Świeżo Palona
Czystek na odchudzanie i wszelkie dolegliwości?

Czystek na odchudzanie i wszelkie dolegliwości?

Wspaniałe zioło na odchudzanie, leczące wszelkie dolegliwości - tak często reklamowany jest czystek. Ile w tym prawdy? Czy napar z czystka faktycznie ma takie zbawienne działanie na nasz organizm? 

Co to jest czystek?

Czystkiem nazywane są krzewy z rodziny czystkowatych, naturalnie rosnące na skalistych zboczach na południu Europy oraz w zachodniej części Azji. Rośliny są zielone przez cały rok, a w okresie kwitnienia pojawiają się drobne, delikatne kwiaty w kolorach od białego do różowego, a nawet purpurowego. Dlatego też często czystek nazywa się skalną różą. Istnieje wiele odmian czystka, które w bardzo łatwy sposób się ze sobą łączą. W Polsce najczęściej dostępny jest czystek szary pochodzący z Albanii i Turcji. 

Nie wszystkie gatunki czystka posiadają właściwości lecznicze. Niektóre z nich hoduje się jedynie w celach dekoracyjnych. Czystek znany był już w starożytności jako uniwersalny lek na wiele dolegliwości. Wytwarzano z niego także ladanum, żywicę stosowaną w leczeniu problemów pokarmowych oraz do wyrobu perfum. 

Czystek zawiera dużo polifenoli, naturalnych antyoksydantów pomagających w walce z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za proces starzenia się komórek. Napar z czystka nie wyleczy z poważnych chorób, ale regularnie pity pozwoli wzmocnić organizm i częściowo zapobiegać niektórym schorzeniom. Ma również silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany jako wspomaganie leczenia różnych infekcji.

Czystek a odchudzanie

Po latach zapomnienia, czystek powrócił do łask jako doskonały środek odchudzający. Jak często bywa w przypadku takich rewelacji, i ta jest mocno przesadzona. Czystek właściwości odchudzających właściwie nie ma. Nie zmieniając diety, a dodając do niej wyłącznie regularne picie naparu z czystka, nie uzyskamy efektu odchudzającego. 

Czystek jedynie w niewielkim stopniu wspomaga przemianę materii, co może być dobrym dodatkiem do zdrowej diety i zwiększonej ilości ruchu. Poza tym, zastąpienie słodzonych napojów naparem z czystka pozbawionym cukrów na pewno będzie dobrym pomysłem. 

Jak zaparzać czystek?

Dwie łyżeczki suszu zalewamy 200 ml wrzącej wody i odstawiamy na 5 minut do zaparzenia. Po oddzieleniu naparu od liści można go jeszcze doprawić do smaku miodem czy plastrem cytryny, zależnie od upodobań. 

Warto jednak zwrócić uwagę na jakość suszu. Niewskazane jest zaparzanie czystka sprzedawanego w torebkach ekspresowych - to zazwyczaj liście o niższej wartości. Najlepiej zaopatrzyć się w torebkę sypkiego, ciętego suszu. 

Czy picie czystka ma skutki uboczne?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych ziół, zażywanie naparu z czystka powinny skonsultować z lekarzem osoby na stałe przyjmujące leki. O ile po jednej filiżance czystka nie zobaczymy różnicy, to długotrwałe stosowanie naparu może wpływać na działanie niektórych leków.

Tagi: zdrowie, zioła, odchudzanie, czystek, liście

Brak komentarzy

Dodaj nowy komentarzPowiązane produkty

Zobacz pokrewne wpisy z naszego bloga


5 powodów dla których warto u nas kupować