Zaparzanie kawy przy użyciu kawiarki to jeden z popularniejszych sposobów w USA, Szwecji oraz, oczywiście, we Włoszech. Stosunkowo łatwa obsługa oraz możliwość wydobycia głębi smaku i aromatu ziaren kawy okazują się również atrakcyjne dla polskiego konsumenta. Skok jakości jest bardzo duży, a fakt, iż można korzystać z tego produktu, mając zarówno kuchenkę gazową lub elektryczną, jak i płytę indukcyjną, stanowi kolejny argument przemawiający za zakupem jednego z dostępnych na rynku modeli.

Kawiarka może być wręcz namiastką profesjonalnie zaparzonej kawy z gatunku ziaren, jakie najbardziej pasują do indywidualnych preferencji osoby, która je wybiera, i to bez wychodzenia z domu. Nawet popularne seriale i filmy wydają się przemycać ten element wyposażenia kuchni jako wyznacznik współczesnego stylu życia.

Kawiarka może być jednak między innymi aluminiowa lub stalowa i tu powstaje dylemat. Którą kupić, aby nie żałować? Z czym wiąże się wybór danego rodzaju i co warto na ich temat wiedzieć? 

Kawiarka – różnice pomiędzy aluminium i stalą

Jedną z różnic, które występują pomiędzy kawiarkami stalowymi i aluminiowymi, jest wzornictwo. W przypadku tych pierwszych producenci decydują się zwykle na bardziej obłe kształty, dzięki czemu ich modele wyglądają elegancko i nowocześnie. Kawiarki aluminiowe to natomiast hołd klasycznej wersji tego produktu. Mamy tu do czynienia z wrażeniem bardziej topornego wykonania, na które składa się przede wszystkim surowy i kanciasty design zewnętrznej obudowy. Oprócz tego warto wyróżnić tu również następujące niuanse:

  • cena zakupu kawiarki aluminiowej jest z reguły niższa od kosztu nabycia jednego z modelów stalowych,
  • jeszcze do niedawna zakup wersji aluminiowej wiązał się z charakterystycznym posmakiem kawy, jednak poprzez prace nad stopem udało się wyeliminować tę możliwość,
  • do mycia kawiarki stalowej można użyć odrobiny delikatnego detergentu, natomiast aluminiowa wersja nie powinna być czyszczona niczym poza wodą, gdyż środki czystości mogą wejść w reakcję z metalem,
  • różnice w dostępnych pojemnościach mierzonych w liczbie espresso, które można zaparzyć (aluminiowe kawiarki projektowane są w taki sposób, aby dać swoim użytkownikom 1, 2, 3, 6, 9, 12 lub 18 filiżanek, natomiast kawiarka ze stopu stali nierdzewnej jest w stanie wpisać się w potrzeby osób poszukujących modelu na 2, 4, 6 lub 10 kaw).

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kawowyzawrotglowy

Które kawiarki są popularniejsze?

Na pytanie o popularność określonego rodzaju kawiarek bardzo trudno jest odpowiedzieć. Wiąże się to między innymi z tym, że aluminiowe modele były zdecydowanie wcześniej dostępne dla konsumentów i uważa się je za najbardziej klasyczne. Tym samym wielu entuzjastów kawy jest wręcz przyzwyczajonych do korzystania z nich i nie decyduje się na sprawdzenie alternatywnego asortymentu. Jednoznacznego określenia zwycięzcy tego pojedynku nie ułatwiają również sami producenci działający w tej branży. Kawiarki Bialetti, czyli niekwestionowany nr 1 wśród marek zajmujących się ich projektowaniem i wprowadzaniem na rynek międzynarodowy, występują zarówno w wersji aluminiowej, jak i stalowej. Co więcej, oba rodzaje dostępne są nie tylko dla posiadaczy kuchenek elektrycznych i gazowych, ale także osób, które wybrały płytę indukcyjną.

Co warto wiedzieć przed zakupem kawiarki?

Wiele osób zraża się do konkretnego rodzaju kawiarki z powodu braków w wiedzy na temat ich użytkowania. Ważne jest więc, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji mieć także świadomość, że modele stalowe i aluminiowe:

  • nie powinny pod żadnym pozorem być myte w zmywarce,
  • powinno się ochłodzić i rozebrać przed czyszczeniem (ważne jest również dopilnowanie, aby nie osadzał się w nich kamień, gdyż może on stworzyć zator w zaworze bezpieczeństwa i doprowadzić nawet do wybuchu kawiarki),
  • mogą posiadać reduktor, jednak jeśli nie ma go na wyposażeniu, to jednorazowo trzeba przygotować dokładnie taką ilość kawy, jaką przewidział producent dla danej pojemności kawiarki (odstępstwo od tej zasady wiąże się z gorszym smakiem i jakością zaparzonej kawy).