Choć herbatę uprawia się w kilkudziesięciu krajach na świecie, jest to roślina bardzo wymagająca. Im gorsze ma warunki do rozwoju, tym plony są mniejsze i rzadziej można je zbierać. W optymalnych warunkach - w klimacie gorącym i wilgotnym, zbiory prowadzi się nawet pięć razy do roku.

Jakie warunki lubi herbata?

Nie ma jednej, optymalnej temperatury dla rozwoju krzewów herbacianych. Każda odmiana ma nieco inne preferencje, ale zachowanie rośliny zawsze wygląda tak samo - gdy temperatura jest zbyt niska, krzew dosłownie przestaje rosnąć, czekając na lepsze warunki. Natomiast zbyt wysoka temperatura powoduje przyspieszone parowanie, a brak odpowiedniego nawodnienia hamuje wzrost.

Równie ważna jest wilgotność powietrza. Opady powinny być częste, regularne i obfite, by krzewy były w stanie pobierać tyle wody z otoczenia, ile potrzebują. Przyjmuje się, że średnia roczna suma opadów na metr kwadratowy powinna wynosić ok. 1200 mm. I nie wystarczy uprawiać herbaty w sąsiedztwie zbiorników wodnych - krzewy znacznie lepiej rozwijają się tam, gdzie nie ma stojącej wody. 

Gęstość opadów ma również wpływ na żyzność gleby. Krzewy herbaciane najlepiej czują się tam, gdzie ziemia jest mocno napowietrzona. I wreszcie słońce - im dłużej liście kąpią się w jego promieniach, tym szybciej rosną, a co za tym idzie - zbiory można prowadzić częściej. 

Gdzie rośnie herbata?

Biorąc pod uwagę warunki, jakie powinny być spełnione, by uprawa herbaty była możliwa i opłacalna, najlepsze rejony do uprawy tej rośliny mają Birma, Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Sri Lanka, Pakistan, Tajwan, Wietnam. W Afryce w produkcji herbaty przoduje Kenia, w Ameryce Południowej - Argentyna, Brazylia i Peru. Na Bliskim Wschodzie najlepsze warunki panują w niektórych regionach Iranu i Turcji.

Nie jest oczywiście tak, że na terenie całego kraju uprawia się herbatę. Najlepsze efekty osiąga się, prowadząc uprawy w najczystszych rejonach, najlepiej górskich, oddalonych od cywilizacji. Najwięcej herbaty produkuje się:

  • w Chinach w prowincjach Yunnan, Syczuan, Hunan, Fujian, Zhejiang, 
  • w Indiach w prowincjach Assam i Darjeeling,
  • na Sri Lance (dawna nazwa to Cejlon, stąd gatunek herbaty) w prowincjach Uwa, Dimbula i Nuwara Eliya,
  • w Indonezji przede wszystkim na Jawie i Sumatrze,
  • Tajwan niemal na całej powierzchni ma świetne warunki do uprawy, ale najpopularniejsze zbiory pochodzą z powiatu Nantou,
  • w Japonii w prowincji Shizuoka.