Na dobrze zaparzoną, aromatyczną kawę składa się kilka czynników. Wpływ mają nie tylko rodzaj ziaren, stopień ich wypalenia, pochodzenie, smak wody, jej temperatura czy sposób, w jaki ją przygotowujesz. Również kremowość pianki oraz apetyczny wygląd przesądza o tym, czy mamy ochotę na kubek, czy jednak nie. Z tego powodu kawiarnie i bariści prześcigają się, tworząc różnorodne kompozycje smakowe, stosując odmienne sposoby serwowania oraz wymyślając nowe wzory na piance. W końcu kto nie lubi kawy ze specjalnym rysunkiem właśnie dla niego. Jeśli też chcesz poznać tajniki tej małej sztuki, zagłęb się w ten artykuł.

Czego potrzebujesz, aby zacząć uprawiać latte art?

Sztuka dekorowania serwowanej kawy nie jest skomplikowana czy nieosiągalna przez zwykłego miłośnika kawy. Wręcz przeciwnie - nie potrzebujesz drogich, zaawansowanych sprzętów czy lat praktyki, żeby rysować na kawie.

Jako podstawę uznaje się dobre espresso oraz właściwie spienione mleko. Temperatura pianki powinna wynosić 60-65°C, a konsystencja przypominać bardziej jogurtową. Aby ją uzyskać, najlepiej użyć spieniacza zamontowanego w ekspresie lub spieniacza elektrycznego, na przykład z naszego sklepu. Taka konsystencja sprawi, że kawa nie stopi jej od razu, a z drugiej strony będzie unosić się na powierzchni espresso. Ważna jest także jednolita struktura całej pianki oraz równa powierzchnia. W tym celu wystarczy, że uderzysz 2-3 razy dnem dzbanka o stół.

Innym sposobem na bardzo efektowne udekorowanie kawy stanowi technika etching. Aby ją zastosować, potrzebujesz smakowego syropu, posypki oraz patyczka bądź wykałaczki. To nieco bardziej skomplikowany sposób na obrazy na piance, jednak jest bardziej spektakularna od użycia jedynie mleka i kawy.

Natomiast najprostszą i zarazem najmniej wymagającą metodą jest zakup gotowych szablonów, które trzyma się tuż nad pianką oraz przesypuje przez niego przyprawę, na przykład cynamon. W ten sposób powstaje bardziej skomplikowana ilustracja.

Jak zacząć rysować na piance?

Skompletowałeś już wszystkie potrzebne produkty i akcesoria? W takim razie czas zabrać się za ćwiczenia! Na początek warto wybrać naczynie. Najlepiej, gdyby to była szeroka filiżanka - dzięki większej średnicy od kubka będziesz mieć sporo miejsca na pierwsze rysunki. Pamiętaj także, aby zalewać kawą jedynie połowę pojemności, aby starczyło miejsca na mleko, którego na początku będziesz wlewać więcej.

Po spienieniu mleka musisz od razu zacząć rysować, ponieważ po niecałej minucie zaczyna się ono rozwarstwiać. Wtedy będzie trudno narysować estetyczną ilustrację. Dłoń, którą trzymasz dzbanuszek z mlekiem, musi być szybka i stanowcza, a zarazem precyzyjna oraz ostrożna. Jeśli wlejesz w jednym punkcie zbyt dużo, obrazek może się rozlać po piance.

Na początku lejąc mleko do filiżanki, rób to wysokim strumieniem, a kiedy przyjdzie czas na rysowanie, delikatnie go obniż, żeby dzbanuszek znalazł się tuż nad powierzchnią kawy. Kiedy obrazek będzie gotowy, szybkim ruchem unieś mleko w ostatnim narysowanym punkcie.

Jeśli stworzony przez Ciebie obrazek cechuje się symetrią, posiada wyraźne krawędzie, które się nie rozlewają, jest usytuowany dokładnie na środku filiżanki, a tło z pianki ma jednolity kolor, oznacza to, że właśnie wykonałeś prawdziwy latte art.

Jednak nie spoczywaj na laurach - teraz czas na zmianę obrazka, techniki, wielkości filiżanki. To Twój wybór, w którą stronę skierujesz kawową sztukę.

Latte art - poradnik

Teraz już znasz podstawy kawowej sztuki. Wystarczy przygotować kilka składników, trochę kreatywności oraz chęci, a już możesz zacząć ćwiczyć rysowanie na piance. Na początku obrazy mogą wydawać się nieco niedopracowane, jednak po nabraniu wprawy będziesz zachwycał wszystkich niesamowitymi kompozycjami.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać wysokiej jakości ziaren do espresso, spieniacza do mleka, przypraw, syropów lub filiżanek, zajrzyj do naszego sklepu SwiezoPalona.pl i zapoznaj się z bogatą ofertą artykułów związanych z parzeniem kawy.