Skuteczna herbata na uspokojenie i dobry sen istnieje. Zarówno kobiety w ciąży, dzieci jak i wszyscy, którzy chcą w naturalny sposób wyciszyć organizm, powinni sięgnąć po jeden z trzech naparów - bezkofeinowy rooibos lub ziołowe herbatki z melisy czy rumianku. 

Herbata na uspokojenie nerwów i sen

Choć napar z liści pochodzących z krzewu herbacianego jest doskonały niemal w każdej sytuacji, przed snem bardziej wskazane są napary pozbawione kofeiny. Bardzo smaczną alternatywą dla klasycznej filiżanki szlachetnego naparu może być herbata rooibos.

Czerwonokrzew afrykański nie zawiera kofeiny, nie ma więc działania pobudzającego. Łagodzi, uspokaja, pomaga się wyciszyć. Delikatny, słodki smak sprawia, że naparu nie trzeba doprawiać żadnymi dodatkami. Właściwie nie da się przekroczyć czasu parzenia, dlatego spokojnie można przygotować napar nieco wcześniej i podgrzać przed samym podaniem.

Zioła na uspokojenie

Melisa doskonale wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie. Stosuje się ją nie tylko u osób przechodzących chwilowy stres, które chcą odpocząć po ciężkim dniu. Napar z melisy lekarskiej pomaga także zmagającym się z nerwicą wegetatywną czy stanami lękowymi. Sprawdza się również w przypadku osób z zespołem jelita drażliwego, ponieważ substancje zawarte w liściach pomagają uspokoić pracę układu pokarmowego.

Jednak jej smak nie wszystkim odpowiada. Śmiało można dodać do niej cukru i cytryny, dzięki czemu nie tylko poprawimy smak, ale i poczujemy się bezpieczniej, spokojniej, jak w domu. Najlepszy napar będzie świeżo po zaparzeniu, jeszcze ciepły, ale nie gorący.

Koszyczki rumianku, czyli jego kwiaty, zbiera się i suszy niemal na całym świecie. Napar powszechnie stosowany jest do gojenia ran czy leczenia problemów skórnych, ale świetnie sprawdza się również jako środek na uspokojenie. Pomaga nie tylko doraźnie, ale pity regularnie zmniejsza ogólny poziom lęku. Filiżanka naparu przed snem wycisza i ułatwia zasypianie.

Rumianek warto także stosować zewnętrznie. Przed snem najlepsza będzie relaksująca kąpiel w wannie pełnej koszyczków rumianku. Jeśli nie mamy wanny lub czasu na wygrzewanie się w wodzie, rozwiązaniem jest przygotowanie naparu i spryskanie nim… poduszki. Substancje zawarte w naparze będą powoli się uwalniać, zapewniając nam spokojny sen.

Herbata na uspokojenie w ciąży i dla dzieci

Zarówno dzieci, jak i kobiety noszące dziecko pod sercem, nie powinny pić herbaty zawierającej teinę, która działa silnie pobudzająco na najmłodsze organizmy. Problem w tym, że ciężarne nie mogą również zażywać wielu leków, w tym uspokajających. Jak więc wyciszyć nerwy i znaleźć równowagę?

Napar z melisy nie tylko nie zaszkodzi mamie i dziecku, ale jest wręcz zalecany w pierwszym trymestrze ciąży. Naturalnie łagodzi dolegliwości żołądkowe, nudności, wymioty. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C sprawdza się w zapobieganiu lub leczeniu drobnych przeziębień. 

Bezpiecznym napojem dla dzieci i kobiet w ciąży będą również napary z rumianku czy herbaty rooibos. Najmłodszym zazwyczaj najbardziej smakują te ostatnie. Smak naparu powoduje, że można trochę oszukać malucha - nie trzeba już dodawać cukru, co jest szczególnie istotne u najmłodszych.