Jesteś częstym bywalcem kawiarni, ale ciągle nie do końca rozumiesz różnicę między klasycznym espresso, a różnorodnymi wariacjami na jego temat? Zastanawiasz się, czym espresso macchiato różni się od latte macchiato, americano, cappuccino czy flat white? Nie martw się – chętnie Ci to wyjaśnimy!

Espresso to najbardziej esencjonalny sposób przygotowywania kawy i podstawa dla innych napojów kawowych. Z zasady ma mocny, esencjonalny smak, który jednak w zależności od użytych ziaren może zawierać bardzo różnorodne nuty.

Podawane jest w filiżance 50 ml, do której dołączana jest szklanka letniej wody. Wbrew opiniom laików, woda nie służy do „przepicia” kawy, lecz przepłukania kanalików smakowych przed wypiciem pierwszego łyku. Dzięki temu łatwiej jest poczuć wszystkie subtelne niuanse smaku.

Warto też pamiętać, że pomimo mocnego smaku espresso nie jest wcale najbardziej pobudzającą kawą. Tak naprawdę zawiera mniejszą dawkę kofeiny na mililitr niż kawa z ekspresu przelewowego. Tego typu kawy nie pijemy zatem dla energetycznego „kopa”, lecz delektowania się wrażeniami smakowymi i zapachowymi.

Cappuccino

Skoro omówiliśmy już najważniejsze cechy klasycznego espresso, możemy przejść do najbardziej popularnych wariacji na jego temat. Nie można tutaj pominąć najbardziej znanej mlecznej kawy, którą jest oczywiście cappuccino!

Przygotowuje się je na bazie pojedynczego espresso, do którego dolewane jest mleko spienione za pomocą dyszy z gorącą parą. Jeżeli barista dobrze poradzi sobie ze swoim zadaniem, cały napój o pojemności 120-150 ml będzie miał jednolitą, gładką konsystencję.

Dobrze przygotowane cappuccino to wrażenia nie tylko smakowe oraz zapachowe, ale i wizualne. W trakcie wlewania mleka do kawy barista z artystycznym zacięciem może stworzyć piękny kształt!

Americano to kawa, której nazwa jest nieco myląca, ponieważ miejscem jej pochodzenia nie są Stany Zjednoczone, lecz Włochy. Czemu zatem została ochrzczona właśnie w taki sposób? Otóż na początku powstała ona jako propozycja dla amerykańskich turystów odwiedzających Włochy. Ci byli przyzwyczajeni do słabszej kawy w większych kubkach i życzyli sobie podobnej w filiżance do espresso. Dlatego też rozcieńczali espresso wodą, by nieco osłabić jego bardzo intensywny smak.

Zatem americano to świetna propozycja, gdy masz ochotę na espresso w wersji nieco łagodniejszej. Ilość wody może być bardzo różna, wahając się od 25-30 ml (wówczas woda stanowi połowę napoju) do aż 470 ml (wtedy woda stanowi jego większość).

Latte macchiato to pyszny napój kawowy, jednak na pewno nie propozycja dla kawowych purystów. Samej kawy jest w nim bowiem stosunkowo niewiele. Jest to nic innego jak cappuccino, w którym proporcje zostały przesunięte na korzyść mleka, często osładzane syropem smakowym.

Podobnie jak w przypadku klasycznego cappuccino, bardzo ważne są tutaj wrażenia wizualne. Podawane w przezroczystej szklance, dobrze przygotowane zachwyca widokiem trzech warstw: spienionego mleka o delikatnej konsystencji, kawy oraz mlecznej pianki na wierzchu.

Flat white to jedyna nazwa z języka angielskiego, która pada w tym artykule! Jak łatwo się domyślić, w przeciwieństwie do reszty ta wariacja na temat espresso nie wywodzi się z Włoch. Wywodzi się z antypodów, chociaż kraj pochodzenia jest kwestią sporną – przyznaje się do niej zarówno Australia, jak i Nowa Zelandia. To ciekawa zagadka dla kawowych historyków, jednak nas najbardziej interesują oczywiście jej właściwości.

Flat white to podwójne espresso z mlekiem podawane w niskiej szklaneczce. Miłośnicy kawy poznają ten rodzaj na pierwszy rzut oka po tym, iż zamiast puszystej pianki na wierzchu ma płaską, jednolitą pokrywę (stąd właśnie nazwa – flat white to po angielsku „płaska biała”). Jeśli chodzi zaś o smak, flat white można uznać za dobry kompromis między mocnym, esencjonalnym smakiem klasycznego espresso, a nutą mleka, która nadaje całości odrobiny delikatności.