Syrop do kawy można zrobić w domu i nie jest to wielka sztuka. Czekoladowy czy waniliowy syrop nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności. Przy domowym karmelowym syropie do kawy potrzeba nieco ostrożności, ale przepis również nie należy do skomplikowanych. Zrób swój syrop do kawy i ciesz się ulubionym napojem.

Syrop do kawy i nie tylko

Od czasu do czasu każdy ma ochotę na odrobinę słodyczy. A gdy jeszcze możemy połączyć ją z kawą, doskonały smak jest gwarantowany. Syropy do kawy oczywiście można kupić w sklepach, ale jeśli masz ochotę na niepowtarzalny smak i aromat, syrop przygotować samodzielnie. 

Tym bardziej, że można go użyć nie tylko do kawy. Równie dobrze taki syrop będzie pasował do ciast, tortów, jako polewa do naleśników, a gdy nikt nie będzie patrzył - jako dip do maczania herbatników. 

Warto jednak pamiętać, że o ile w przeciwieństwie do sklepowych syropów nasz domowy nie będzie zawierał barwników ani konserwantów, to składa się przede wszystkim z cukru. Nie jest to najzdrowszy produkt, jaki znajdziesz w swojej lodówce, dlatego warto stosować syrop z umiarem. 

Przepisy na syropy do kawy

Domowe syropy do kawy na bazie cukru są bardzo trwałe. Jeśli umieścimy je w szklanej butelce lub w słoiku, w lodówce możemy przechowywać je nawet pół roku. Choć prawdopodobnie nikt nie wytrzymał tak długo… 

Syrop w temperaturze pokojowej może być trochę rzadki, ale zmieni się to, gdy postoi trochę w lodówce. Jeśli jednak uznamy, że nadal nie ma odpowiedniej gęstości, można go jeszcze trochę zredukować, gotując na małym ogniu bez pokrywki.

Przepis na karmelowy syrop do kawy

Składniki

  • 1 kg cukru

  • 500 ml wody

  • pół cytryny

W garnku grzejemy ok. pół szklanki wody, dodajemy do niej szklankę cukru. Mieszamy, aż się rozpuści i gotujemy na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż uzyskamy bursztynowy kolor. Wtedy zdejmujemy garnek z ognia i ostrożnie, najlepiej odsuwając twarz daleko od garnka, dolewamy kolejne pół szklanki wody. Karmel może bulgotać, a nawet niebezpiecznie pryskać, jeśli wlejemy wodę zbyt szybko. 

Powtarzamy dolewanie wody kilkakrotnie, aż uda nam się bezpiecznie dodać całą. Dosypujemy resztę cukru, dodajemy sok z połówki cytryny i mieszamy. Ponownie gotujemy karmel na średnim ogniu. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez ok. 45 minut. Gdy syrop przestygnie, przelewamy go do szklanej butelki. 

Przepis na czekoladowy syrop do kawy

Składniki

  • 200 g kakao

  • 300 g cukru

  • 400 ml wody

  • szczypta soli

Wszystkie składniki umieszczamy w garnku i mieszamy, aż kakao rozpuści się w wodzie. Gdy nie będzie już grudek, gotujemy miksturę na średnim ogniu mieszając, aż cukier się rozpuści. Po tym, jak syrop zawrze, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez ok. 5 minut, od czasu do czasu mieszając. 

Odstawiamy syrop czekoladowy do przestudzenia, a następnie przelewamy do szklanej butelki lub do słoika. 

Przepis na waniliowy syrop do kawy

Składniki

  • 500 g cukru

  • 300 ml wody

  • laska wanilii

W garnku gotujemy wodę z cukrem cały czas mieszając, aż ten się rozpuści, a woda się zagotuje. Następnie dodajemy przekrojoną laskę wanilii i gotujemy na małym ogniu ok. 30 minut. Odstawiamy garnek z syropem do przestudzenia. Następnie przelewamy go do szklanej butelki lub słoika, nie usuwając laski wanilii. W najbliższym czasie aromat waniliowy w syropie powinien się jeszcze wzmocnić.