Gdy masz dużo spraw na głowie, a czasu coraz mniej, najlepsze wyjście to usiąść i napić się herbaty na uspokojenie. Tylko którą wybrać? Jaka będzie najskuteczniejsza? Herbata na uspokojenie może działać na dwa sposoby - wpływać na organizm poprzez zawarte w niej substancje lub przywodzić na myśl przyjemne wspomnienia.

 

Zielona herbata na uspokojenie

Sposób parzenia decyduje o tym, czy przygotujemy herbatę na uspokojenie, czy będzie to pobudzający napar. Jeśli często pijesz zieloną herbatę, nie musisz rezygnować z ulubionego smaku. Zieloną herbatę na uspokojenie uzyskasz z tego samego suszu, tylko zaparzanego nieco dłużej. Po zalaniu herbaty tak, jak zwykle, odczekaj 6-8 minut i dopiero wtedy oddziel liście od naparu. W ten sposób uzyskasz pyszną, zieloną herbatę o wyciszającym działaniu, która pomoże skoncentrować się na problemie i rozwiązać go.

Są jednak osoby, na które nawet najmniejsza dawka teiny zawartej w herbacie działa silnie pobudzająco. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie napar z melisy. To popularna herbata na uspokojenie, ale nie każdy jest zwolennikiem jej smaku. Aby nieco go urozmaicić, możesz dodać do filiżanki plaster cytryny. Melisa nie tylko ukoi skołatane nerwy, ale również pomoże wyciszyć się przed snem.

Jaka herbata na uspokojenie w ciąży?

Ponieważ klasyczne herbaty czarne czy zielone zawierają sporo kofeiny, nie są polecane kobietom w ciąży. Jaką herbatę na uspokojenie w takim razie wybrać? Ziołowe napary - z pokrzywy, mniszka lekarskiego czy napar z imbiru to herbaty na uspokojenie w ciąży dopuszczalne. Jeśli brakuje ci smaku prawdziwej herbaty, sięgnij po rooibos. Jest im najbliższa, a dzięki delikatnemu, miodowego posmakowi sprawdza się jako herbata na uspokojenie.

Czy czarna herbata działa uspokajająco?

Choć parzona tradycyjnie czarna herbata ma działanie pobudzające, na niektórych może wpływać kojąco. Szczególnie, jeśli w dzieciństwie rodzice przygotowywali nam herbatę z cytryną, miodem czy innymi dodatkami. Smak i aromat takiej herbaty może zadziałać kojąco poprzez przywołanie przyjemnych wspomnień i poczucia bezpieczeństwa.