Czym różnią się termosy plastikowe ze szklanym wkładem od termosów ze stali nierdzewnej? Jaki wybrać termos dla dziecka do szkoły, a jaki na wyprawę w górach? Sprawdź nasz przewodnik po termosach i wybierz najlepszy dla siebie - bez względu na to, czy wolisz kawę, czy herbatę.

Termos plastikowy czy stalowy - który wybrać?

Dobrze dobrany termos pozwoli nam dłużej cieszyć się ciepłym napojem - bez względu na to, czy wybieramy się na spacer do parku, do pracy czy na górską wędrówkę. Warto również zadbać o swoją wygodę i wybrać termos, który będzie spełniał nasze potrzeby. 

Termos plastikowy ze szklanym wkładem

Kolorowe, w bajeczne wzory czy bajkowe motywy - wybór wśród plastikowych termosów jest ogromny. Są dość tanie, kupimy je w każdym markecie, dobrze utrzymują ciepło, jednak są mniej wygodne w użytkowaniu. 

Po pierwsze, są cięższe niż termosy ze stali nierdzewnej. Jak to możliwe? Plastikowe z zewnątrz termosy w środku posiadają szklany wkład, który odpowiada za wagę. Ponadto, takie plastikowe termosy ze szklanym wkładem są mniej trwałe. Każdy upadek może oznaczać zniszczenie naczynia. 

Termos ze stali nierdzewnej

Choć nieco droższe od plastikowych, termosy ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe - większość upadków czy uderzeń skończy się wgnieceniem, które nie będzie miało wpływu na jego właściwości. 

Ponieważ nie są wypełnione szklanym wkładem, są znacznie lżejsze niż termosy plastikowe. Jednocześnie jednak nieco gorzej izolują ciepło. Przeważnie posiadają wewnątrz srebrną powłokę, która zapobiega osiadaniu bakterii. 

Rodzaje zakrętek i korków

Górna część termosu, zakrętka, pełni jednocześnie funkcję kubka. W termosach ze stali nierdzewnej czasem spotkać możemy wewnątrz dodatkowy kubek, dzięki czemu możemy poczęstować naszym napojem drugą osobę. Z kolei plastikowe kubki miewają uchwyt, by się nie poparzyć, gdy plastik się nagrzeje. Jednak może on przeszkadzać, gdy mamy mało miejsca w plecaku.

Znajdujące się pod nakrętką korki dostępne są w dwóch wersjach:

  • klasycznej mechanicznej - aby nalać herbatę czy kawę, musimy go odkręcić. Takie korki lepiej trzymają ciepło, nie rozszczelnią się, jednak trzeba do jego obsługi użyć trochę siły, co może skończyć się poparzeniem. Z tego powodu nie są zalecane dla dzieci.

  • nowoczesnej automatycznej. Aby nalać napój, naciskamy środkową część korka, co powoduje wypchnięcie zewnętrznego pierścienia. Taki korek jest łatwiejszy w użyciu, choć samo mycie przysparza więcej problemów. Z czasem korek może zacząć przeciekać.

Rodzaje termosów - przeznaczenie

Zanim zdecydujemy się na nowy termos, trzeba zastanowić się, do czego będziemy go używać. Najtańsze termosy kupimy za kilka złotych, profesjonalne kosztują ok. 100 zł. Oczywiście za designerski termos zapłacimy najwięcej, nawet kilkaset złotych.

Termos na herbatę dla dziecka

Do szkoły czy na rodzinną wycieczkę - warto, by dziecko miało swój termos i samodzielnie go używało. Dzięki temu możemy również przygotować mu ulubioną herbatę, niekoniecznie zawierającą teinę. 

W sprzedaży dostępne są termosy z postaciami z niemal każdej bajki, więc na pewno uda się znaleźć odpowiedni model. Podczas wybierania termosu dla dziecka warto upewnić się, czy zmieści się w kieszeni plecaka.  

Termos na spacer

Na 2-godzinny spacer po parku zimą zupełnie wystarczy nam najmniejszy termos, który schowamy do kieszeni kurtki. Niektóre modele mają wygodne uchwyty do noszenia w ręce lub paski na nadgarstek. 

Termos turystyczny w góry i na biwak

Tu przydadzą się większe modele. Podczas wędrówki lepsze będą termosy turystyczne ze stali nierdzewnej, o ergonomicznym kształcie, pokryte silikonem w całości lub w miejscu, gdzie go chwytamy. Z kolei na biwaku bardziej przyda się nam nieco cięższy, ale dłużej utrzymujący ciepło, plastikowy termos ze szklanym wkładem. Im większy, tym bardziej praktyczny. 

Jaką pojemność termosu jest optymalna?

Najmniejsze dostępne w sprzedaży termosy mieszczą 0,25-0,3 l. To tyle, co standardowy kubek. Wystarczy, jeśli w planach mamy krótki spacer. Mniejsze pojemności często spotkać można w termosach dla dzieci z kolorowymi postaciami z bajek. Te zazwyczaj nie przekraczają 0,5 l.

Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, lepiej sprawdzi się termos o większej pojemności - od 0,7 do 1 l. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka jest temperatura, jak intensywny będzie nasz wysiłek. Termos o takiej pojemności sprawdzi się np. do pracy czy na uczelni. 

Największe termosy mają 1,5-1,8 l pojemności i raczej przeznaczone są na krótsze wędrówki, ale jednocześnie długie przebywanie na dworze, np. podczas biwaku. Pełny termos waży swoje i dźwiganie go może być niewygodne, za to duża porcja ciepłego płynu pozwoli nam dłużej cieszyć się naturą.