napar przez sitko tak długo, dopóki nie usłyszymy specyficznego syku powietrza.
 11. Odkręcamy sitko i wyciskamy papierowy filtr z Cascarą do kosza.

 

Jak widzicie parzenie kawy (oraz Cascary) w Aeropressie jest naprawdę łatwe, przede wszystkim szybkie i ciężko się nim znudzić, bo daje nam wiele możliwości eksperymentowania.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Czyszczenie kawowej strzykawki również jest nieskomplikowane: cylinder wystarczy prosto po użyciu przepłukać ciepłą wodą, a sitko i tłok warto przetrzeć gąbką z płynem do naczyń, żeby pozbyć się osadu z kawy. Papierowy filtr jest jednorazowy, co rozwiązuje problem. Wiele osób pyta jak dbać o metalowe filtry, by się nie zapychały i estetycznie wyglądały? Wystarczy po użyciu opłukać z resztek kawy, przetrzeć gąbką z płynem do naczyń i choć raz na kilka użyć wrzucić do kubka z gorącą wodą na dłuższą chwilę. Dzięki namoczeniu cały osad, znajdujący się w porach filtra, rozpuszcza się. Jeśli nasz filtr był już bardzo sfatygowany, po namoczeniu warto jeszcze raz przetrzeć go gąbką, a dopiero później osuszyć i schować. Czyszcząc Aeropress oraz metalowe filtry zaraz po użyciu, unikniemy osadzania się uporczywego, trudnego do usunięcia kawowego osadu. Odpowiednie dbanie o czystość sprzętu pozwoli nam się cieszyć nim dłużej. Aeropress jest dość młodym urządzeniem, bo zaprojektowany został w 2005r. przez Amerykanina Alana Aldera - twórcę Frisbee, właściciela firmy Aerobie. Poprzez swój uniwersalizm jest to sprzęt pobudzającym kreatywność i chęć eksperymentowania. Zbudowany z poliwęglanu, któremu zawdzięcza lekkość i wytrzymałość.