Są różne rodzaje bezsenności, spowodowane różnymi czynnikami. Przy przejściowych problemach, wynikających np. ze stresu, herbata może doskonale sprawdzić się jako łagodny, niefarmakologiczny środek na bezsenność. Ziołowe herbaty poleca się również osobom cierpiącym na łagodne objawy depresji, a nawet tym z chroniczną bezsennością, jeśli przyczyna problemów nie jest związana z żadną poważną chorobą.

Najlepsza herbata na bezsenność

Na każdego taki napar działa nieco inaczej, dlatego recepturę herbaty na bezsenność należy dopasować nie tylko do przyczyny problemów ze snem, ale również do indywidualnych preferencji i reakcji organizmu.

W przypadku jednej osoby dobrze zadziała ciepła czerwona rooibos z miodem, inna potrzebować będzie odpowiednich ziół, które pomogą wyregulować pracę całego organizmu. Warto próbować, ale pamiętać należy o jednym - by pijąc herbatę, dać sobie szansę na wyciszenie - wyłączyć telewizor, zgasić niepotrzebne światła, pozamykać sprawy z całego dnia. I dopiero wtedy magia herbaty na bezsenność może zadziałać.

Czy czarna herbata powoduje bezsenność?

Filiżanka ciepłej herbaty przed snem to świetny pomysł, ale nie każdy napój się sprawdzi. Należy pamiętać, że czarna herbata zawiera bardzo dużo teiny, która ma zbliżone działanie do kofeiny zawartej w kawie, ale pobudzenie utrzymuje się znacznie dłużej, co powoduje problemy z zasypianiem.

Aby zniwelować pobudzające działanie czarnej herbaty, należy zaparzać ją dłużej, ok. 5-7 minut. W tym czasie z zaparzanych liści do naparu przedostaje się coraz więcej garbników, które powodują zmianę w działaniu naparu. Mimo wszystko czarna herbata, nawet ta długo zaparzana, nie jest polecana przed snem osobom, które mają duże problemy z zaśnięciem.

Zrób zakupy w naszym sklepie i otrzymaj rabat 20,00 zł na zamówienie za minimum 120,00 zł!!! 

Użyj kodu: kochamherbate20

Zioła na bezsenność

Odpowiednią herbatę na bezsenność można zrobić samodzielnie, tworząc własne kompozycje ziół. Warto jednak wiedzieć, które zioła działają wyciszająco i pomagają zasnąć. Są to:

  • Melisa: To popularne ziele wśród osób, które okazjonalnie mają problemy z zasypianiem, np. po ciężkim dniu. Melisa pomaga wyciszyć gonitwę myśli i ukoić skołatane nerwy.
  • Szyszki chmielu: Polecane osobom, które stres czy stany lękowe odchorowują dolegliwościami gastrycznymi. Napar z szyszek ułatwia trawienie, działa przeciwbólowo oraz obniża ciśnienie krwi.
  • Ziele męczennicy cielistej: Choć stosuje się je w najtrudniejszych przypadkach chronicznej bezsenności, nie działa uzależniająco, ani nie powoduje skutków ubocznych. Napar można stosować codziennie.
  • Waleriana, czyli kozłek lekarski: Działa nie tylko uspokajająco, łagodząc stany lękowe, ale jednocześnie obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu polecana jest szczególnie osobom starszym, cierpiącym na problemy z bezsennością.
  • Męczennica, inaczej passiflora: Zioło najczęściej polecane osobom cierpiącym na depresję. Pomaga uspokoić natłok negatywnych myśli i zrelaksować się.
  • Lipa: Napar z kwiatów i liści to idealny napój dla osób, które są zbyt nerwowe. Taką herbatę warto dosłodzić miodem. Dzięki temu herbatka lepiej rozgrzeje i pomoże zasnąć.

Należy pamiętać, że wskazana dawka przed snem dla jednej osoby to filiżanka naparu zaparzona z jednej łyżeczki suszu. Mieszając składniki należy więc pamiętać o odpowiednich proporcjach. Właściwie wszystkie zioła można przygotowywać jednakowo - zalać wrzątkiem i odstawić do zaparzenia na 10-15 minut.