W okresie jesienno-zimowym przeziębienie dopada niemal każdego. Warto próbować zatrzymać chorobę jak najwcześniej. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju herbaty na kaszel - od tych rozgrzewających i łagodzących objawy po bazujące na ziołach, które od wieków wykorzystywane są do leczenia kaszlu mokrego, jak i suchego oraz ogólnego osłabienia.  

Herbata ziołowa na kaszel

Do dzisiaj w medycynie stosowane są różne zioła, na bazie których produkuje się leki na popularne dolegliwości. Niektóre świetnie nadają się, by przygotować z nich herbatę na kaszel z ziół. Oto zioła, które w formie suszu sprzedawane są w aptekach. Można je mieszać zależnie od rodzaju kaszlu:

  • Babka lancetowata - napar z liści to pierwszy oręż w walce z przeziębieniem. Powinno się go pić już na etapie drapania w gardle, czy czujemy pierwsze objawy chrypki. Łagodzi podrażnione gardło, nawilża i pomaga zniwelować stany zapalne. Łyżkę suszu należy zalać 200 ml wrzątku i odstawić na 10 minut.
  • Prawoślaz - napar z korzenia oraz liści sprawdza się przy mokrym kaszlu. Działa wykrztuśnie, łagodzi drażniący kaszel, łagodzi powstałe już stany zapalne gardła oraz krtani. Na jedną łyżeczkę suszu wystarczy 200 ml wody. Po 10 minutach napar jest gotowy.
  • Tymianek - napar z łodyg i liści wskazany jest na mokry kaszel. Powoduje zwiększone wytwarzanie śluzu, który rozrzedza zalegającą wydzielinę, przez co ułatwia odkrztuszanie. Ma działanie rozkurczowe i bakteriobójcze. Łyżkę suszu należy zalać 200 ml wrzątku i odstawić na 10 minut.
  • Podbiał - liście oraz kwiaty nadają się na napar, który złagodzi stan zapalny. Ma jednocześnie działanie wykrztuśne i osłonowe. Poleca się go szczególnie osobom starszym i palaczom cierpiącym na suchy kaszel. Podobnie jak inne zioła, zaparza się go, zalewając w proporcji 200 ml wrzątku na łyżeczkę suszu. Parzenie trwa 10 minut.
  • Anyż - napar przyrządza się z owocu. Działa wykrztuśnie. Ze względu na specyficzny smak, stosuje go jako dodatek do innych ziół lub herbat.

 

Herbata z malinami na kaszel

Smaczną alternatywą dla ziół są czarne herbaty z dodatkiem owoców. Najlepsze będą maliny, które zawierają sporo witaminy C oraz mają działanie antybakteryjne. Same maliny nie niwelują kaszlu, ale działają rozgrzewająco na cały organizm i wzmocnią go w walce z przeziębieniem. Aby złagodzić drapanie w gardle, herbatę można dosłodzić miodem, który działa osłonowo. 
Maliny można wykorzystać w każdej formie. Liofilizowane należy dodać do zaparzania razem z suszem, natomiast świeże czy mrożone (ale dopiero w temperaturze pokojowej) dodajemy bezpośrednio do filiżanki, do gotowego naparu. Podobnie wszelkie soki i konfitury z malin.

Herbata na kaszel dla dziecka

Ziołowe herbaty nie smakują dziecku, a nie powinno pić czarnej herbaty ze względu na zawartą w niej teinę? Spokojnie, dla maluchów też jest smaczna herbata na kaszel. Dzieciom można podawać owocowe herbatki lub czerwoną herbatę rooibos, która nie zawiera teiny. 
Taki napar warto urozmaicić smacznymi zdrowymi dodatkami, przede wszystkim owocami - suszonymi malinami czy czarnym bzem oraz miodem, który działa osłonowo. Należy jednak pamiętać, by miód dodać możliwie jak najpóźniej, ponieważ w wysokim temperaturach traci swoje właściwości.