O paleniu kawy pisaliśmy już kilka razy. Wspominaliśmy na przykład, jak nie spalić kuchni przygotowując, a w zasadzie wypalając kawę w domowym zaciszu. Dodatkowo pisaliśmy trochę o odpowiednich temperaturach palenia standardowego i turbo, i uzyskiwanych w ten sposób rezultatach. W tym samym tekście poruszaliśmy problemy nazewnictwa wypalonej kawy. Jednak proces palenia kawy jest sztuką, która pomimo pewnej powtarzalności, ma w sobie nutkę niepewności i niezależności. Takie myślenie sugeruje, że o paleniu kawy można pisać w nieskończoność. Tak właśnie robimy prezentując wam kolejny tekst z tego cyklu. Czytając go, poznacie bardziej ogólnie proces przygotowywania naszej kawy, tj. palenia, pakowania.

Kawa kawie nierówna

Tylko zdecydowane metody utrzymywania jakości ziaren powodują, że kawa ma prawo nazywać się kawą. Wydaje się, że to duże firmy produkujące duże ilości kawy powinny dysponować ziarnami najlepszej jakości. Niestety, tak nie jest. Można mieć trzy zastrzeżenia do kaw pakowanych w dużych zakładach: kawa jest nieświeża i/lub ziarna są nierówno wypalone i/lub ziarna są połamane. W małej manufakturze, gdzie ziarna wypalanie są ręcznie i schładzane powietrzem, a nie wodą, łatwiej jest zapanować nad takim procesem, ale także trzeba mieć na uwadze fakt, że musimy zadbać o dobrych dostawców kawy (w Świeżo Palonej kawy nieświeżej, nierówno wypalonej i z połamanymi ziarnami nie uświadczysz).

Palenie tradycyjne

Trwa w podgrzewanym od zewnątrz, obracającym się bębnie około 20 minut. W ogrzanych do temperatury ok. 250 – 300 stopni Celsjusza ziarnach przebiegają procesy chemiczne, prowadzące do uwolnienia olejków eterycznych – i tym samym do powstania wybornego smaku i zapachu, który wszyscy dobrze znamy. Jest w czym wybierać, bowiem substancji, które mogą się uwolnić podczas palenia, jest ponad 800 – i to właśnie od czasu i temperatury palenia zależy, które z nich będą dominować w późniejszym bukiecie kawowego naparu, a które w ogóle się w nim nie pojawią. Podczas palenia ziarna są cały czas mieszane, co pozwala na ich równomierne wypalenia. Istotną cechą palenia klasycznego jest możliwość przeprowadzania bieżącej kontroli jakości i ewentualnego korygowania procesu palenia kawy przez kipera.

Mistrz palenia

Jest to osoba, która przez cały czas nadzoruje proces palenia, jej umiejętności i doświadczenie pozwalają mu dobrać optymalne warunki palenia, tj. czas palenia, szybkość, wzrost temperatury i czas schładzania. Mistrz Palenia jest tą osobą, która gwarantuje jakość ziaren. Nie każdy ma ten dar by nim zostać. Ciekawostką może być fakt, że by stać się dobrym mistrzem, żeby w ogóle zostać Mistrzem należy spalić i często zmarnować wiele ziarna.

Schładzanie

Po wypaleniu, ziarna – nadal pozostając w ruchu – są chłodzone doprowadzanym z zewnątrz powietrzem. Ziarna muszą zostać schłodzone błyskawicznie, ponieważ w przeciwnym razie zachodzące w nich procesy chemiczne nie zostają zatrzymane, co może prowadzić do zmiany właściwości smakowych. Mało tego kawa nieschłodzona może się nawet zapalić i spłonąć.

Pakowanie

Po schłodzeniu, kawa jest przechowywana w specjalnych silosach i pakowana po jednym lub dwóch dniach w szczelnie zamknięte torebki. Warto otworzyć taką kawę po otrzymaniu, bo tak naprawdę po około 15-20 dniach nabiera ona odpowiednich właściwości.