Odkryj sztukę parzenia kawy na nowo dzięki French Pressowi! Ta wyjątkowa metoda sprawi, że poranne rytuały nabiorą nowego wymiaru. French Press to nie tylko urządzenie, to prawdziwa filozofia smaku, która umożliwia każdemu stworzenie doskonałego napoju w  zaciszu domowego zacisza.

 

Warto zainwestować czas i uwagę w odkrywanie sekretów tej techniki, która pozwala w pełni wydobyć głębię i aromat kawy. Dzięki niej nawet amatorzy mogą stać się domowymi baristami, dostarczając sobie codziennie niezapomnianych chwil kawowego raju.

 

A co warto wiedzieć o French Pressie?

 • opowiemy krótko o historii powstania;
 • wyjaśnimy jak działa kawiarka;
 • doradzimy jak wybrać najlepszy French Press;
 • przybliżymy Ci sekrety osiągania idealnego smaku kawy z French Press;
 • porównamy tę metodę z innymi sposobami parzenia;
 • udzielimy praktycznych porad, jak dbać o czystość i konserwację;
 • zainspirujemy Cię przepisami, które pozwolą eksperymentować i odkrywać nowe oblicza French Pressu.


Nie czekaj! Poznaj z nami wszystkie zalety French Pressa i przekonaj się, dlaczego warto włączyć go do swojej kawowej rutyny.

Krótka historia French Pressa

Historia French Pressa to fascynująca podróż przez lata innowacji i udoskonaleń projektowych. Początkowo w 1852 roku dwaj Francuzi Henri-Otto Mayer i Jacques-Victor Delforge opatentowali pierwszy prekursor francuskiej prasy. Był to metalowy ekran dopasowany do pręta, który użytkownicy wciskali do garnka z gorącą wodą i kawą.

W 1924 roku Francuz Marcel-Pierre Paquet dit Jolbert złożył kolejny patent, otwierając drogę do dalszych modyfikacji. W 1928 roku mediolańscy projektanci Giulio Moneta i Attilio Calimani dodali sprężynę do uszczelnienia filtra, a ich wynalazek został opatentowany w Stanach Zjednoczonych w 1929 roku. Przez lata French Press przechodził różne zmiany dzięki projektantom takim jak Faliero Bondanini, który opatentował własną wersję w 1958 roku. W 1965 roku jego popularność znacznie wzrosła dzięki filmowi "The Ipcress File" z udziałem Michaela Caine'a. Melior-Martin, Household Articles Ltd. (La Cafetiere) i Bodum (Chambord) odegrali kluczową rolę w spopularyzowaniu tego urządzenia w Europie.


Obecnie nowoczesna prasa francuska składa się z cylindrycznej ziemny z filtrem ze stali nierdzewnej lub nylonowym filtrem siatkowym. To proste, ale skuteczne narzędzie, które zachowuje pełny smak kawy i kontynuuje swoją podróż jako ulubione narzędzie wielu kawoszy na całym świecie.

Zalety French Pressa

French Press z pewnością jest prosty w obsłudze i zarazem efektywny. Zaparzysz w nim nie tylko ulubioną kawę, ale też herbatę! Oto kilka kluczowych zalet, które być może sprawią, że skusisz się na zakup French Pressa:

 • Pełne wydobycie smaku i aromatu: brak filtra papierowego pozwala na zatrzymanie naturalnych olejków kawowych, co tłumaczy się bogatszym i głębszym smakiem naparu.
 • Kontrola intensywności kawy: dzięki precyzyjnej kontroli czasu parzenia, możesz dostosować intensywność kawy do swoich indywidualnych upodobań.
 • Ekologiczny wybór: brak jednorazowych filtrów, czyni go świadomym wyborem z punktu widzenia ekologii.
 • Łatwość czyszczenia i uniwersalność: prostota konstrukcji ułatwia utrzymanie go w czystości, a jednocześnie sprawia, że jest to narzędzie uniwersalne.

Działanie i budowa

Ogólna zasada działania French Pressa jest bardzo prosta i zasadniczo sprowadza się najpierw do zaparzenia kawy, a następnie za pomocą tłoka z sitkiem odseparowania jej od fusów. Wszystko to w ciągu zaledwie dziesięciu minut! Banalne, prawda?

French press jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które często delektują się kawą w pośpiechu. Konstrukcja French Pressa to rzecz niezwykle prosta. Składa się z metalowego lub szklanego cylindra, wyposażonego w tłok z sitkiem i pokrywkę. Kluczowym elementem jest precyzyjne dopasowanie sitka do średnicy naczynia, zapewniające szczelne zamknięcie. To gwarantuje, że do gotowego napoju nie przedostaną się żadne niechciane drobinki kawy. Materiały użyte do produkcji powinny być wysokiej jakości, unikając tanich substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na smak przygotowanego naparu. Prosta forma, ale kluczowa precyzja, to recepta na perfekcyjne kawowe doświadczenie.

