Kawa przygotowana w kawiarce potrafi zapewnić niejednej osobie spory zastrzyk kofeinowej energii o każdej porze dnia. Uzyskane w ten sposób espresso można również modyfikować, tworząc mokkę, czy bardziej deserową wersję z mlekiem i cukrem. Z całą pewnością jest to produkt dla entuzjastów kawy – pozwala wydobyć z jej ziaren zarówno głębie smaku, jak i aromaty determinowane przez pochodzenie i rodzaj obróbki na plantacji, z której pochodzi. Wielu ludzi zadaje sobie jednak pytanie, jaka kawa najlepiej nadaje się do przygotowania w kawiarce. Z odpowiedzią jest tu jednak mały problem, gdyż zależy ona od wielu indywidualnych niuansów smakowych. Wielbiciele kawy, zachęceni bogactwem ziaren dostępnych na rynku, uwielbiają eksperymentować. To właśnie na tej podstawie kształtują się nierzadko ich preferencje związane z mocą tego napoju, ulubionymi aromatami, czy też balansem kwaskowatości i goryczki. Jak więc podjąć właściwą decyzję? Czym powinna charakteryzować się każda kawa przeznaczona do zaparzenia w kawiarce? O tym w kolejnych akapitach.

Kawa do kawiarki – podstawowe informacje

Zanim zajmiemy się analizą konkretnych gatunków kaw, warto zapoznać się z kilkoma niuansami technicznymi dotyczącymi ich przygotowania w kawiarce. Chcąc cieszyć się głębią smaku i aromatu, których budowy podjęto się na plantacji i podczas palenia ziaren, nie można zignorować tego, że:

  • kawa przeznaczona do zaparzenia w kawiarce powinna być nie tylko świeżo palona, ale również zmielona tuż przed wsypaniem jej do tego urządzenia,
  • stopień palenia kawy do kawiarki powinien być nieco mniejszy niż w przypadku ziaren przeznaczonych do przygotowania espresso, ale też większy niż dla kaw dedykowanych pod parzenie w Aeropressie, czy dripie,
  • najpopularniejsze kawy wybierane przez posiadaczy kawiarek charakteryzują się słodko-kwaśną naturą z lekką nutą goryczy (ten szczegół warto jednak poddać indywidualnej ocenie),
  • aby uzyskać idealny balans smaku ziaren, trzeba czasem poeksperymentować ze stopniem ich zmielenia, dlatego nieodłącznym elementem zestawu będzie tu zawsze odpowiedni młynek.

Od jakich kaw zacząć?

Osoby zainteresowane klasycznym smakiem kawy i jednocześnie najbardziej zrównoważoną opcją powinny bliżej zapoznać się z różnymi mieszankami ziaren dedykowanych pod przygotowanie espresso. Kilka gatunków kawy znacznie wzbogaca doznania smakowe, a fakt, iż pochodzą one z różnych zakątków świata, dodaje całemu rytuałowi wyjątkowego charakteru. Przygotowanie ich w kawiarce gwarantuje natomiast podobny efekt, co w przypadku użycia ekspresu ciśnieniowego, co oznacza, że osoba, która zdecyduje się na zakup jednej z dostępnych mieszanek kaw do espresso, będzie mogła cieszyć się wyczuwalną słodyczą i kremową konsystencją. To najbardziej podstawowy rodzaj kawy do kawiarki – minimum dodatków oraz idealna kompozycja z mlekiem i cukrem lub syropem smakowym.

Kawy jednorodne dla bardziej doświadczonych

Wiele osób nawet nie podejrzewa, jaką głębię smaku posiadają dobre gatunki ziaren kawy. Oswojenie z nimi podniebienia jest więc kluczowym elementem, jeśli chce się badać ten aromatyczny świat. Ekspedycja ta zaczyna się jednak dopiero w momencie, gdy dana osoba zdecyduje się na jedną z kaw jednorodnych. Pozostając przy ziarnach dedykowanych przygotowaniu z nich espresso, można tu zwiedzić cały świat. W takim wypadku istotne jest zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu lub w karcie produktu, jeśli zakup odbywa się przez Internet. Czego można się wówczas dowiedzieć? Opisy te dają wiedzę na temat metody obróbki ziaren, stopnia palenia oraz charakterystyki dodatkowych nut smakowych. Jednorodne kawy pochodzące z Brazylii będą tu np. oferowały słodkie doznania z wyczuwalnymi nutami czekolady lub orzechów. Kolumbijskie ziarna charakteryzują się natomiast posmakiem karmelu i dojrzałych owoców.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Kawy dedykowane alternatywnym metodom parzenia?

Choć to wyjście niestandardowe, to wielu wielbicieli kawy przygotowanej w kawiarce decyduje się na taki krok. Jednorodne ziarna (tylko czasem spotkać tu można mieszanki) przeznaczone do przygotowania alternatywnymi metodami, mogą nabrać w tym wypadku ciekawego wyrazu. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • bardziej wyrazisty smak determinowany jasnym stopniem ich palenia,
  • orzeźwiające nuty smakowe bazujące na zupełnie innych owocach niż w przypadku kaw dedykowanych miłośnikom espresso,
  • możliwość uzyskania większej kwaskowatości kawy,
  • dodatek przyjemnych dla zmysłu nut kwiatowych, które idealnie dopełniają doznania płynące z każdej filiżanki kawy.

Czasem warto więc eksperymentować i odpowiadając sobie na pytanie „jaka kawa do kawiarki?” wybrać najbardziej przekorną z dostępnych opcji. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – wiele zależy tu od indywidualnych preferencji konsumenta!