Coffee Tour cz.2

Kolejny przystanek na naszej wakacyjnej propozycji Coffee Tour to Kostaryka.

Kostaryka to kraj pełen kontrastów, pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody, bogatej historii i wysokogatunkowej kawy.

W ciągu ostatnich kilku lat ten punkt na mapie stał się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w regionie.

Britt Coffee Tour powstała w 1985 roku jako pierwsza palarnia na Kostaryce, wypalająca wysokogatunkową kawę rosnącą na terenie kraju.  Przed palarnią Café Britt praktycznie niemożliwe było znalezienie niezapomnianej filiżanki kawy w Kostaryce, chociaż to tu uprawiane były jedne z najwybitniejszych ziaren kawy na świecie. Prostym faktem było to, że najlepsza kawa była eksportowana.

W 1991 roku plantacje zostały otwarte dla zwiedzających.  Dzięki Coffee Tour turyści mogą w prosty sposób dowiedzieć się więcej o historii kawy, całym procesie przetwarzania ziarna, czy nawet mogą uczestniczyć w degustacji pod okiem wyspecjalizowanych kiperów. Britt Coffee Tour wykorzystuje okoliczne bogactwo naturalne jak pobliski Narodowy Instytut Bioróżnorodności, czy liczne tropikalne ogrody, dzięki którym można wybrać odpowiednią dla siebie kombinacje zwiedzania. 

Do wyboru turysty mamy:

  • Classic Coffee Tour — podstawowy pakiet to zwiedzanie zrównoważonej plantacji, szkółki kawy, palarni kawy Café Britt, udział w cuppingu a dodatkowo wystawa folklorystyczna regionu oraz bajeczny ogród motyli. Całość trwa ok. 1,5 h
  • Coffee and Adventure Tour — to opcja dla odważnych chcących poznać naturę i bioróżnorodność Kostaryki. Do standardowej opcji zwiedzania plantacji dodano  ekscytująca podróż w koronach drzew otoczonych chmurami, gdzie zawieszonych jest 13 platform. Wszystko w malowniczej scenerii, gigantycznych, tropikalnych drzew otoczonych wodospadami. Całość trwa ok. 6 h
  • Coffee Lovers Experience — to opcja dla bardziej wtajemniczonych, miłośników kawy. Tu skupiamy się na samym ziarnie, jego znaczenia w historii Kostaryki, etapach uprawy i produkcji oraz wszelkich alternatywnych metodach parzenia. Nie zabraknie też profesjonalnego cuppingu. To trasa dla pasjonatów. Program obejmuje 2 h
  • Coffee and Waterfalls — to najbardziej rozbudowany program. Kawa i przyroda przeplatają się podczas tej całodniowej trasy. Oprócz klasycznego programu po plantacji czeka Was jeszcze wycieczka do Ogrodów Wodospadu La Paz. Bujny tropikalny las deszczowy, lśniące rzeki i spektakularne wodospady, a także rodzime ptaki, motyle, małpy, kolibry, węże, koty i żaby. Organizatorzy gwarantują, że zobaczysz to wszystko, a nawet więcej! Całość trasy 8 h.
  • Coffee and Wildlife — do podstawowego programu zgłębiania tematu kawy dodatkowo czeka Cię wizyta w Ostoi Dzikiej Przyrody, która zajmuje się rehabilitacją dzikich zwierząt, takich jak papugi, ary, małpy czy sowy, zanim wypuszczą je na wolność. Całość programu zajmuje 6 h.
  • Coffee Origins — to nowość, jaką proponuje organizator.  Skupia się stricte na ziarnach kawowca. Wycieczka rozpoczyna się od wizyty na certyfikowanej plantacji kawy Rainforest Alliance i stacji myjącej. Tu można dowiedzieć się wszystkiego o metodach obróbki oraz suszeniu ziaren. Następnie po wizycie w Café Britt, gdzie odwiedzimy palarnię, czeka na Was profesjonalny cupping i zajęcia na temat przygotowania doskonałej filiżanki kawy. Cały program trwa 6 h.

Plantacje Café Britt i oferowane przez nich wycieczki stały się jedną z głównych atrakcji turystycznych Kostaryki. Od 1991 roku przez plantacje przewinęło się ponad milion odwiedzających, od amatorów i grup studenckich po miłośników kawy i osoby podróżujące służbowo.

Café Britt są  pionierami w ruchu kawy organicznej w Kostaryce i nadal ja oferują. Wspierają zrównoważone techniki rolnicze, które chronią zarówno źródła utrzymania krzewów kawowych, jak i jakość ziaren kawy. Do uprawy wykorzystuje się tylko to, co jest konieczne, aby nie zachwiać naturalnego ekosystemu i pomóc w naturalny sposób zwalczać szkodniki kawy, zapewniając wiele korzyści dla rolnictwa ekologicznego, jak  mniejsze ryzyko i niższe koszty energii.

To bogactwo oferty chyba jest wystarczającym argumentem do tego, żeby rozważyć podróż w tak egzotyczne miejsce ja Kostaryka. A jeśli jesteś miłośnikiem kawy i chciałbyś osobiście doświadczyć obecności na plantacji kawy, zobaczyć na własne oczy jak wygląda jej produkcja i droga do twojej filiżanki, to oferta Britt Coffee Tour jest stworzona dla Ciebie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Coffeetour | Costa Rica Tours

W kolejnym wpisie zapraszam Cię do Kolumbii :)