Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Codziennie ludzie wypijają setki tysięcy litrów tego napoju. Od momentu jej odkrycia i rozpowszechnienia powstało mnóstwo sposobów przygotowywania i podawania naparu. Dzięki temu dziś mamy ogromny wybór napojów kawowych, z których każdy wygląda i smakuje inaczej.

Wśród najbardziej znanych i najczęściej zamawianych w lokalach kaw można wyróżnić dwie charakterystyczne pozycje: caffe latte i cappuccino. Obie te wariacje na temat kawy wywodzą się z kraju, w którym napój ten cieszy się ponadprzeciętną popularnością. Niewiele osób jednak wie, jakie są różnice między tymi dwoma typami kawy, dlatego też postanowiliśmy opisać je w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Latte a cappuccino - jakie są podobieństwa i różnice?

W naszym kraju utarło się błędne przekonanie, że w Europie największymi kawoszami są mieszkańcy Włoch. Nie jest to jednak prawda, co dla wielu osób może być niemałym zaskoczeniem. Otóż wśród Europejczyków, najczęściej po ten wyjątkowy i aromatyczny napój sięgają mieszkańcy krajów skandynawskich, a zatem Szwecji, Norwegii i Finlandii. Prawdopodobną przyczyną właśnie takiego stanu rzeczy jest fakt, że w wymienionych krajach panuje dosyć chłodny klimat, a zimy są długie i mroźne, a jak powszechnie wiadomo - kawa doskonale rozgrzewa i dodaje energii.

W kraju nad Wisłą kawę spożywamy z kolei najczęściej ze względu na jej walory smakowe. Obecna u nas już od setek lat, bardzo szybko zdobyła popularność i została z nami do dziś. Mimo uczucia, którym Polacy obdarzyli napoje kawowe, wielu z nas wciąż nie potrafi rozróżniać ich rodzajów, przy czym często mamy problem z poprawnym wypowiedzeniem samej nazwy konkretnej kawy. Pytając przeciętnego mieszkańca naszego kraju o to, jaka jest różnica między latte a cappuccino, niewiele osób będzie potrafiło ją wskazać. Z jednej strony w kraju, w którym kawa jest dosyć popularna (statystyczny Polak wypija około 1 i ½ filiżanki kawy dziennie) taka wiedza powinna być raczej powszechna, jednak z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób najczęściej pije się u nas kawę i w jakim miejscu. W Polsce zdecydowanie wygrywa kawa parzona w domu i najczęściej jest to klasyczna czarna lub flat white, czyli zwyczajna kawa z dodatkiem mleka lub śmietanki. To bardzo mocno utarty schemat, więc trudno winić naszych rodaków za tę ignorancję.

Czym różnią się więc caffe latte i cappuccino? Tak naprawdę nie jest to ogromna tajemnica. Obie te kawy przygotowuje się w podobny sposób, jednak czynnikiem, który sprawia, że rozróżniamy je na dwa oddzielne rodzaje są proporcje mleka do naparu.

W przypadku caffe latte proporcje wyglądają następująco: 20-50 ml kawy i 230-250 ml mleka (w zależności od rozmiaru naczynia, w którym przyrządzamy napój). Jak więc wyraźnie widać, latte jest kawą niezwykle lekką, której podstawę stanowi spienione mleko. Charakterystyczne jest tutaj to, że do naczynia w pierwszej kolejności wlewamy kawę, a następnie dodajemy mleko wraz z pianką, która spełnia także rolę dekoracji.