Cześć! Oczywiście, zastanawiałem się nad tym. Latte Art to niezwykła umiejętność, która przekształca filiżankę kawy w małe arcydzieło. Wymaga ona nie tylko cierpliwości, wyobraźni i praktyki, ale także pasji do tego, co się robi. Nie ma nic lepszego niż patrzenie na piękny rysunek na powierzchni kawy, który od razu wywołuje uśmiech na twarzy. Jeśli jesteście ciekawi tajemnic Latte Art, to zachęcam Was do zgłębienia tego tematu!

Od czego zacząć?

Sztuka dekorowania kawy nie jest skomplikowana ani nieosiągalna przez zwykłego miłośnika kawy. Wręcz przeciwnie — nie potrzebujesz drogich, zaawansowanych sprzętów ani lat praktyki, żeby rysować na kawie. Jako podstawę uznaje się dobre espresso oraz właściwie spienione mleko. Temperatura pianki powinna wynosić 60-65°C, a konsystencja przypominać bardziej jogurtową. Aby ją uzyskać, najlepiej użyć spieniacza zamontowanego w ekspresie lub spieniacza elektrycznego, lub ręcznego. Taka konsystencja sprawi, że kawa nie stopi jej od razu, a z drugiej strony będzie unosić się na powierzchni espresso. Ważna jest także jednolita struktura całej pianki oraz równa powierzchnia. W tym celu wystarczy, że uderzysz 2-3 razy dnem dzbanka o stół.

ETCHING

Technika dekorowania kawy etching jest jednym z wielu sposobów tworzenia wzorów i obrazów na powierzchni napoju kawowego. Polega ona na delikatnym rysowaniu wzorów, konturów lub detali na kawie za pomocą cienkiego narzędzia, takiego jak drewniany patyczek lub igła. Etching daje możliwość tworzenia precyzyjnych linii i detali, co pozwala na bardziej zaawansowane wzory i obrazy. Proces etchingu zazwyczaj rozpoczyna się od przygotowania filiżanki z espresso, na której będziemy pracować. Po wylaniu espresso i umieszczeniu go w filiżance, barista używa narzędzia etchingowego, aby delikatnie rysować po powierzchni pianki lub mleka. Narzędzie może być używane do ciągłego ruchu, kreślenia linii, zakrętów lub nawet tworzenia skomplikowanych kształtów.

Ważne jest utrzymanie równowagi między kontrolą narzędzia a delikatnością ruchów. Barista musi być precyzyjny i cierpliwy, aby uzyskać pożądane efekty. Praktyka jest tutaj kluczowa, ponieważ im więcej czasu poświęcisz na doskonalenie swoich umiejętności, tym lepsze będą twoje rezultaty. Etching pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i obrazów na kawie. Możesz eksperymentować z kształtami roślin, zwierząt, geometrią, literami, a nawet portretami. Ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia i zdolności manualne.

Przydatne wskazówki

Skompletowałeś już wszystkie potrzebne produkty i akcesoria? W takim razie czas zabrać się za ćwiczenia! Na początek warto wybrać naczynie. Najlepiej, gdyby to była szeroka filiżanka — dzięki większej średnicy od kubka będziesz mieć sporo miejsca na pierwsze rysunki. Pamiętaj także, aby zalewać kawą jedynie połowę pojemności, aby starczyło miejsca na mleko, którego na początku będziesz wlewać więcej.

Po spienieniu mleka musisz od razu zacząć rysować, ponieważ po niecałej minucie zaczyna się ono rozwarstwiać. Wtedy będzie trudno narysować estetyczną ilustrację. Dłoń, którą trzymasz dzbanuszek z mlekiem, musi być szybka i stanowcza, a zarazem precyzyjna oraz ostrożna. Jeśli wlejesz w jednym punkcie zbyt dużo, obrazek może się rozlać po piance.

Na początku lejąc mleko do filiżanki, rób to wysokim strumieniem, a kiedy przyjdzie czas na rysowanie, delikatnie go obniż, żeby dzbanuszek znalazł się tuż nad powierzchnią kawy. Kiedy obrazek będzie gotowy, szybkim ruchem unieś mleko w ostatnim narysowanym punkcie. Jeśli stworzony przez Ciebie obrazek cechuje się symetrią, posiada wyraźne krawędzie, które się nie rozlewają, jest usytuowany dokładnie na środku filiżanki, a tło z pianki ma jednolity kolor, oznacza to, że właśnie wykonałeś prawdziwy latte art. Gratulacje!