Czy zastanawialiście się kiedyś, ile czasu musicie pracować, aby móc sobie pozwolić na filiżankę ulubionego cappuccino w kawiarni? My to dla was podliczyliśmy. Sprawdźcie, jak różne są zarobki w stosunku do cen kawy w różnych częściach naszego kontynentu.

Czas pracy potrzebny na filiżankę kawy w Europie

W europejskim rankingu przoduje Luksemburg, kraj o bardzo wysokich zarobkach. I choć średnia cena cappuccino nie należy do najtańszych – 3,71 euro – to poziom wynagrodzeń sprawia, że filiżanka kawy jest warta 7 minut przeciętnego wynagrodzenia w Luksemburgu. Szwajcaria też nie zostaje daleko w tyle – statystyczny mieszkaniec tego alpejskiego kraju zarobi na filiżankę kawy w 8 minut.

Polska w tym zestawieniu uplasowała się na 27. miejscu spośród 46 uwzględnionych krajów. Uśredniona cena cappuccino na mieście to 13 zł lub 3 euro, co przekłada się na 23 minuty pracy statystycznego Polaka.

Zaskakująco długie czasy pracy odnotowano w takich krajach jak Azerbejdżan (77 minut) oraz Gruzja (59 minut).

Ceny i zarobki

Wyższe ceny kawy nie zawsze idą w parze z dłuższym czasem pracy. Przykładowo, w Danii filiżanka kosztuje 5,39 euro, ale wystarczy 16 minut pracy, aby ją kupić. Z kolei w Mołdawii cena wynosi jedynie 1,47 euro, lecz potrzeba aż 27 minut pracy, aby sobie na nią pozwolić.

Warto pamiętać, że zaparzenie kawy w domu jest znacznie tańsze niż zakup kawy w kawiarni. W zależności od kawy i opakowania, które oferujemy w naszym sklepie, koszt jednej filiżanki mieści się w przedziale 1–2 zł. Sugerujemy także skorzystać z kodów rabatowych od Picodi, aby ta kwota była jeszcze niższa.

Jak to policzyliśmy?

Ceny cappuccino w różnych krajach wzięliśmy ze strony Numbeo – na tym portalu ludzie monitorują ceny produktów i usług w sklepach i na mieście dość regularnie. Stądże pochodzą i średnie wynagrodzenia. Założyliśmy, że średnio pracujemy 21 dni w miesiącu, zatem miesięczną pensję podzieliliśmy przez 21, następnie przez 8 (tyle godzin wynosi standardowy dzień pracy), a następnie przez 60 (liczba minut w jednej godzinie). Cenę kawy w danym kraju podzieliliśmy przez średnią wartość 1 minuty pracy.