Afrykańska herbata rooibos jest jedną z nielicznych zalecanych kobietom w ciąży. Ponieważ nie zawiera niewskazanej teiny, jest zupełnie bezpieczna zarówno w trakcie ciąży, jak i karmienia piersią. Rooibos jest również polecana jako jedna z pierwszych herbat dla małych dzieci. 

Czym jest herbata rooibos?

Herbata nie jest wskazana do picia zarówno w czasie ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią z powodu zawartej w niej teiny (czyli odpowiednika kofeiny w kawie). Zawarta w herbacie teina wchłania się wolniej niż znajdująca się w kawie kofeina, i jej działanie jest łagodniejsze, ale jednocześnie trwa dłużej. Teina powoduje pobudzenie, a w większych dawkach - problemy z zasypianiem. Odbywa się to między innymi przez podniesienie ciśnienia tętniczego we krwi.

Nietrudno się domyślić, że taka herbata nie jest wskazana dla przyszłych mam. Jednak rooibos, choć nazywana jest herbatą, właściwie nią nie jest. Rooibos to susz pochodzący z czerwonokrzewu afrykańskiego, który nie ma nic wspólnego z krzewami z rodziny kamelia, z których przygotowuje się klasyczne herbaty czarną, zieloną, czy czerwoną. 

Uprawiana wyłącznie na terenie Republiki Południowej Afryki, herbata rooibos nie zawiera teiny ani garbników, które odpowiedzialne są za gorzki smak klasycznej herbaty. Zawiera za to bardzo dużo antyoksydantów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Regularnie wypijany napar z rooibos pomaga wspierać układ odpornościowy.

Czy można pić herbatę rooibos w ciąży?

Ponieważ afrykańska herbata rooibos nie zawiera teiny, jest jedną z kilku rodzajów herbat, które wskazywane są jako bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jak w przypadku wszystkiego, ważny jest jednak umiar. O właściwe dawkowanie najlepiej zapytać lekarza prowadzącego ciążę.

Czy można pić herbatę rooibos, karmiąc piersią?

Oczywiście. Jeśli picie naparu z rooibos w ciąży nie zagraża dziecku, podobnie będzie rzecz się miała z karmieniem piersią. Do mleka nie przedostają się żadne substancje, które mogłyby na przykład powodować pobudzenie u noworodka.

Czy herbata rooibos jest bezpieczna dla dzieci?

Rooibos to jedna z pierwszych herbat zalecanych w przypadku małych dzieci. Jej delikatny, lekko słodkawy smak powoduje, że napar nie wymaga dodatkowego doprawiania, na przykład cukrem czy miodem.