Kawiarka, często nazywana również moką, kafetierą bądź makinetką to obowiązkowy element każdego włoskiego domu. Stworzona w latach 30. XX wieku przez Alfonsa Bialettiego od ponad 90 lat pozwala w warunkach domowych parzyć przepyszną włoską kawę. Dzięki swojej prostej obsłudze jest chętnie wybierana nie tylko przez fanatyków kawy, ale również przez osoby lubiące od czasu do czasu wypić dobrej jakości espresso.

Aby nasza kawa zawsze była aromatyczna i swoim smakiem przypominała tę, którą kupić możemy w najlepszych włoskich kawiarniach, warto zadbać o odpowiednie czyszczenie urządzenia, w którym jest ona parzona. Niezależnie od sprzętu, jakiego używasz, powinieneś zadbać o jego prawidłową higienę. Kawa z najdroższej kawiarki nie będzie smakować dobrze, jeśli nie zatroszczysz się o odpowiednie czyszczenie swojego sprzętu.

Resztki ziaren pozostawione na kawiarce wzmagają rozwój niebezpiecznych baterii i prowadzą do szybszego zużywania się sprzętu do urządzenia do parzenia kawy. Dlatego dbając o czystość kawiarki nie tylko pozytywnie wpłyniesz na swoje zdrowie, ale również sprawisz, że będzie ona służyła Ci przez dłuższy czas.

Czyszczenie kawiarki a materiał, z którego została wykonana

Kawiarkę umyć należy po jej każdym użyciu. Do czyszczenia kawiarki przystąp dopiero w momencie, gdy cały sprzęt ostygnie - zapewnia to bezpieczeństwo i eliminuje możliwość przypadkowego poparzenia się którymś z elementów. Początkowo z dolnego zbiorniczka usuń pozostałą w nim wodę oraz drobinki kawy, które się tam przedostały. Następnie z lejka wysyp zalegające w nim fusy. Z górnego zbiorniczka zdejmij uszczelkę oraz sitko, możesz je podważyć używając łyżeczki bądź noża. Należy jednak pamiętać, aby nie był on ostro zakończony - wybierz do tego taki o zaokrąglonej końcówce. Z górnego zbiorniczka wylej także resztkę naparu. Wszystkie elementy kawiarki przemyj ciepłą wodą używając do tego miękkiej ściereczki bądź gąbki oraz odpowiedniego detergentu.

Przed czyszczeniem swojej kawiarki powinieneś zorientować się, z jakiego tworzywa została ona wykonana. Najczęściej spotkać można makinetki wykonane ze stali bądź aluminium.

Czym czyścić kawiarkę ze stali?

Pierwszy materiał wykazuje wysoką odporność na działanie większości chemicznych środków czystości, dlatego nie jest konieczne w tym przypadku zachowywanie szczególnej ostrożności podczas czyszczenia. Możesz użyć w tym przypadku klasycznego płynu do mycia naczyń.

Czym czyścić kawiarkę z aluminium?

Sytuacja zmienia się, gdy kawiarka wykonana została z aluminium, czyli tworzywa wrażliwego na działanie jakichkolwiek kwasów. W tym przypadku całe czyszczenie powinno opierać się głównie na ciepłej wodzie. Na gąbce umieścić możesz znikomą ilość detergentu, jednak pamiętaj, że większość z nich zawiera w sobie kwasy, a wystarczy zaledwie odrobina kwasu, by uszkodzić aluminiową kawiarkę. Z załączonej do Twojego urządzenia instrukcji dowiesz się, jakie środki są rekomendowane do czyszczenia Twojego modelu kawiarki.

Czym wyczyścić kawiarkę? - najczęstsze błędy

Kawiarki nie należy myć w zmywarce. Połączenie silnych detergentów z wysoką temperaturą sprawią, że nawet po jednym myciu Twoja makinetka może ulec poważnemu uszkodzeniu. Zedrzeć mogą się jej warstwy ochronne, przez co smak kawy ulegnie niekorzystnej zmianie. Poza tym, kawiarka stanie się matowa i po prostu brzydka. Czyszczenie ręczne jest zdecydowanie korzystniejsze.

Czyszcząc kawiarkę często zapominamy o tym, aby niektórym jej częściom poświęcić nieco więcej uwagi. Niektóre elementy kawiarek są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, dlatego podczas czyszczenia swojego urządzenia do parzenia kawy zwróć na nie szczególną uwagę. Pierwszą z tych rzeczy jest zawór bezpieczeństwa, który niestety lubi się zatykać. W takiej sytuacji niezwłocznie go odetkaj, inaczej narazisz swoją kawiarkę na uszkodzenie spowodowane nadmiarem ciśnienia. Sitko również jest podatne na zapychanie, dlatego zawsze zwracaj uwagę, czy jest ono drożne. Jeśli usuniecie drobinek kawy z sitka gąbką nie będzie możliwe, możesz do tego użyć szczoteczki do zębów. Pozwoli Ci to na precyzyjne wyczyszczenie tego elementu. Jeśli zostało ono uszkodzone mechaniczne, koniecznie zaopatrz się w nowe. Ostatnim elementem jest uszczelka do kawiarki, która dba o to, aby do Twojego naparu nie dostały się drobinki zmielonych ziaren kawy. Jej regularne płukanie ciepłą wodą wystarczy, aby zapewnić Twojej kawiarce dłuższą żywotność.

Czyszczenie kawiarki - odkamienianie

Procedurą, która ma znaczenie podczas użytkowania kawiarki jest jej systematyczne odkamienianie. Jest ono szczególnie ważne, gdy do parzenia kawy używasz niefiltrowanej wody. Po pewnym czasie na dnie dolnego zbiorniczka pojawia się charakterystyczny osad. Może on prowadzić do przytkania zaworu bezpieczeństwa, co stwarza niebezpieczeństwo rozsadzenia kawiarki. Aby tego uniknąć, wyposaż się w przeznaczone do odkamieniania środki. Mogą mieć one formę proszku bądź płynu.

Warto zadbać o odpowiednie czyszczenie kawiarki. Sprawi ono, że Twoje urządzenie do parzenia kawy będzie służyć Ci przez wiele lat, a ty każdego dnia będziesz mógł cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą.