Mogłoby się wydawać, że mielenie kawy nie jest czynnością wielce istotną. Jest wręcz przeciwnie! Rozdrobnione ziarna kawy można przechowywać przez kilka dni, jednak już po godzinie kawa zaczyna wietrzeć. Zmielona chwilę przed zaparzeniem zyskuje na jakości, przez co wydobyty smak jest bardziej wyrazisty i intensywny.

Termin ważności i sposób przechowywania kawy

Kawa ziarnista, w przeciwieństwie do tej mielonej, zachowuje pełnie swoich właściwości przez 3-4 tygodnie, przy założeniu, że jest ona przechowywana w odpowiednich warunkach.

Największym zagrożeniem dla ziaren jest wilgoć, powietrze i światło oraz niskie temperatury. Najlepszymi warunkami jest zatem miejsce w temperature pokojowej, w  którym kawa nie będzie wystawiona na promienie słoneczne. Warto też pozostawiać ziarna w oryginalnym opakowaniu, ponieważ wtedy mamy pewność, że zachowają one swoje właściwości do kolejnego parzenia. W przypadku kawy, którą jednak zmieliliśmy i nie wiemy w jaki sposób ją przechować, by nadal cieszyła smakiem, polecamy próżniowo zamykane opakowanie, schowane w ciemnym miejscu.

Stosując się do tych wskazówek, masz pewność, że twoja kawa będzie smakować wyśmienicie!

Młynek - który wybrać, na co zwrócić uwagę

Mówiąc o kawie mielonej należy przyjrzeć się, który młynek będzie dla nas odpowiedni i spełni nasze oczekiwania - czy będzie to młynek ręczny, czy może elektryczny. Dużą rolę odgrywają one bowiem przy wydobywaniu smaku napoju. Kawa, która nie została wystarczająco zmielona przepuszcza za dużą ilość wody, staje się słaba i wodnista. Z kolei ta zmielona za bardzo, może okazać się za mocna, gorzka oraz cierpka. 

Bez względu jednak na rodzaj, dobry młynek zmieli twoją kawę w sposób równomierny i jednolity, gwarantując tym samym znakomity smak kawy.