Kawiarka jest urządzeniem, które za niewielką cenę pozwala na przygotowanie prawdziwego włoskiego espresso. Chyba żadnemu z posiadaczy makinetki nie należy przypominać o tym, że czyste urządzenie do parzenia kawy to podstawa. Aby każdego dnia móc cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą, należy w odpowiedni sposób myć kawiarkę po każdym jej użyciu. Jednak samo mycie nie wystarczy. Od czasu do czasu powinieneś również zdecydować się na zabieg, jakim jest odkamienianie kawiarki. Z łatwością zrobisz to samemu w domu.

Kamień na kawiarce - czym jest?

Osad, pojawiający się na kawiarce, zwany również kamieniem, to wytrącone związki magnezu i wapnia. Powstają one podczas podgrzewania i spowodowane są zbyt twardą wodą, która wykorzystywana jest do parzenia kawy.

Kamień osadzający się na kawiarce oprócz swojego niezachęcająco wyglądu wpływa również na smak otrzymywanego naparu. Powoduje tym samym obrzydzenie, przez które niejedna osoba zaprzestaje korzystania ze swojej kawiarki. Większa porcja kamienia powodować może także uszkodzenie urządzenia.

Jak usunąć kamień z kawiarki stalowej?

Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się nieestetycznego osadu z kawiarki stalowej.

Odkamienianie kawiarki odkamieniaczem

Kawiarkę rozłóż na części - odkręć połączone ze sobą elementy oraz wyjmij z nich sito i silikonową uszczelkę. Dopiero tak przygotowany sprzęt może zostać odkamieniony. Odkamieniacz to specjalnie skonstruowany preparat, który skutecznie pozbędzie się zmatowiałego nalotu z Twojej makinetki. Przy mniejszych osadach wystarczy jedna saszetka w połączeniu z litrem wody. Jeśli borykasz się z trudniejszymi do usunięcia osadami, zwiększ dawkę do dwóch saszetek. Włóż każdą z części kawiarki do takiego roztworu i pozostaw na kilka godzin. Po wszystkim kawiarkę dokładnie przepłucz. Po takim zabiegu makinetka powinna lśnić.

Odkamienianie kawiarki octem

Domowym sposobem na odkamienienie kawiarki jest użycie octu spożywczego. Jego wadą jest konieczność zaopatrzenia się w większe ilości tej cieczy, ponieważ posiada on niewielkie stężenie. Aby odkamienić makinetkę tym sposobem, wlej do dolnego zbiorniczka wodę z octem w proporcji 2:1. Umieść kawiarkę na palnik i poczekaj aż do górnego zbiornika przeleci woda. Zdejmij kawiarkę z palnika i poczekaj około 20 minut. Następnie wylej zawartość kawiarki i do dolnego zbiorniczka wlej samą wodę. Ponownie umieść urządzenie na palniku i odczekaj aż woda pojawi się w górnym zbiorniczku. Gdy proces przelewania się zakończy, wylej wodę z kawiarki i jeszcze dwa razy powtórz tę czynność. Pozwoli to na usunięcie zapachu octu.

Odkamienianie kawiarki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy znany jest ze swoich właściwości od lat i chętnie wykorzystywany był do usuwania zabrudzeń już przez nasze babcie. Aby odkamienić makinetkę przy jego użyciu wsyp do dolnego zbiornika około 5 łyżek kwasku i zalej go wodą. Następnie postępuj tak jak w powyższym przypadku - umieść kawiarkę na palniku, odczekaj aż roztwór przyleci do górnego zbiorniczka i opłucz cały sprzęt.

Odkamienianie kawiarki sodą oczyszczoną

Pomocna w pozbywaniu się kamienia może być także soda oczyszczona. Do niewielkiej ilości wody dodaj dwie łyżki tego produktu i dokładnie wymieszaj. Wlej do kawiarki na jedną do dwóch godzin, następnie jak w powyższych przypadkach, dokładnie opłucz jej wnętrze. Jeśli po tej procedurze czujesz intensywny zapach sody pochodzący z Twojego urządzenia do parzenia kawy, postąp tak, jak w przypadku odkamieniania octem.

Jak odkamienić kawiarkę aluminiową?

Sytuacja z kawiarkami wykonanymi z aluminium jest nieco trudniejsza. Jest to tworzywo wrażliwe na działanie kwasów. Odkamienienie takiej kawiarki przy użyciu kwasku cytrynowego, a nawet octu może okazać się bardzo niebezpieczne dla urządzenia. Po takim czyszczeniu na kawiarce mogą pojawić się nieestetyczne plamy lub urządzenie może ulec całkowitemu zniszczeniu. Aby uniknąć pojawiania się kamienia w kawiarce, korzystaj jedynie z przefiltrowanej wody. Przy niewielkim nakładzie finansowym jesteś w stanie zaopatrzyć się w specjalny dzbanek filtrujący, który oprócz pozyskiwania lepszej jakościowo wody do parzenia kawy, pozwoli Ci również ograniczyć zużycie plastiku.

Odkamienianie kawiarki, czyli jak sprawić, aby sprzęt służył nam przez lata

Wyznając zasadę “Lepiej zapobiegać niż leczyć” powinieneś zadbać o odpowiednie czyszczenie swojego sprzętu. Aby smak Twojej kawy był niezmiennie dobry, pamiętaj o regularnym odkamienianiu kawiarki. Jest to potrzebne także, aby zachować pełną funkcjonalność zaworu bezpieczeństwa odpowiadającego za odprowadzanie nadmiaru pary wodnej. Zabieg odkamieniania raz na kilka tygodni - w zależności od jakości wody, której używasz pomoże kawiarce w zachowaniu swojej żywotności. W naszym asortymencie znajdziesz produkty do odkamieniania, które świetnie sobie z tym poradzą i nie narażą Twojego sprzętu do parzenia kawy na uszkodzenie. Możesz także spróbować pozbyć się osadu wykorzystując domowe sposoby, które opisaliśmy wyżej.