Każdy miłośnik kawy chce, żeby sporządzany przez niego napar smakował jak najlepiej, dlatego przed zakupem konkretnego produktu warto się poważnie zastanowić. Rynek zdominowały dwa gatunki kaw, dlatego w niniejszym tekście pomożemy Ci zdecydować, który będzie lepszym wyborem: arabica czy robusta? Zapraszamy do lektury.

Wiele osób nie może sobie wyobrazić dnia bez wypicia aromatycznego, czarnego naparu. Chcąc wybrać możliwie najlepszą odmianę dla siebie, kawosze nieraz zadają sobie pytanie, która kawa jest lepsza: arabica czy robusta? Odpowiedź nie jest jednak taka prosta.

Arabica i robusta - dominacja na rynku

Na świecie występuje ponad pięćset rodzajów kawowców, jednak to właśnie dwa gatunki zdominowały rynek i są uprawiane na wielką skalę. Oznacza to, że jeżeli pijesz kawę, to jest to zapewne arabica albo robusta. W praktyce jednak można się spotkać z wieloma mieszankami łączącymi omawiane gatunki. Ponadto na smak wpływają nie tylko biologiczne cechy rośliny, ale też sposób obróbki, czyli palenie czy mielenie, jak i samo parzenie.

Arabica i robusta - różnice

Owoce Coffea arabica są doceniane przez kawoszy z całego świata. Jest to gatunek najbardziej popularny, ponieważ zdominował około 75% rynku. Dlaczego tak się stało? Po pierwsze arabica może być naprawdę zróżnicowana smakowo. Skomplikowany bukiet smakowy i możliwość nadania naparowi różnych aromatów (np. czekoladowych, orzechowych) sprawiają, że kawa jest uprawiana na tak dużą skalę. Pierwsze plantacje rośliny znajdowały się w Etiopii, jednak obecnie pola uprawne są spotykane w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, w środkowej Afryce, Azji oraz w okolicy Półwyspu Indonezyjskiego.

Uznaje się, że dobra arabica powinna rosnąć wysoko i faktycznie, najlepsze owoce są uprawiane na terenach górzystych, głównie w przedziale 1000-2500 metrów nad poziomem morza. Preferowana temperatura powietrza wynosi 15-25 st. Celsjusza. Najważniejszym aspektem przy uprawie jest jednak żyzna gleba oraz ich duża wilgotność (dlatego tereny deszczowe są wskazane), ale z drugiej strony nasłonecznienie. Arabica jest stosunkowo trudna w uprawie, dlatego uznaje się ją za wymagającą. Ziarna są płaskie i lekko owalne, a w środku znajduje się rowek przypominający literę S. W jednym z nich znajduje się 1-1,5% kofeiny.

Robusta z kolei wywodzi się z zachodniej Afryki Subsaharyjskiej. Obecnie jednak uprawia się ją w takich krajach, jak Wietnam, Brazylia, Indie oraz Indonezja. Jest to związane z wysoką temperaturą tam panującą, wymaganą do najlepszych warunków upraw. Specjaliści potwierdzają, że rośliny mogą liczyć na najlepszy wzrost na mniejszych wysokościach (maksymalnie do 800 m nad poziomem morza), jednak w temperaturze 23-35 st. Celsjusza, a więc o wiele więcej, niż w przypadku arabiki.

W przeciwieństwie do arabiki, robusta wyróżnia się odpornością na szkodniki i działanie pasożytów czy drobnoustrojów. Jest to związane z wysoką zawartością kwasu chlorogenowego oraz wysoką zawartością kofeiny, która w tym przypadku wynosi około 2,5% w ziarnie. Z tego powodu uprawa jest o wiele łatwiejsza, a przez to również cena finalnego produktu jest niższa. Ziarna są bardziej okrągłe oraz mają proste rowki.

Arabica a robusta - co ze smakiem?

Poznaliśmy już pokrótce większe różnice między arabicą a robustą, jednak każdego kawosza interesuje przede wszystkim smak i aromat!

Robusta wyróżnia się bardzo intensywnym smakiem, który jest lekko gorzkawy i kwaskowy, choć jej zapach jest stosunkowo słaby. Podczas parzenia pod ciśnieniem wytwarza się więcej pianki, dlatego jest polecana do espresso, również ze względu na swoją moc. Natomiast arabica jest o wiele łagodniejsza i bardziej aromatyczna. Różne sposoby palenia sprawiają, że kawa arabska może nabyć nuty orzechowe, owocowe, kwiatowe i nie tylko.

Arabica vs robusta - którą kupić?

Przede wszystkim odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, ponieważ każdy człowiek ma inne preferencje smakowe. Kawosze ceniący sobie delikatny smak i piękny aromat wybiorą arabicę, jednak ludzie potrzebujący pobudzenia i intensywnych nut chętnie sięgną po robustę. Ponadto wyższa cena arabiki wcale nie znaczy, że jest to kawa lepsza. Wszystko zależy od całego procesu produkcji naparu, czyli od uprawy, przez palenie, aż po samo parzenie. Warto spróbować mieszanek obu gatunków, ponieważ potrafią zaskoczyć zarówno ciekawymi nutami i aromatem, ale też mocą i intensywnością smaku.

Arabica i robusta - kup u nas!

W naszym sklepie znajdziesz oba te gatunki kaw. Posiadamy wiele odmian, które niewątpliwie spełnią wymagania najbardziej wymagających kawoszy. Wszystkie kawy z naszej oferty są świeżo palone i profesjonalnie zapakowane. Jeśli chcesz, możesz u nas znaleźć akcesoria do przygotowania napoju. Zapraszamy również do przeczytania naszych innych wpisów blogowych, w których znajdziesz wiele ciekawostek!