Nadeszły pierwsze ciepłe dni, a wielu z nas zamarzył się wyjazd w góry czy nad jezioro, by obserwować, jak świat budzi się do życia. Jednak jak można wyobrazić sobie poranek bez przepysznej kawy, zwłaszcza w takich okolicznościach? Dlatego przychodzimy dzisiaj z pomocą!
 
Zaparzenie kawy na świeżym powietrzu może przekształcić się nie tylko w przyjemny rytuał, ale również w sposób na odkrywanie nowych smaków i doświadczeń.
 
Aby każdemu z łatwością przychodziło zaparzanie kawy nawet w polowych warunkach postanowiliśmy, że w dzisiejszym newsletterze w niecałe 5 minut:

 • znajdziesz kompleksowe porady, jak wybrać sprzęt i ziarna kawy idealne do przygotowania napoju na łonie natury;
 • dowiesz się jakie metody parzenia sprawdzą się najlepiej na świeżym powietrzu;
 • podpowiemy również, jak uzyskać idealną temperaturę wody;
 • doradzimy jak dostosować czas parzenia, aby Twoja kawa była zawsze doskonała;
 • odkryjesz, jak przechowywać kawę i sprzęt podczas wypraw.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania sekretów parzenia kawy w plenerze, dzieląc się swoimi doświadczeniami i pomysłami na idealny kawowy relaks na łonie natury.

Wybór odpowiedniego sprzętu do parzenia kawy w plenerze

Wybierając sprzęt do zaparzenia kawy na łonie natury, kluczowe jest zwrócenie uwagi na jego przenośność i łatwość użycia. Idealne rozwiązanie powinno być lekkie, kompaktowe, a jednocześnie wydajne, aby nie obciążać bagażu, a zarazem zapewnić wysoką jakością naparu. Niezależnie od tego jaki sprzęt wybierzesz to upewnij się, że pasuje on do Twojego stylu podróżowania oraz preferencji smakowych. Przygotowaliśmy listę metod zaparzania kawy, które z pewnością warto rozważyć:

 • KAWIARKA
  Idealna dla miłośników mocnej, intensywnej kawy. Działa na zasadzie ciśnienia, co pozwala na uzyskanie naparu o pełnym, bogatym smaku. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą przenośny palnik, który umożliwi przygotowanie kawy nawet w terenie.
 • French Press
  Piękny w swojej prostocie użytkowania, a dodatkowo pozwala  zachować pełny smak ziaren, ponieważ kawa zostaje zanurzona w wodzie i parzona przez określony czas. Po prostu dodaj świeżo zmielone ziarna do naczynia, zalej wrzątkiem, odczekaj kilka minut, a następnie naciśnij tłok, aby oddzielić fusy od naparu.
 • AeroPress
  Zdecydowanie Nasz faworyt! Dzięki swojej przenośności i łatwości użycia, AeroPress doskonale sprawdza się podczas podróży. Proces zaparzania jest prosty: umieszczasz filtry papierowe w specjalnym sitku, dodajesz świeżo zmielone ziarna kawy oraz gorącą wodę, a następnie wciskasz tłok.

Zwróć także uwagę na jakość używanych ziaren kawy. Niezależnie od wybranego sprzętu, to właśnie one są kluczem do uzyskania wyśmienitego naparu. Wybieraj ziarna wysokiej jakości, które dostarczą niezapomnianych wrażeń smakowych nawet w najbardziej odległych zakątkach natury.

Jak wybrać najlepsze ziarna?

Podczas przygotowywania kawy na świeżym powietrzu, nie można zapomnieć o odpowiednim zmieleniu ziaren. Stopień zmielenia powinien być dopasowany do metody parzenia, którą zamierzamy użyć. Na przykład, dla kawiarki potrzebujemy drobniejszego mielenia, podczas gdy do metody przelewowej lepiej sprawdzi się gruboziarnisty miel. Dzięki temu, niezależnie od wybranej metody, będziemy mogli cieszyć się idealnie zaparzoną kawą, która swoim smakiem i aromatem umili każdą chwilę spędzoną na łonie natury.

Najlepiej smakują świeżo zmielone ziarna, jednak młynek to kolejny przedmiot, który sprawi, że nasz bagaż stanie się jeszcze cięższy. Dlatego warto oszacować ilość kawy, która będzie nam potrzebna, i zabrać ze sobą już zmielone ziarna.