Wybór idealnego French Pressa

Wybór odpowiedniego French Pressa może znacząco wpłynąć na jakość przygotowywanej kawy. Wielkość urządzenia jest kluczowa – mniejsze modele są idealne dla pojedynczej osoby, podczas gdy większe będą lepsze dla całej rodziny lub grupy przyjaciół. Na co warto zwrócić uwagę wybierając French Press:

Na rynku dostępne są również French Pressy z dodatkowymi funkcjami, które mogą przyciągnąć uwagę miłośników kawy. Jest to między innymi:

 • Termoizolacyjność – jest przydatna, gdy chcemy, aby kawa dłużej pozostała gorąca.
 • Podwójne ścianki lub specjalne pokrywki – dodatkowo izolują ciepło

Zastanów się, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze i czy warto inwestować w droższy model z dodatkowymi opcjami, które mogą poprawić komfort użytkowania.

Sekrety osiągania pełni smaku z French Pressa

Uzyskanie doskonałego smaku kawy z French Pressa to sztuka, której kluczowe elementy obejmują jakość ziaren, proporcje, temperaturę wody i czas parzenia. Zastosowanie odpowiedniej techniki to gwarancja pełni aromatu w każdym łyku.

JAK KROK PO KROKU ZAPARZYĆ IDEALNĄ KAWĘ:

 1. Rozkładamy French Press na dwie części. Do dzbanka wlewamy gorącą wodę, by go ogrzać.
 2. Mielimy grubo ziarno - grubiej niż do chemexu. Wizualnie powinno przypominać gruboziarnistą sól. Proporcja to 6 g kawy na 100 ml wody.
 3. Wylewamy wodę i wsypujemy ziarno do ogrzanego French Press'a.
 4. Preinfuzja - Włączamy stoper. Zalewamy kawę wodą (w temperaturze 88-96 stopni) tak by zamoczyć całe ziarno. Z reguły jest to: 1 g ziarna = 2 ml wody
 5. Gdy na stoperze minie 30 s dolewamy resztę wody
 6. Delikatnie mieszamy całość za pomocą łyżki.
 7. Czekamy, aż stoper pokaże 3:30 i wkładamy tłoczek do dzbanka.
 8. Po upływie 4 minuty wolnym ruchem opuszczamy tłoczek oddzielając ziarno.
 9. Przelewamy napar do czystego dzbanka lub prosto do filiżanek, by zapobiec dalszej ekstrakcji.

Doświadczeni miłośnicy kawy zgodnie twierdzą, że mielenie ziaren bezpośrednio przed zaparzeniem ma ogromny wpływ na bogactwo i świeżość smaku. Użycie świeżo zmielonych ziaren w French Press pozwala na uwalnianie olejków eterycznych, które są odpowiedzialne za głębię aromatu. Wybór odpowiedniego stopnia mielenia jest równie istotny – zbyt drobno zmielona kawa może przejść przez sitko i uczynić napar mętnym, podczas gdy zbyt grubo zmielone ziarna nie oddadzą wszystkich swoich walorów smakowych. Zatem, dokładność i świeżość mielenia to fundamenty, które prowadzą do uzyskania pełni smaku kawy. W poniższym filmiku sam James Hoffman opowiada o tym jak on zaparza kawę we French Pressie:

Czystość i konserwacja French Pressa

Utrzymanie French Press w nienagannej czystości jest kluczowe nie tylko dla higieny, ale również dla zachowania pełni smaku przygotowywanej kawy. Regularne czyszczenie zapobiega gromadzeniu się resztek kawy i olejków, które mogą wpływać na smak kolejnych naparów. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zadbać o swój French Press:

 1. Zdemontuj French Press na części pierwsze, aby dokładnie umyć każdy element, w tym tłok i filtr.
 2. Użyj ciepłej wody i delikatnego detergentu, aby usunąć resztki kawy i tłuszczu; unikaj używania środków ściernych, które mogą zarysować szkło.
 3. Regularnie sprawdzaj stan sitka i uszczelek – jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, wymień je, aby zapewnić optymalne działanie urządzenia.
 4. Po umyciu dokładnie spłucz wszystkie części i pozwól im wyschnąć przed ponownym złożeniem French Press.
 5. Przynajmniej raz w miesiącu zaleca się wykonanie głębszego czyszczenia, używając roztworu octu lub specjalnych środków do usuwania osadu z kawy.