Kawiarka zaprojektowana została w latach 30. XX wieku przez Włocha Antoniego Bialettiego. Jej konstrukcja przez prawie 100 lat nie uległa zmianie a powstała z jej pomocą aromatyczna kawa każdego ranka ożywia i dodaje energii jej licznym zwolennikom.

Kawiarka ciśnieniowa zwana inaczej kafetierą bądź makinetką to urządzenie, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Parzenie w niej kawy umożliwia przygotowanie prawdziwego i intensywnego espresso. Dla wielu osób jest to swego rodzaju rytuał, bez którego ciężko jest im zacząć swój dzień. Obsługa kawiarki jest stosunkowo prosta, jednak aby przygotować najlepszy i najbardziej przypominający ten pochodzący z Włoch napar warto odpowiednio dobrać proporcje kawy.

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Każda z kawiarek składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest dolny zbiorniczek, do którego należy wlać odpowiednią ilość wody. Kolejnym jest lejek na zmieloną kawę, a ostatni nazywany górnym zbiornikiem jest miejscem, gdzie będzie gromadzić się gotowa kawa. Włoska kawiarka wyposażona jest także w zawór bezpieczeństwa, który odpowiada za odpowiednią regulację ciśnienia w zbiorniczku z wodą. Wielkość każdej z części jest opracowana w taki sposób, aby stworzyć kawie warunki do optymalnego patrzenia.

Do parzenia kawy najlepiej użyć przefiltrowanej wody i świeżo zmielonych ziaren kawy. Do wyznaczonego poziomu określonego przez producenta kawiarki należy wlać wcześniej przygotowaną wodę. Aby wyszła nam najbardziej aromatyczna kawa nie należy przekraczać tego poziomu.

W kolejnym kroku na zbiorniku z wodą powinno się umieścić zmieloną kawę. Pamiętaj, że najbardziej optymalne będą średnio zmielone ziarna. Drobno zmielone mogą uniemożliwiać wodzie przedostanie się do docelowego zbiorniczka, natomiast zbyt grube ziarenka sprawią, że będzie się ona za bardzo przelewała. Kiedy już opanujemy technikę odpowiedniego mielenia ziaren, najprawdopodobniej napotkamy na naszej kawowej drodze tytułowe pytanie - ile kawy należy wsypać do kawiarki?

Jak można się domyślić, im więcej kawy w sitku, tym mocniejsze espresso otrzymamy.

Kawiarka - ile kawy otrzymasz?

Wielkość kawiarki określana jest przez producentów za sprawą objętości naparu, jaki jesteśmy w stanie zaparzyć w urządzeniu. Objętość określa się skrótem “tz” pochodzącym od włoskiego słowa tazza oznaczającego filiżankę. Klasyczna filiżanka dedykowana włoskiemu espresso pomieści w sobie od 25 do 35 ml naparu. Kawiarka może być dostosowana do przygotowania 2, 3, 4 aż to nawet 18 filiżanek espresso. Rozmiar dobiera się indywidualnie, w zależności od liczby domowników pijących ten rodzaj kawy.

Kawiarka - ile sypać kawy?

Producenci zalecają, aby pokryć kawą objętość całego lejka. Nie da się zaparzyć mniejszej ilości kawy, ponieważ sitko kawiarek jest przystosowane do określonych ilości zmielonej kawy. Zawsze musi być ono pełne, w przeciwnym wypadku otrzymana kawa nie będzie tak smaczna. Zbyt mała ilość kawy sprawi, że napar będzie wodnisty i nie zaparzy się do końca. Natomiast gdy wsypiemy do kawiarki za dużo ziaren, w naparze czuć będzie nieprzyjemną gorycz.

Kawiarka - ile gram kawy?

Gramaturę kawy przeliczać należy w zależności od ilości filiżanek, które jest w stanie nam zaoferować nasz sprzęt. Zaleca się, aby było to 5-6 gramów zmielonej kawy na jedno espresso. Można dzięki tym wartościom określić ile kawy wsypać do określonych modeli kafeterek. Do tych dedykowanych trzem filiżankom powinieneś wsypać od 15 do 18 gramów, natomiast makinetka umożliwiająca zaparzenie 6 filiżanek pomieści na lejku od 30 do 36 gramów zmielonych ziaren.

Z początku te wartości mogą przerazić, jednak gdy opanujesz odpowiedni system, wszystko stanie się proste a parzenie kawy w kawiarce stanie się dla Ciebie niemalże automatyczną czynnością. Niezwykle pomocna jest tutaj zwykła łyżeczka, ponieważ pomieści ona równo 5 gramów kawy. Nie musisz więc używać wagi, aby odmierzyć odpowiednią ilość zmielonych ziaren. Aby otrzymać intensywne i pyszne espresso w kawiarce przeznaczonej do przygotowania jednej filiżanki naparu, umieść na sitku jedną łyżeczkę kawy. Jeśli jesteś posiadaczem makinetki, której zadaniem jest przygotowanie dwóch filiżanek - na sitko wsyp dwie łyżeczki zmielonych ziaren. I tak dalej, i tak dalej… Proste, prawda?

Za duża kawiarka? Kup reduktor!

Kawa w kawiarce za każdym razem powinna być przygotowywana w pełnej objętości. W sytuacji, w której posiadasz zbyt dużą kawiarkę i chcesz w jakiś sposób zredukować ilość otrzymanego naparu, możesz rozważyć kupno tzw. reduktora. Umożliwi on wsypanie do makinetki mniejszej ilości zmielonej kawy. Przykładowo, reduktor z oznaczeniem “6/3” umożliwi Ci zaparzenie trzech filiżanek espresso w kawiarce zaprojektowanej na 6 filiżanek.

Ten na pierwszy rzut oka niepozornie wyglądający czajniczek za sprawą odpowiednio dobranych proporcji może przenieść nas myślami na malownicze uliczki Włoch. Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad, by przepyszna kawa zachwyciła wszystkich i niczym nie odbiegała od tej serwowanej w najlepszych kawiarniach.