Rumianek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, pomaga uporać się z dolegliwościami jelitowymi. Właściwości rumianku jednak na tym się nie kończą. Rumianek z powodzeniem stosuje się także zewnętrznie - na włosy, na twarz, a nawet na oczy. 

Rumianek - zwykły kwiat, który leczy

Rumianek pospolity to roślina z rodziny astrowatych. Rośnie w Europie, na terenie Turcji, Uralu, Kaukazu, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Rumianek przyjął się także w Ameryce Północnej i w Australii.

W zielarstwie wykorzystuje się koszyczki kwiatów. Z powodu wysokiej zawartości olejków eterycznych, produkuje się z nich olejki lub suszy w wysokiej temperaturze i stosuje jako surowiec do naparów i herbatek leczniczych. 

Jakie właściwości ma rumianek?

Rumianek nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu nadaje się do przemywania ran i skaleczeń. Dobrze sprawdza się także w codziennej higienie jamy ustnej oraz w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej lub dziąseł.

Działa uspokajająco i wyciszająco. Pomaga ukoić skołatane nerwy i zasnąć. Nie ma silnego działania, jednak stosowany doraźnie, szczególnie u dzieci i osób starszych, może mieć rewelacyjną skuteczność.

Napar lub odwar z rumianku zalecany jest osobom cierpiącym na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ponieważ ma działanie rozkurczające i wiatropędne. To doskonały lek zwłaszcza dla dzieci, które nie powinny przyjmować niepotrzebnie leków przy delikatniejszych dolegliwościach. Sprawdza się w kolkach u niemowląt i osób starszych, stosuje się go pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i jelit. 

Jak parzyć rumianek?

Do przygotowania filiżanki naparu potrzeba 2 łyżeczek suszu. Należy je zalać 200 ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie należy oddzielić napar od fusów i można stosować go wewnętrznie lub zewnętrznie. 

Na co pomaga rumianek?

Rumianek jest jednym z niewielu ziół, które są bezpieczne właściwie dla każdego. Nie ma przeciwwskazań do stosowania herbat, naparów czy odwarów z rumianku oprócz osób wykazujących alergię na rumianek, co zdarza się niezwykle rzadko. Rumianek można bezpiecznie stosować nawet u niemowląt.

W przypadku przyjmowania innych leków warto jednak zasięgnąć porady lekarza, czy napar z rumianku nie będzie reagował krzyżowo. 

Rumianek na oczy

Łagodzące właściwości i delikatne działanie rumianku sprawiają, że jest to roślina wprost stworzona do leczenia dolegliwości oczu, począwszy od przemęczenia i przesuszenia spojówek, aż po stany zapalne rogówki. Wskazane jest także stosowanie w przypadku alergicznego podrażnienia. 

Wacik należy namoczyć w przestudzonym naparze z rumianku i delikatnie przemyć oczy. W przypadku zmęczonych oczu, wskazane są kilkuminutowe okłady z takich nasączonych wacików. Ważne, by w pomieszczeniu nie było przeciągu.

Rumianek na twarz

Wszelkie zaczerwienienia, podrażnienia czy świąd skóry twarzy można zniwelować, regularnie przemywając ją wacikiem nasączonym w naparze z rumianku. Nie należy twarzy trzeć. Można także myć skórę naparem z rumianku, zastępując w ten sposób wodę. Ważne, by w takim przypadku napar miał nieco wyższą temperaturę niż ciało.

Rumianek na włosy

Rumianek sprawdza się także jako delikatny, naturalny środek rozjaśniający włosy. Stosuje go jednak wyłącznie na jasnych włosach, ponieważ na ciemniejszych nie będzie widać efektu. 

Płukankę przygotowuje się, zalewając 4 łyżki suszu 1 litrem wrzącej wody. Po kwadransie fusy należy odcedzić i zostawić napar do przestudzenia. Po umyciu włosów, należy przelać je płukanką i owinąć ręcznikiem na 20 minut. Zabieg powtarza się przy każdym myciu, aż włosy osiągną docelowy kolor.