Porady dotyczące przechowywania kawy w podróży

Zachowanie świeżości kawy oraz odpowiednie przechowywanie sprzętu to klucz do udanego parzenia kawy w plenerze. Zawsze pamiętaj o szczelnym opakowaniu kawy, najlepiej w hermetycznym pojemniku, który ochroni ją przed wilgocią i zapachami zewnętrznymi. Nie mniej ważne jest, aby sprzęt do parzenia kawy był czysty i suchy przed spakowaniem - resztki starej kawy mogą negatywnie wpłynąć na smak nowo zaparzonej. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na jego trwałość oraz łatwość czyszczenia, co jest szczególnie ważne w warunkach plenerowych. Pamiętając o tych zasadach, możesz cieszyć się doskonałą kawą, niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz.

Jak uzyskać odpowiednią temperaturę wody?Uzyskanie odpowiedniej temperatury wody jest kluczowe dla wydobycia najlepszego smaku kawy. Eksperci zgodnie twierdzą, że optymalna temperatura wody do parzenia kawy powinna wynosić między 90°C a 96°C. W warunkach zewnętrznych, gdzie nie mamy dostępu do czajnika z termometrem, dobrym sposobem na oszacowanie temperatury jest pozostawienie wody po zagotowaniu na około 30 sekund przed zalaniem nią kawy. Utrzymanie wody w tej temperaturze jest kluczowe dla ekstrakcji pełni aromatów i smaków.

Doświadczeni miłośnicy kawy na świeżym powietrzu często korzystają z przenośnych termometrów, aby zapewnić idealne warunki dla swojego naparu. Jest to szczególnie przydatne, gdy warunki zewnętrzne, takie jak temperatura powietrza, mogą wpływać na szybkość stygnięcia wody. Wykorzystanie termometru pozwala na precyzyjne dostosowanie temperatury, co jest nieocenione w dążeniu do osiągnięcia perfekcji smakowej.

Alternatywnie, dla tych, którzy preferują minimalizm w swoim ekwipunku, istnieje metoda opierająca się na intuicji i doświadczeniu. Polega ona na naukę rozpoznawania etapów gotowania wody, takich jak pojawienie się małych pęcherzyków (tzw. rybie oko) tuż przed wrzeniem, co wskazuje na zbliżenie się do idealnej temperatury. Doświadczenie i obserwacja są wówczas kluczowe, aby z czasem nauczyć się precyzyjnie określać moment, kiedy woda osiągnęła odpowiednią temperaturę.

Dodatki do kawy na urozmaicenie smaku

Parzenie kawy na łonie natury to wyjątkowa przyjemność, która łączy miłośników przyrody i kawowych doznań. Jeśli w Twoim plecaku zostanie jeszcze odrobina miejsca, możesz sprawić, że ten moment stanie się jeszcze bardziej niezapomniany, wprowadzając kilka innowacji do swojego kawowego rytuału. Urozmaicenie smaku kawy poprzez dodatki, jak również eksperymentowanie z różnymi metodami parzenia, może przemienić zwykłe picie kawy w prawdziwą ceremonię. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji, jak możesz to zrobić:

 • Dodaj przyprawy - cynamon, kardamon czy nawet pieprz cayenne mogą dodać Twojej kawie niepowtarzalnego charakteru.
 • Wykorzystaj syropy smakowe - waniliowy, karmelowy czy orzechowy syrop sprawi, że Twoja kawa stanie się słodsza i bardziej aromatyczna.
 • Dołącz skórkę pomarańczową - kilka kawałków skórki pomarańczowej dodanych do kawy podczas jej parzenia, wprowadzi do napoju świeży i orzeźwiający akcent.

Parzenie kawy na łonie natury to również doskonała okazja do eksperymentowania z metodami parzenia. Tradycyjny kawiarka, french press czy aeropress - każda z tych metod może wydobyć z kawy inne, niezwykłe nuty smakowe. Przygoda z parzeniem kawy w plenerze to nie tylko sposób na pyszny napój, ale również okazja do nauki i eksploracji różnorodności kawowego świata. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i otwartość na nowe doświadczenia, które sprawią, że każda filiżanka kawy będzie nie tylko smaczna, ale i niezapomniana.


Jeśli nadal nie masz pewności co do wyboru metody parzenia kawy w plenerze to może w podjęciu finalnej decyzji pomoże ci poniższy filmik: